Pondelok 25.10.2021
sk
Aurel
cz
Beáta
, Beata

V tomto článku sa pozrieme na niekoľko mrazivých a desivých sériových vrážd, ktorých páchateľov sa nikdy nepodarilo vypátrať. Niektoré zločiny siahajú hlboko do minulosti, takže je dnes už len malá pravdepodobnosť, že sa vrahov podarí odhaliť.

Niektoré z nich sú však prekvapivo čerstvé. V bonuse vám tiež prinášame dlho neobjasnené vraždy sériového vraha, ktorého sa však po desiatkach rokov podarilo odhaliť.

Jack Rozparovač

Jack Rozparovač je pravdepodobne najznámejším neodhaleným sériovým vrahom histórie. Išlo o neznámeho páchateľa, ktorý na jeseň v roku 1888 v chudobnej londýnskej štvrti Whitechapel brutálne vraždil prostitútky.

Profimedia

Počet obetí sa zvykne rôzniť, avšak odborníci sa zhodujú minimálne na piatich zavraždených ženách. Obete boli šialene zohavené, boli im vyvrhnuté vnútornosti a niektoré vnútorné orgány chýbali.

Scotland Yard zároveň dostal asi 600 listov, ktorých pisatelia sa vyhlasovali za Jacka Rozparovača. Väčšina z nich však boli podvrhy, minimálne jeden list s názvom „Z pekla“ by však mohol byť autentický. Okolo Jacka Rozparovača vzniklo mnoho teórií a zoznam podozrivých obsahuje viac ako 100 ľudí, 10 z nich sme ti predstavili v dvoch článkoch (tu a tu). Jeho identita však dodnes nebola (a už zrejme nebude) odhalená.

Zodiac

Vrah s prezývkou Zodiac vyčíňal v americkej Kalifornii (možno aj v Nevade) v 60. – 70. rokoch a pripisuje sa mu minimálne 5 obetí. Ich počet však môže byť vyšší, niektoré autority uvádzajú 20-28 obetí. Samotný Zodiac tvrdil, že zavraždil 37 ľudí.

Profimedia

Podobne ako Jack Rozparovač, aj Zodiac čulo komunikoval s políciou a posielal jej výsmešné listy. Niektoré boli zašifrované a podľa pisateľa obsahovali miesto, kde boli obete zakopané, ako aj meno samotného vraha. Zo štyroch zašifrovaných listov sa však podarilo dekódovať len jeden. Aj v prípade Zodiaca sa ponúka niekoľko podozrivých, avšak žiadny priamy dôkaz neexistuje.

Alphabet Murders

The Alphabet Murders (či The Alphabet Killer) odkazujú na tri vraždy malých dievčat (10-11 rokov), ktoré sa odohrali medzi rokmi 1971-1973. Všetky tri dievčatká boli znásilnené a zaškrtené.

Boli vypočuté stovky možných páchateľov, ale vraha sa nepodarilo vypátrať. Jeden z hlavných podozrivých spáchal samovraždu šesť týždňov po poslednej vražde. V roku 2007 sa na základe DNA podarilo odhaliť, že tento muž nebol vrahom.

Bible Belt Strangler

Medzi rokmi 1978-1992 došlo v šiestich amerických štátoch k brutálnym vraždám siedmich žien (obetí však môže byť aj jedenásť). Spoločným menovateľom bolo, že všetky obete mali ryšavú farbu vlasov. Niektoré obete sa nepodarilo identifikovať.

Shutterstock

Vyšetrovatelia si dodnes nie sú istí, či tieto obete zabil jeden vrah, alebo išlo o skupinu vrahov. Obete boli zaškrtené. Vraha sa dodnes nepodarilo vypátrať. Polícii sa síce podarilo zatknúť 37-ročného vodiča kamióna, ktorý sa pokúšal zaškrtiť ženu s ryšavými vlasmi, avšak po preskúmaní dôkazov ho vyšetrovatelia ako vraha vylúčili.

Bible John

Neznámy sériový vrah s prezývkou Bible John má na svedomí 3 mladé ženy, ktoré zavraždil medzi rokmi 1968-1969 v škótskom Glasgowe. Jeho obete boli brunetky, mali 25-32 rokov a predpokladá sa, že všetky tri sa s vrahom stretli v podniku Barrowland Ballroom. Pátranie bolo jedným z najrozsiahlejších v škótskej histórii, avšak viedlo do slepej uličky.

Na základe podobného „modusu operandi“ sa neskôr súdilo, že páchateľom môže byť uväznený vrah a násilník Peter Tobin. Dôkazy však chýbajú.

