Ako Zánik Ďatlovovej výpravy či Incident v Ďatlovovom priesmyku sa označuje jedna z najväčších záhad modernej histórie. V roku 1959 totiž v ruskom pohorí Ural zahynulo 9 členov výpravy, ktorú viedol horský turista Igor Ďatlov. Dodnes pritom viacerým ľuďom nie je jasné, kto (alebo čo) za úmrtiami vlastne stál. V celom prípade je ale viacero otáznikov a záhad.
V tomto článku si predstavíme základné fakty o celom prípade. Pozrieme sa aj na niektoré možné teórie a oficiálnu verziu ruských vyšetrovateľov.
Mŕtva hora
Skupina turistov okrem Igora Ďatlova pozostávala zo Zinaidy Kolmogorovovej, Ludmily Dubininovej, Alexandra Kolevatova, Rustema Slobodina, Georgija Krivoniščenka, Jurija Dorošenka, Nikolaja Thibeaux-Brignollesa, Alexandra Zolotarjova a Jurija Judina. Všetci boli študentmi Uralského polytechnického inštitútu a išlo o skúsených horských turistov (hoci neboli experti). Cieľom ich výpravy bola hora Otorten a celý výstup mal slúžiť skôr ako „zahrievacie kolo“ pred náročnejšími túrami.

25. januára 1959 sa turisti dostali do mesta Ivdel a odtiaľ sa odviezli do osady Vižaj. Jurij Judin musel zo zdravotných dôvodov skupinu opustiť, čo mu zachránilo život. Zvyšných 9 členov výpravy pokračovalo podľa naplánovanej trasy. Na základe neskoršieho vyšetrovania, ako aj denníkov jednotlivých členov sa dá povedať, že túra prebiehala bez problémov.
Dostaň EMEFKA do svojich Google odporúčaní
Emefka, odkaz sa otvorí v novom okne1. februára však študentov zastihlo nepriaznivé počasie a oni sa omylom odklonili od svojej trasy. Zistili, že sa dostali k hore Cholat Sjachyl (Mŕtva hora). Keďže sa ale už stmievalo a počasie bolo zlé, rozhodli sa ďalej nepokračovať a na úbočí hory postavili tábor. Večer vznikla posledná fotografia členov výpravy. Skupina si dopriala posledné jedlo a jej členovia si ľahli spať. Niekedy uprostred noci sa však niečo muselo stať. Niečo, čo turistov napokon stálo život.

Nález tiel
Z neskoršieho vyšetrovania vieme len toľko, že turisti sa uprostred noci zobudili a niečo ich prinútilo opustiť stan. Rozrezali ho a vybehli do zasneženej divočiny. Mnohí z nich nemali adekvátne oblečenie, niektorí boli len v spodnej bielizni. V stane pritom nechali teplé oblečenie, topánky či potraviny. Podľa stôp sa zdá, že študenti išli v rade jeden za druhým.
V článku sa po odomknutí dozvieš
- V akom stave našli jednotlivé telá členov výpravy
- Otázniky, ktoré sprevádzajú tragédiu Ďatlovovej skupiny
- Teórie, čo sa mohlo v osudný deň stať
- Definitívne riešenie tejto záhady podľa ruských úradov
- Odraz v kultúre
Po odomknutí tiež získaš
- Články bez reklám
- Neobmedzený prístup k viac ako 75 000 článkom
- Exkluzívne benefity




















