Desiatnik Wojtek – medvedí hrdina druhej svetovej vojny

O tom, ako ťažko skúšaní poľskí vojaci našli nečakaného spojenca v boji o slobodu svojej vlasti.


V roku 1941 nacistické Nemecko ovládalo väčšinu Európy. Popri nezlomnej Veľkej Británii je pre Hitlera tŕňom v oku Sovietsky zväz.  Navonok sa Sovietom a Nemcom darí udržiavať dobré vzťahy. Výbornú spoluprácu predviedli napríklad pri spoločnom vpáde do Poľska v septembri 1939. Bolo však jasné, že Európa je príliš malá pre dvoch megalomanských diktátorov.

 

V lete 1941 Hitler vydáva rozkaz k útoku na Sovietsky zväz. Červená armáda nedokáže čeliť náporu Nemcov. Stráca územie, mužov i techniku. Nemci nezadržateľne postupujú. Stalin potrebuje proti nepriateľom nasadiť každého bojaschopného človeka. V tejto situácii sa rozhodne povoliť poľskej exilovej vláde vytvoriť armádny zbor, pozostávajúci z poľských občanov väznených v sovietskych táboroch. Poľský zbor bol zaradený pod britské velenie. Čakala ho náročná cesta na územie v Iráne, v tom čase ovládané Britmi.

Počas zastávky neďaleko iránskeho mesta Hamadán natrafili Poliaci na mladého pastiera. Ukázal im medvieďa, ktoré prišlo o mamu počas poľovačky. Bolo im zvieraťa ľúto, tak ho kúpili a vzali si ho do opatery. V ranom veku medzi jeho obľúbené maškrty patrilo mlieko, ovocie, med a marmeláda. Neskôr ho ale puberta a ťažký vojenský život pokazili. Prišiel na chuť cigaretám, ktoré nielen fajčil, ale aj jedol. Stal sa z neho veľký milovník piva.


Zdroj: opopular.com.br

Odteraz vždy, keď sa počas písania pomýlite pri slovách beer a bear, spomeniete si na tento článok

Okrem vojakov, pre ktorých bol veľkou atrakciou, si Wojtek našiel kamarátov medzi ďalšími zvieratami. Výborne si rozumel s dalmatíncom britského dôstojníka. Vo voľnom čase rád zápasil s mužmi. Uvedomoval si svoju prevahu, ktorú mu poskytovalo vyše 100 kg hmotnosti a ostré pazúry, preto sa nikdy nebil celou silou.


Zdroj: sliptalk.com

Vojenská kariéra prináša mnohé povinnosti. Bez povolenia nemohli Wojteka pustiť na palubu lode v prístave Alexandria. Poliaci tento problém vyriešili tak, že Wojteka oficiálne prijali do svojich radov ako vojaka. Získal hodnosť, vojenský preukaz a číslo. Bol zaradený do 22. podpornej roty delostrelectva.

Okrem toho, že bol Wojtek maskotom útvaru a dobrým priateľom, dokázal svojim druhom vo zbrani pomôcť aj inak. Počas bitky o Monte Cassino v Taliansku šikovne prepravoval delostreleckú muníciu. Vojaci boli skutočne zaskočení jeho obratnosťou pri plnení tejto úlohy. Zároveň medveď predstavoval spoľahlivého strážcu skladov. Dokázal salutovať a na konci vojny to dotiahol na hodnosť desiatnika.


Zdroj: wikipedia.org

Wojtek na insignii svojej jednotky

S príchodom mieru bola Wojtekova jednotka presunutá do Škótska a Wojtek našiel nový domov v Edinburghskej zoo. Hoci sa stal miestnou celebritou a získal mnohých fanúšikov, život vo výbehu mu radosť neprinášal. Bol nešťastný. Chýbali mu jeho druhovia z vojny, cigarety a pivo. Z týchto depresívnych nálad ho odkázali vytrhnúť len návštevy jeho bývalých spolubojovníkov. Hovorí sa, že Wojtek mal veľmi citlivý sluch na poľský jazyk. Keď ho započul v blízkosti svojho výbehu, tak okamžite pribehol, žiariaci radosťou.


Zdroj: 9gag.com

Až tak veľa slov Wojtek poznať nemusel

Wojtek zomrel v roku 1963 ako 21-ročný. Na jeho počesť je vztýčených množstvo sôch a pamätníkov v Británii, v Kanade a samozrejme aj v Poľsku. V súčasnosti je vnímaný ako symbol poľsko-škótskeho priateľstva. Rôzni hudobníci mu venovali piesne, v roku 2011 BBC odvysielala filmovú verziu Wojtekovho príbehu. Jeho odkaz žije naďalej.


Zdroj: wikipedia.org

Wojtekov pamätník v Edinburghu (vľavo) a v Krakove (vpravo)

Zdroje: wikipedia.org; idnes.cz

Páčil sa ti tento článok? Mal by si aj ty chuť písať o mnohých zaujímavých témach? Budeme radi ak doplníš náš kolektív. Dozvedieť sa viac!

Ľudia práve čítajú

Macka Pú práve zakázali v Číne, pretože sa vraj podobá na čínskeho prezidenta Xi Jinpinga

Otvoriť článok
Reagujte!
Grr Grr
0
Grr
Fuuj Fuuj
1
Fuuj
Fňuk Fňuk
1
Fňuk
Jeej Jeej
21
Jeej
Uups Uups
0
Uups
Haha Haha
0
Haha
Woow Woow
8
Woow

Komentuj post a napíš, čo si o tom myslíš!

⬇️

Pridaj komentár

Pre odoslanie komentáru sa musíte prihlásiť. Ak ešte nemáte účet zaregistrujte sa.

Desiatnik Wojtek – medvedí hrdina druhej svetovej vojny

Prihlásiť sa

Prihláste sa prosím pomocou svojho prihlasovacieho mena a hesla. Prihlasovacie údaje na stránky emefka.sk a memehub.sk sú rovnaké.
Ak ešte nemáte účet zaregistrujte sa.

reset password

Späť na
Prihlásiť sa
Choose A Format
Personality quiz
Trivia quiz
Dotazník
Príbeh
Zoznam
Meme
Video
Audio
Image

SLEDUJ EMEFKA

NA SOCIÁLNYCH SIEŤACH

SLEDUJ NA INSTAGRAME