Profimedia

Freeway Phantom

Pod prezývkou Freeway Phantom sa skrýva neidentifikovaný sériový vrah, ktorý medzi rokmi 1971-1972 zavraždil minimálne 6 mladých dievčat (od 10 do 18 rokov). V kabáte jednej z obetí sa našiel odkaz od vraha. V ňom vyjadroval nenávisť voči ženám a sľuboval, že ak ho polícia chytí, prizná sa k ďalším vraždám. Podpísal sa ako Freeway Phantom.

Aj napriek rozsiahlemu vyšetrovaniu a niekoľkým podozrivým je dodnes identita Freeway Phantoma neznáma.

The Long Island Serial Killer

The Long Island Serial Killer, LISL či Craigslist Ripper sú prezývky sériového vraha, ktorý počas 20 rokov zavraždil 10-16 ľudí, najmä žien, ktoré pracovali ako prostitútky. Vyšetrovatelia prišli na to, že páchateľom je pravdepodobne beloch, ktorý má 20-40 rokov a má veľmi dobrú znalosť Long Islandu (pravdepodobne v ňom teda žije).

Polícia mala štyroch hlavných podozrivých, ale všetci boli postupne ako možní vrahovia vylúčení, prípadne chýbali dôkazy, ktoré by ich spájali s vraždami.

Profimedia

Axeman of New Orleans

Axeman of New Orleans je prezývka sériového vraha, ktorý medzi rokmi 1918-1919 sekerou zavraždil šesť ľudí a šesť ďalších zranil. Vraždy vyvolali medzi obyvateľstvom veľkú vlnu paniky, avšak vraha sa nepodarilo odhaliť.

Údajný vrah v roku 1919 poslal novinám list, v ktorom vyhlásil, že píše z pekla. Poznamenal tiež, že polícia ho nikdy nechytí, pretože je neviditeľný. Označil sa za démona a vyhlásil, že s vraždami prestane, pretože sa vracia späť do pekla.

Dodal však, že v poslednú noc bude prechádzať New Orleansom a ušetrí každého obyvateľa, z ktorého domu sa bude ozývať jazzová hudba. Obyvatelia vzali túto vyhrážku vážne a v tú noc sa skutočne mestom ozývala hlasná hudba. Nedošlo k žiadnym vraždám.

Vraždy na The Highway of Tears

Na kanadskej diaľnici nazývanej Highway of Tears dochádza už od roku 1970 k zvýšenému počtu záhadných zmiznutí a vrážd. Medzi obete patria väčšinou mladé ženy a vyšetrovatelia odhadujú, že ich môže byť viac ako 40.

Shutterstock

Obete svojho vraha zrejme stretli pri stopovaní. Oblasť je relatívne izolovaná a pre vraha navyše poskytuje viacero možností úkrytu, ako aj miest na ukrytie dôkazov. Dodnes sa vraha či vrahov nepodarilo vypátrať, predpokladá sa však, že páchateľ je stále aktívny.

Cleveland Torso Murderer

Vrah s touto prezývkou bol aktívny v rokoch 1935-1938 a pripisuje sa mu 12-20 obetí, mužov aj žien. Páchateľ im odrezal hlavy, vyvrhol vnútornosti a ich telá zanechal v chudobnej časti Clevelandu, známej ako Kingsbury Run.

Mnoho jeho obetí sa nepodarilo identifikovať, keďže mohlo ísť o tulákov či chudobných osamelých ľudí. Medzi hlavnými podozrivými bol Dr. Francis E. Sweeney, avšak polícia nemala dostatok dôkazov na jeho odsúdenie. Druhým podozrivým bol Frank Dolezal, ktorý zomrel v cele predbežného zadržania. V roku 2010 sa objavili dôkazy, ktoré dokazovali Dolezalovu nevinu.

BONUS: Golden State Killer

Golden State Killer, prezývaný aj Original Night Stalker, je sériový vrah, násilník a zlodej, ktorý spáchal minimálne 13 vrážd, viac ako 50 znásilnení a viac ako 100 lúpeží v štáte Kalifornia v rokoch 1974-1986.

Vypočutých aj podozrivých bolo množstvo svedkov, ale prelom vo vyšetrovaní nastal až pred dvomi rokmi. Vtedy bol zatknutý 72-ročný vojnový veterán a bývalý policajt Joseph James DeAngelo a na základe dôkazov DNA bol obvinený z ôsmich vrážd. Prokuratúra vyhlásila, že pre DeAngela bude požadovať trest smrti. 21. augusta 2020 bol odsúdený na doživotný trest bez možnosti podmienečného prepustenia.

Profimedia


Ako hodnotíš tento článok?

Pridaj svoj komentár

Komentáre 0

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Anketa dňa
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné vyplniť
  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max 15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné vyplniť
   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max 5mb
    *dané pole je potrebné vyplniť