Rozprávky síce všetci milujeme, ale faktom ostáva, že nezriedka ide o poriadne drsné, temné a krvavé príbehy. Aspoň pokiaľ teda siahneš po necenzurovaných origináloch od bratov Grimmovcov či Pavla Dobšinského.
V týchto dielach sa to len tak hemží vraždami, odsekávaním rúk, incestom či kanibalizmom. Jeden článok o drsných a temných rozprávkach sme ti už na EMEFKA priniesli, teraz ti ponúkame ďalšiu várku. Tieto príbehy by si pred spaním svojim deťom asi nečítal…
1. The King Who Wished To Marry His Daughter
V našich končinách nie je rozprávka The King Who Wished to Marry His Daughter (Kráľ, ktorý si chcel vziať za ženu svoju dcéru) príliš známa, ale v Škótsku patrí ku klasike. Rozpráva príbeh o kráľovi, ktorému zomrie manželka a on sa rozhodne vziať si za ženu len to dievča, ktoré si dokáže obliecť jej šaty. A to dokáže len kráľova dcéra.
Takže áno, kráľ vyhlási, že si ju vezme za ženu. Dcéra sa však tomuto osudu nechce podriadiť, takže utečie a stane sa slúžkou v inom kráľovstve.
2. Pinocchio
Pinocchia iste dobre poznáš. Chlapec z dreva, ktorý túži po tom, aby sa stal skutočným človekom, sa zrodil v hlave spisovateľa Carla Collodiho. Ten vydal knihu Pinocchiove dobrodružstvá v roku 1881. Následne sa kniha dočkala mnohých adaptácií, vrátane tej od štúdia Disney. V samotnej knižnej predlohe však nájdeme aj viacero poriadne temných a znepokojivých pasáží.
V jednom momente sa Pinocchio stretne s hovoriacim svrčkom, ktorý sa mu posmieva kvôli jeho drevenej hlave. To Pinocchia rozzúri a svrčka zabije. Okrem toho sa Pinocchio v dôsledku kúzla zmení na somára a následne sa dostane do cirkusu, ktorý ho núti vystupovať pred publikom.
Následne ho predá mužovi, aby ho zabil. Tento chlapík sa Pinocchia v somárskej podobe snaží utopiť, ale v tomto prípade mu pomôžu ryby, ktoré prežerú somársku kožu a Pinocchia vyslobodia.
3. Rumpelstiltskin
Rozprávku Rumpelstiltskin zrejme prvýkrát zaznamenali slávni bratia Grimmovci, pod názvom Martinko Klingáč sa s ňou však môžeme stretnúť aj u Pavla Dobšinského. Verzie sa v istých detailoch zvyknú líšiť, ale v zásade všetky rozprávajú o škaredom a drzom škriatkovi menom Rumpelstiltskin, ktorý chudobnú dcéru mlynára premení na kráľovnú a vypýta si za to jej prvorodené dieťa.
Dievča sa môže zachrániť len tak, že uhádne škriatkovo meno. To sa jej napokon aj podarí (keďže škriatok meno odhalí pri pospevovaní v noci pri ohni), lenže Rumpelstiltskin ju obviní, že jej to vyzradil diabol. Následne mu jedna noha vsiakne do zeme, a keď sa ju v zúrivosti snaží vytiahnuť, jeho telo sa rozpadne na dve časti.
4. Krabat
Postava Krabata má svoj základ v povestiach a rozprávkach Lužických Srbov. Týmito príbehmi sa inšpiroval aj spisovateľ Otfried Preußler pri písaní svojej detskej knihy Čarodejníkov učeň, ktorý vyšla aj v našich končinách. V roku 1977 ju nezabudnuteľným spôsobom sfilmoval legendárny Karel Zeman.
Krabatov príbeh je ale poriadne temný a miestami až regulérne hororový. 14-ročný mladík Krabat sa dostane do tajomného Čierneho mlyna, kde s ďalšími chlapcami pomáha démonickému mlynárovi. Ten má zmluvu so samotným Satanom a vždy na Nový rok jedného zo svojich pomocníkov zabije, pričom nešťastník si často musí vykopať aj vlastný hrob.
V príbehu hrá veľkú rolu aj čierna mágia. No deťom by sme to asi čítať nedali.
5. Peter Pan
Peter Pan od J. M. Barrieho patrí do zlatého fondu detskej literatúry. Hrdinom príbehu je malý chlapec Peter, ktorý odmieta dospieť a so svojimi kamarátmi žije v čarovnej Krajine Nekrajine, kde bojuje s obávaným kapitánom Hookom.
