6. Farár nie je Boh
Keď sa blížia voľby, pociťujú to aj veriaci. V kostoloch sa čítajú pastierske listy, ktoré tlmočia názory slovenských biskupov. Hoci priamo nehovoria o tom, koho by si mal voliť, človeku s dostatočnou inteligenciou to dopne. Bohužiaľ, je stále veľa takých, ktorí spravia tak, ako im miestny pán farár povie a nepriamo nakáže. Je rozdiel byť božou alebo farárovou ovečkou.
7. Overuj si informácie
To, čo sľubujú a šíria vo svojich predvolebných programoch najrôznejší kandidáti, sa dá doslova pár kliknutiami overiť na internete. Občas sa oháňajú takými vecami, ktoré by vo svojej kompetencii vôbec nemali. Preto never všetkému, čo ti podstrčia. Mali by byť čestní a robiť svoju prácu v záujme občanov. Realita je ale vo veľa prípadoch taká, že najdôležitejšia je vlastná peňaženka.
8. Poukáž na nezrovnalosti a diskutuj
Ak si pri overovaní faktov našiel informácie, ktoré nesedia, ukáž na ne prstom. Každá obec alebo mesto má svoju skupinu na sociálnych sieťach, preto ju využi na diskusiu. Nejde o to pohádať sa a znepriateliť si všetkých susedov alebo pol mesta. Ber to ako osvetu, ktorou dokážeš, že ak niekto klame, nemá právo zastávať funkciu, na akú sa hlási.
9. Motivuj ostatných
Svojou aktivitou môžeš motivovať ďalších ľudí, ktorí zmýšľajú a majú rovnaký cieľ ako ty – chcú krajšie a lepšie miesto na život. Čím vás bude viac, tým je šanca na zmenu väčšia. Nemáte robiť revolúciu a ani štátny prevrat, ale vzbudiť u ľudí záujem o miesto, v ktorom žijú. A nechcete, aby o vás rozhodovali ľudia, ktorí preferujú vlastné ambície pred tými spoločenskými. O tom by mala byť práca poslanca.
10. Ak si veríš, vyskúšaj to aj ty
Možno stúpajúcim vekom a skúsenosťami zistíš, že by si aj ty chcel kandidovať. Vieš, čo treba zmeniť, a zároveň aj to, ako to zmeniť. Ak si si pozorne prečítal tento článok, tak určite vieš, či do toho ísť alebo to prenechať skúsenejším a kvalitnejším. Na Slovensku potrebujeme vo všetkých odvetviach ľudí, ktorí pomôžu krajine napredovať.