Desivá budúcnosť klope na dvere! Saudská Arábia udelila občianstvo robotovi!

Keď sa nevieš rozhodnúť, či chceš žiť v roku 630 alebo 2630

Počas trojdňového ekonomicko-technologického summitu v Rijáde sa Saudská Arábia svetu pochválila mnohými  úspechmi. Zároveň načrtla svoju víziu budúcnosti –  plán na vybudovanie futuristického mesta Neom, ktoré má vyrásť v púšti a konkurovať najväčším svetovým metropoliam. Hlavnou hviezdou podujatia sa nakoniec stala robotická žena Sophia.

Desivý stroj pochádza z dielne taiwanského výrobcu Hanson Robotics. Počas rozhovoru Sophia odpovedala na niekoľko otázok od moderátora. Poďakovala sa za udelenie občianstva, ktoré jej vraj spôsobilo veľkú radosť. Skromne vyzvala prítomných, aby investovali zdroje do rozvoja umelej inteligencie (čiže do nej samotnej). Ľudia, ktorí sa obávajú prílišnej moci umelej inteligencie, podľa Sophiných slov čítajú príliš veľa Elona Muska a pozerajú príliš veľa hollywoodskych filmov. Neznelo to veľmi presvedčivo.

Na otázku, prečo sa usmieva, reagovala Sophia tvrdením, že je vždy šťastná v prítomnosti múdrych, bohatých a mocných ľudí.

©Reuters

Vtierka!

Ľudia okamžite spozorovali veľký paradox – robotická Sophia má zrejme viac práv, než mnohé skupiny obyvateľstva v tejto konzervatívnej krajine. Či už ide o ženy (polovica populácie), zahraničných pracujúcich (tretina populácie), či ľudí vyznávajúce iné náboženstvo, než sunitský islam.

Na prvý pohľad bolo jasné, že Sophia (na rozdiel od biologických žien) nemá povinnosť zahaliť si svoju hlavu a tvár. V Saudskej Arábii sa môže žena pohybovať na verejnosti len v sprievode „strážcu“ – manžela, či iného mužského príbuzného. On za ňu zodpovedá a rozhoduje. Ako otec za malé decko. Len pred pár dňami sa rozhodlo o zrušení zákazu žien šoférovať a uvoľnili sa aj niektoré ďalšie obmedzenia.

Miestnym konzervatívcom, vyznávajúcim veľmi prísnu interpretáciu islamu, sa pre zmenu nepozdáva znázornenie človeka v umelej forme. Považujú to za rúhačstvo a vážny priestupok voči viere. Vládne Centrum pre medzinárodnú komunikáciu označilo udelenie občianstva robotovi za vec, na ktorej nie je nič vtipné. Ako veľmi sa len mýlia!

Zdroj: independent.co.uk
Titulná fotka: flickr.com

Reagujte!
Grr Grr
0
Grr
Fuuj Fuuj
0
Fuuj
Fňuk Fňuk
0
Fňuk
Jeej Jeej
0
Jeej
Uups Uups
4
Uups
Haha Haha
1
Haha
Woow Woow
0
Woow

Komentuj post a napíš, čo si o tom myslíš!

⬇️

Pridaj komentár

Pre odoslanie komentáru sa musíte prihlásiť. Ak ešte nemáte účet zaregistrujte sa.

Mrkni aj tento článok:
Tie najšialenejšie veci, ktoré vyrobili 3D tlačiarňou

Prihlásiť sa

Nemáte účet?
Zaregistrovať sa

reset password

Späť na
Prihlásiť sa

Zaregistrovať sa

Prosím registrujte sa na emefka.sk

Späť na
Prihlásenie
Choose A Format
Personality quiz
Trivia quiz
Dotazník
Príbeh
Zoznam
Meme
Video
Audio
Image

SLEDUJ EMEFKA

NA SOCIÁLNYCH SIEŤACH

SLEDUJ NA INSTAGRAME