10 najväčších chýb, aké môžeš spraviť, keď máš dvadsať

Nečistíš si pravidelne zuby. Priznaj to.

Zdroj: © Shutterstock

Obdobie tvojho života medzi dvadsiatkou a tridsiatkou je to najkrajšie a najťažšie obdobie zároveň. Na jednej strane si ešte stále vo vnútri len dieťa, ktoré tajne dúfa, že všetky tie komplikácie spojené s vecami, ako sú daňové priznanie, sáčky do vysávača či odmrazovanie chladničky, ostanú i naďalej zahalené rúškom „dospeláckeho“ sveta a ešte zopár rokov pôjdu mimo teba.

Na strane druhej si však pomaly, ale isto, začínaš uvedomovať, že čas, keď si v mamahoteli ešte stále vrúcne vítaný, sa kráti, a bolo by na mieste vyriešiť, kam sa tvoj život vlastne chce uberať. A preto nie je nič lepšie, ako keď ti niekto v tomto celom chaose a zmätku podá pomocnú ruku a povie, čo robiť. Teda vlastne nerobiť.

1. Nezabúdaj si čistiť zuby

Je to nechutné, ale je to naozaj tak. Koľkokrát si už vybehol z domu s rozviazanými šnúrkami, gaťami na pol žrde a nahryznutou horalkou v ruke, lebo si zase raz prespal všetky budíky? Na takú banalitu, akou je ústna hygiena, si ani nepomyslel. Ono, teraz to nie je žiadna veľká veda, hodíš si do úst dve žuvačky a tá čajka, ktorej budeš medzi prednáškami vycuciavať kamene zo slinných žliaz, si to ani nevšimne.

No jedného nepekného dňa o desať rokov budeš so slzami v očiach a napuchnutou polkou papule stáť pred zubnou ambulanciou a trieskať si hlavu o stenu. Tých päťsto eur si mohol využiť aj produktívnejšie, keby si nebol na výške zabudol na existenciu zubnej kefky.

© Shutterstock

2. Nezostávaj vo vzťahu, ktorý ťa nenapĺňa

Áno, ste spolu už od strednej, prežili ste spolu mnoho krásnych chvíľ a je na každej tvojej fotke zo stužkovej. To ale neznamená, že spolu musíte nutne zostarnúť. Ak vám to už nedáva to, čo predtým, celý vzťah živia len nostalgické spomienky na prvé bozky, milovania a opice a vaša najhlbšia konverzácia za posledného polroka bola o tom, kto koho predbehol na Candy Crush Sage, tak to naozaj nemá zmysel. Fakt.

© Shutterstock

3. Nechľastaj ako nepríčetný

Ak chceš preskúmať všetky magické zákutia existencie s niekoľkými promile v krvi, tak teraz je na to ten správny čas, pretože o pár rokov sa z následnej opice budeš dostávať dva týždne alebo ťa rovno zabije. ALE… všetkého s mierou.

Nie je nič zlé na tom ísť s kamošmi večer na pivo a zabaviť sa, no ak chodíš každý deň domov po štyroch a v povracanom tričku, asi sa máš nad čím zamýšľať. Život dvadsiatnika ti môže poskytnúť omnoho viac ako pohľad na dno pohárika a prázdne reči o Plačkovej umelých kozách.

© Shutterstock

4. Nezabúdaj na opaľovací krém

Možno si to ešte nepostrehol – predsa len, nie si na tomto svete ešte tak dlho – no ty nie si špekáčik. Tvoja pokožka nie je stvorená na niekoľkohodinové nechránené „opekanie“ len preto, že ty chceš čokoládovú pokožku do tých nových bielych šiat (takýmto spôsobom z toho aj tak nič nebude a skôr ako sladké potešenie budeš vyzerať ako rajčina). Používaj opaľovací krém, vážne. Jedného dňa za túto radu poďakuješ.

© Shutterstock

5. Nemysli si, že nemusíš šetriť peniaze

Máš dvadsať a celý život pred sebou. Vidíš len zadky, pevné trojky, vychladené dvanástky a sem-tam zabudnuté Fx-ká. Spíš, ješ, súložíš, brigádne vykladáš tovar v supermarkete za smiešne peniaze a slovo dôchodkové sporenie si zatiaľ nezaradil do slovníka. Myslíš si, že máš veľa času. Že ešte nie si taký dospelý – dospelý, aby si musel myslieť na to, že jedného dňa budeš starý dospelý.

Lenže, keď jedného dňa budeš ten dostatočne dospelý dospelý, aby si takýmito vecami zaťažoval svoje mozgové bunky, budeš živiť o tri hladné krky viac ako teraz. A tie tri hladné krky budú chcieť aj hračky, plienky, chodiť na dovolenky a nechodiť nahé. Takže, ver mi, nikdy nie je príliš skoro začať si lámať hlavu nad úsporami.

