Je prirodzené, že keď sa nejaký seriál stretne s veľkým úspechom, tvorcovia naň chcú nadviazať ďalšou sériou. A ďalšou a ďalšou… Niekedy je to ale na škodu celej veci. V tomto článku sa pozrieme na seriály, ktoré mali radšej skončiť po prvej (prípadne po druhej) sérii.
Vo väčšine prípadov sme sa v ďalších epizódach dočkali len naťahovania, nudy a scenáristických dier.
1. 13 Reasons Why
13 Reasons Why je v súčasnosti jedným z najmarkantnejších príkladov seriálu, ktorý mal skončiť prvou sériou (očividne tak bol aj koncipovaný). Prípadne druhou, ale aj tá už bola solídne zbytočná. Dávalo by to zmysel. Seriál vychádzal z knihy Jaya Ashera, ktorá žiadne pokračovanie nemala, a v podstate všetky príbehové línie boli ukončené už v prvej sérii. Tá bola silná, herecky fajn a poukázala na viaceré citlivé problémy (samovražda, šikana).
Netflix sa však rozhodol tému poriadne vydojiť, a tak sme sa dočkali rovno ďalších troch nových sérií. S kvalitou to už ale išlo poriadne dolu vodou. S pôvodným príbehom to už skrátka nemá nič spoločné a odrazilo sa to aj na negatívnych hodnoteniach kritikov aj divákov.
2. Lost in Space
Prvá séria sci-fi Lost in Space bola fajn, ale nešlo o nič, čo by si vyžadovalo pokračovanie. A druhá séria to viac-menej potvrdila. Nešlo síce o taký výrazný prepad v kvalite ako napríklad v prípade 13 Reasons Why, ale už to akosi stratilo šťavu. Stále sa na to pozerá fajn, nájde sa aj zopár originálnych nápadov a herci sú sympatickí, ale aj tak sa celou sériou ťahá pocit, že sme ju vlastne nepotrebovali vidieť.
3. Disenchantment
Už prvá séria animovanej fantasy komédie Disenchantment nebola taká pecka, ako by možno niekto od tvorcu Simpsonovcov čakal. Pozbierala skôr zmiešané ohlasy kritikov, hoci ako jednorazová zábava to ušlo. Napokon sme sa dočkali aj druhej série, resp., ak budeme bazírovať na terminológii, tak išlo o druhú časť prvej série.
Príbehovo sme sa síce posunuli, ale v zásade išlo o rytmicky dosť rozháranú a nie úplne najlepšiu bodku. Celý námet mal rozhodne na viac.
4. Prison Break: Útek z väzenia
Prvá séria Prison Break pôsobila svojho času ako zjavenie z čistého neba. Mala snáď všetko: skvelých hercov, chytľavý príbeh, napätie… Dá sa povedať, že bolo logické, že tvorcovia chceli pokračovať. Ale faktom tiež je, že od druhej série išla kvalita pomerne rýchlo dolu.
Štvrtá séria už bola potom čistá katastrofa a miniséria Vzkriesenie z roku 2017 dojem tiež výrazne nevylepšila. Tvorcovia sa začali zamotávať, príbeh viazol, pribúdali zbytočné zápletky a bolo výrazne cítiť, že studnica nápadov vyschla. Veľká škoda.
5. Chilling Adventures of Sabrina
Nové stvárnenie dobrodružstiev Sabriny, mladej čarodejnice dopadlo veľmi dobre. Prvá séria ponúkla parádnu gotickú štylizáciu, čierny humor a skvelú temnú atmosféru. Preto sme sa vlastne aj tešili, že Sabrina a jej kamoši sa vrátia v pokračovaní. Lenže, ako to už tak býva, už to nemalo ten švih ako minule.
Tempo bolo tentokrát navyše naozaj až príliš pomalé. V tretej sérii sa navyše ukázalo, že aj takýto bohatý svet, plný čarodejníc a najrôznejších mytologických oblúd, môže nudiť. Už to skrátka nebolo ono, hoci isté kvality sa projektu stále uprieť nedali.
6. The Punisher
Prvá séria komiksového Punishera vôbec nebola zlá! Solídna temná atmosféra, výborná akcia a prepracované postavy. Napriek tomu sme nevideli príliš veľký potenciál v pokračovaní, a tento nejasný pocit sa aj potvrdil. Druhá séria totiž už ponúkla hlavne nudu a plno zbytočných „výplňových“ epizód. Zdá sa, že si to uvedomovali aj v Netflixe, a seriál po dvoch sériách zrušili.
7. True Detective
Prvá séria True Detective bola bez debaty majstrovské dielo. Temná, drsná, nihilistická kriminálka s odkazmi na filozofiu či weird fiction. Navyše so skvelými postavami a hercami. Keďže ale išlo o antológiu, druhá séria už rozprávala úplne iný príbeh. Tento koncept bol správny, pretože k prvej sérii už nebolo čo dodávať.
Problém bol skôr v tom, že očakávania boli snáď až príliš vysoko. Ale možno na tom má podiel aj fakt, že scenáristi v druhej sérii nepriniesli takú chytľavú látku. Tretia séria bola trochu lepšia, ale oproti tej prvej išlo stále len o jemne nadpriemernú kriminálku.
8. Hrdinovia
Aj fantasy dráma Hrdinovia svojho času spôsobila slušný poprask. Bolo to vďaka zaujímavému príbehu, originálnemu náhľadu na tému „obyčajný človek získa zvláštne schopnosti“ a seriálu nechýbali ani sympatické postavy a napätie.
Lenže aj Hrdinovia po skvelej prvej sérii doplatili na častý neduh seriálov: naťahovanie, rozdrobovanie príbehu do zbytočných odbočiek a otravný pátos. V scenároch sa začali navyše objavovať veľké diery a tvorcovia mali evidentne problém celý príbeh nejako normálne ukončiť. Záverečná štvrtá séria už bola vyslovene utrpením.
9. Westworld
No dobre, v tomto možno nebudeš súhlasiť. Westworld je stále nepochybne skvelý seriál, ale máme pocit, že od skvelej prvej série to ide (síce pomaly, ale predsa) od desiatich k piatim. Druhá séria bola ešte relatívne fajn, ale v tej tretej sa všetko začalo komplikovať, príbeh sa stával neprehľadným a v zásade to celé bolo dosť zdĺhavé.
Je pravdou, že svet Westworldu má určite veľký potenciál, ale nie sme si istí, či sa to celé uberá dobrým smerom. Uvidíme, čo nám tvorcovia ponúknu v štvrtej sérii.
10. Nezvestní
Na prvý pohľad je umiestnenie Nezvestných nelogické. Svojou koncepciou ide totiž presne o ten typ seriálu, ktorý proste z logiky veci musí mať nejaké pokračovanie (keďže na ploche prvej série by sa nestihli odkryť všetky záhady). Problém ale je, že tých sérií mohlo byť pokojne o polovicu menej.
Navyše, tvorcovia v ďalších sériách len rozohrávali ďalšie a ďalšie zbytočné príbehové línie, všetko sa zamotávalo, otázky sa kopili a len málo sa ich vysvetlilo a celé to napokon bolo zakončené pomerne rozpačitým finále, po ktorom ostala pachuť v ústach. Vážne sme na túto pointu museli čakať šesť sérií?