Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Streda 31.5.2023
sk
Petronela
, Petrana, Nela
cz
Kamila

Desiatky členov kenskej sekty sa vyhladovali na smrť. Ich vodca tvrdil, že je to cesta k Bohu

Nezvestných je ešte viac než 200 osôb.


Z masových hrobov v Keni spájaných s kauzou sekty, ktorej príslušníci sa vyhladovali na smrť, exhumovali v utorok ďalších desať tiel. Počet nájdených obetí tak stúpol na 83, pričom nezvestných je ešte viac než 200 osôb, informovala v utorok agentúra AFP.

Vyšetrovatelia pokračujú v pátraní po nových hromadných hroboch v rozsiahlej 325-hektárovej lesnej oblasti Shakahola neďaleko pobrežného mesta Malindi. Pátra sa aj po prípadných preživších. Do pondelňajšieho poludnia sa našlo 29 ľudí. Tí sú momentálne hospitalizovaní.

sekta v Keni hlad
Profimedia

„Každým dňom, ktorý uplynie, stúpa pravdepodobnosť, že zomrú ďalší,“ varoval Hussein Khalid, výkonný riaditeľ mimovládnej organizácie Haki Africa, ktorá upozornila políciu na konanie medzinárodnej cirkvi dobrej správy.

Zakladateľ medzinárodnej cirkvi dobrej zvesti Paul Mackenzie Nthenge, ktorý prinútil desiatky svojich stúpencov k smrti hladom, aby sa takto dostali do neba a stretli s Bohom, sa 14. apríla vzdal polícii. Kauza, známa medzičasom ako masaker zo Shakaholy, vyvoláva mnoho otázok o zlyhaní polície a justičných orgánov, ktoré tohto „pastora“ poznali už niekoľko rokov.

Chceš vlastniť ikonické auto z filmu Rýchlo a zbesilo? Vieme, ako ho môžeš získať

Odporúčame prečítať:

Chceš vlastniť ikonické auto z filmu Rýchlo a zbesilo? Vieme, ako ho môžeš získať

Tento bývalý taxikár, ktorý svoju cirkev založil v roku 2003, bol v roku 2017 zatknutý a obvinený z „radikalizácie“, pretože obhajoval neumiestňovanie detí do škôl s tvrdením, že vzdelávanie sa v Biblii neuznáva. V marci bol opäť zatknutý po tom, čo dve deti zomreli od hladu v starostlivosti vlastných rodičov. Následne bol prepustený na kauciu 100.000 kenských šilingov (približne 670 eur).

Škandál tiež oživil diskusiu o kontrole cirkví v Keni, ktorá je prevažne kresťanskou krajinou, pričom tam okrem oficiálnych cirkví pôsobia aj samozvaní pastori a rôzne náboženské hnutia a spoločenstvá.

Kenský prezident William Ruto označil Nthengeho, ktorý obhajoval pôst ako cestu k stretnutiu s Ježišom, za „teroristu“. Ruto prisľúbil zásah proti tým, „ktorí chcú využívať náboženstvo na presadzovanie pochybnej a neprijateľnej ideológie“.


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
PREMIUM
Práve sa deje