© Shutterstock

6. Nezabúdaj na rodičov

Určite je pre tvoje uši zvodnejšou melódiou „platím ďalšiu rundu“ ako „vystri sa a dojedz perkelt“ – tomu všetci rozumieme. No aj tak by si nemal zabúdať, kto tu bol pre teba celé tie roky, utieral ti zadok, umýval nočný strojček, keď ti v noci vypadol z úst za posteľ (a vyzeral ako škrečok, keď si ho odtiaľ vylovil), a platil ZRPŠ päťdesiat eur len nato, aby vás triedna na konci školského roka zobrala na zmrzlinu.

Jeden telefonát v znení: „Ahoj, ako sa máte? Žijem, som zdravý, mám čo jesť a ľúbim vás“ ti „zožerie“ tri minúty tvojho drahocenného času, no oni sa z toho budú tešiť ešte týždeň.

© Shutterstock

7. Nedostaň sa do debetu

Banka ti schválila povolené prečerpanie a ty sa s novými siedmimi stovkami na účte, ktoré „v prípade nevyhnutnej situácie a najvyššej nutnosti“ môžeš minúť, cítiš ako Bill Gates. Tak pozveš kamošov na pizzu a poldeci, natankuješ plnú a kúpiš si všetky tie somarinky, čo si si vždy chcel kúpiť, ale za „vlastné“ ti bolo ľúto… za dva dni je milých sedemsto eur fuč, ty máš opäť prázdne vrecká a z červených čísel sa nevyhrabeš ešte ďalších päť rokov. A to fakt nechceš. Fakt nie.

© Shutterstock

8. Nevykašli sa na svoje zdravie

Vieme, že pojmy ako prepustené črevo a obezita ti ešte pravdepodobne nič nehovoria, keďže tvoj mladý a čiperný metabolizmus zatiaľ zhadzuje kilá, aj keď len silnejšie zachrápeš. Ale o desať rokov to už také ružové nebude.

Vlastne to bude presný opak – priberieš aj z neperlivej minerálky, bude ti zle, budeš chcieť spať 24/7 a každý deň budeš hrať hru s vlastnou hlavou s názvom „z čoho dočerta bolíš tentokrát?!“. A nebude to nič príjemné.

© Shutterstock

9. Nečakaj na veci, kým sa stanú

Nečakaj na veci, kým sa stanú samé od seba. Ak niekedy niekomu niečo spadlo len tak na ulici na hlavu, tak to bolo s najväčšou pravdepodobnosťou vtáčie ho*no alebo pľuvanec od negramotného suseda, ktorý má spôsoby hodné cirkusovej lamy. Určite nie dream džob ani nové auto.

Keď niečo chceš, musíš na tom makať, zodrieť sa ako kôň a nevzdávať to, keď sa všetko rúca. A potom si vychutnať sladučké výsledky. Nie sedieť pred telkou, nadávať na Fica a žrať akciovú sáčkovú polievku polroka po záruke. Tak sa sny neplnia, ver mi.

© Shutterstock

10. Nebuď „pohodlný“

V tej tvojej mikroskopickej bubline pokoja a pohodlia, ktorú si si vybudoval a nehodláš ju opustiť, ťa nič nové a prevratné nečaká. Možno si občas zastrihneš pri strihaní nechtov do kože nožničkami a možno si raz namiesto bežného tofu kúpiš údené, ale inak to bude stále ten istý stereotyp. Bezbolestný. Všedný. A NUDNÝ! Tak choď von! Rozprávaj sa s ľuďmi a nájdi si nových priateľov.

Daj si pálivé jedlo v reštaurácii a na mesiac zabudni na existenciu vlastných chuťových buniek. Uchádzaj sa o to miesto vo firme, o ktorom ti všetci hovoria, že naň nemáš. Urob si vodičák. Oslov tú babu, po ktorej poškuľuješ už polroka. A možno to všetko vyjde. A možno nevyjde absolútne nič. Lebo taký je život. No aspoň nebudeš o tridsať rokov sedieť s artritídou a harmančekovým čajom v hojdacom kresle a premýšľať, čo by bolo keby…

© Shutterstock


Reagujte!
Grr Grr
1
Grr
Fuuj Fuuj
4
Fuuj
Fňuk Fňuk
2
Fňuk
Jeej Jeej
4
Jeej
Uups Uups
2
Uups
Haha Haha
8
Haha
Woow Woow
12
Woow

Komentuj post a napíš, čo si o tom myslíš!

⬇️

Pridaj komentár

Pre odoslanie komentáru sa musíte prihlásiť. Ak ešte nemáte účet zaregistrujte sa.

Mrkni aj tento článok:
Slováci sa podelili o bizarné historky so susedmi, ktorí majú očividne o koliesko naviac

Prihlásiť sa

Nemáte účet?
Zaregistrovať sa

reset password

Späť na
Prihlásiť sa

Zaregistrovať sa

Prosím registrujte sa na emefka.sk

Späť na
Prihlásenie
Choose A Format
Personality quiz
Trivia quiz
Dotazník
Príbeh
Zoznam
Meme
Video
Audio
Image

SLEDUJ EMEFKA

NA SOCIÁLNYCH SIEŤACH

SLEDUJ NA INSTAGRAME