Človek by si myslel, že táto klasika v sebe nemá žiadne temnejšie podtóny. Nie je to však pravda. V samotnej Barrieho knihe sa totiž dočítame, že Peter svojich priateľov zabil, aby im tak zabránil dospieť. Okrem toho kniha obsahuje aj ďalšie vcelku drsné pasáže, napríklad, keď je Wendy postrelená šípom a takmer zomrie, či moment, keď Kapitána Hooka zožerie krokodíl.
6. Žabí princ
Žabí princ je ďalšou notoricky známou rozprávkou z pera bratov Grimmovcov. Dočkala sa viacerých filmových adaptácií, vrátane disneyovky Princezná a žaba. Ako to už však chodí, pôvodný text ponúka o dosť znepokojivejší príbeh. Všetko sa točí okolo princa, ktorý je v dôsledku kliatby zakliaty do podoby žaby. Známy moment, že kliatby ho môže zbaviť len bozk od krásnej princeznej, však bol pridaný až neskôr.
V prvej verzii mohla byť kliatba zlomená len tým, že princezná brutálne hodí žabu o stenu. Iné varianty zase hovoria o tom, že žabí princ musí stráviť s princeznou minimálne jednu noc v jej posteli.
7. Otesánek
Otesánek je česká rozprávka, ktorá je najznámejšia vo verzii Karla Jaromíra Erbena. O jej vcelku brutálnu filmovú adaptáciu sa postaral kultový Jan Švankmajer. Ale celkovej brutalite sa asi nemusíme čudovať, keďže samotná rozprávka je tiež pomerne drsná. V centre príbehu sú manželia, ktorí túžia po dieťati, ale nemôžu ho počať.
Muž v lese nájde drevený samorast, ktorý vezme domov, aby im nahradil živé dieťa. Samorast však ožije a vyznačuje sa najmä tým, že má stále hlad. Rodičia ho nestíhajú kŕmiť. Otesánek napokon zožerie svoju matku aj otca, vyjde z domu a po ceste zje každého, koho stretne (sedliaka s koňmi, mladé dievča, stádo oviec…).
Nakoniec Otesánka zabije múdra babička, ktorá mu motykou rozpára brucho, čím sa všetci zjedení oslobodia.
8. Husiarka
Rozprávku Husiarka zaznamenali bratia Grimmovci. Hlavnými hrdinkami sú princezná a jej slúžka, ktoré si vymenia úlohy. Aby sme boli presní, k tejto zámene princeznú prinúti jej slúžka pod hrozbou, že ju zabije. Princezná sa tak musí stať chudobnou a začne pásť husi, zatiaľ čo slúžka sa chystá vydať za krásneho princa.
Keďže o celom tomto podvode vie aj hovoriaci kôň Falada, slúžka sa ho rozhodne zabiť. Napokon je však všetko odhalené a slúžku stretne trest: nahú ju hodia do sudu s ostrými hrotmi a vláčia ju po meste, kým nezomrie.
9. Dievča bez rúk
Dievča bez rúk je ďalšou rozprávkou z pera bratov Grimmovcov. Možno ju poznáš aj z animovanej filmovej verzie od Sébastiena Laudenbacha. Príbeh rozpráva o chudobnom mlynárovi, ktorému diabol prisľúbi bohatstvo výmenou za to, čo ho bude čakať pred mlynom.
A pred mlynom ho, ako inak, čaká jeho dcéra. Keďže je však dievča veľmi dobré a bez akéhokoľvek hriechu, diabol si ju nemôže zobrať. Vyhráža sa teda mlynárovi, že si vezme jeho. Ak ale odsekne svojej dcére ruky sekerou, tak ho nechá na pokoji. No, a on to naozaj urobí, čím ju aj seba definitívne zachráni pred diablom.
10. Alica v krajine zázrakov
Alica v krajine zázrakov od Lewisa Carrolla je absolútnou klasikou. Dočkala sa mnohých adaptácií, vrátane tej od štúdia Disney. Celkovo má ale pomerne zvláštne postavenie. Na jednej strane je cenená pre svoju imaginatívnosť, absurdný humor a mnoho interpretačných rovín, zároveň je ale vcelku obľúbenou aj medzi deťmi.
Niektorí analytici ale tvrdili, že deti nemôžu Carrollove dielo plne doceniť. Nie je v ňom síce nič vyslovene krvavé či drsné, ale obsahuje plno halucinogénnych scén, snovej poetiky, slovných hier a svojskej hry s logikou.
Alica sa v príbehu zväčšuje a zmenšuje, máme tu kapitolu o bizarnom čajovom stretnutí, plameniaky sú ako kroketové palice a maniakálna kráľovná chce všetkým sekať hlavy. Niet divu, že boli dielom nadchnutí aj surrealisti, literárni analytici či jazykovedci.
Ak ťa tento článok zaujal, jeho 1. časť nájdeš tu