Desivé, emotívne a mrazivé. Týchto 10 post-apokalyptických filmov si nesmiete nechať ujsť.

Skvelých post-apokalyptických filmov máme naozaj veľa. Nájdete si favorita v našom výbere?

V dnešnom článku sa pozrieme na niekoľko skvelých post-apokalyptických filmov. Do výberu sme nezaradili početné snímky so zombie tematikou, keďže článok o týchto filmoch sme uverejnili len nedávno (nájdete ho tu).

V našom rebríčku si však aj tak prídete na svoje. Nechýba v ňom totiž šialená akcia, emotívne drámy, horory, ba dokonca aj štipka romantiky. Poďme teda na to.

Tiché miesto

Hororový hit minulého roka iste nemusíme zvlášť predstavovať. John Krasinski nám doručil nelichotivú víziu sveta, v ktorom sa na našej planéte usídlili pravdepodobne mimozemské obludy. Tie veľmi citlivo reagujú na hluk, takže ak chcú hlavní hrdinovia prežiť, musia sa správať maximálne potichu. Kvalitná práca so zvukom a skvelé herecké výkony garantujú parádny zážitok.

Cesta

Pochmúrna adaptácia románu Cormaca McCarthyho zobrazuje svet po bližšie nekonkretizovanej katastrofe. Rastliny a stromy pomaly zomierajú, nie je čo jesť a cesty sa hemžia vrahmi a kanibalmi.

V tomto neutešenom svete sledujeme cestu otca a syna, ktorí sa zo všetkých síl snažia prežiť. Cesta je emocionálne silný, poriadne depresívny a herecky brilantný film. Rozhodne ide o jedno z najnaturalistickejších stvárnení konca sveta na poli post-apokalyptických filmov.

Mad Max: Šialená cesta

Poriadne „nabúšený“ akčňák Georgea Millera v roku 2015 zničil kiná a ohromil divákov po celom svete. Ešte pred premiérou sa však našlo nemálo tých, ktorí filmu neverili, prípadne ho už rovno odpisovali. Miller však všetkým dokázal vytrieť zrak a dotiahol to až na udeľovanie Oscarov. Mad Max: Šialená cesta si odniesla 10 nominácií a premenila šesť.

Potomkovia ľudí

Vizionár Alfonso Cuarón v roku 2006 prišiel pravdepodobne s jedným z najlepších post-apokalyptických filmov vôbec. Potomkovia ľudí sa odohrávajú v roku 2027, kedy sa už 19 rokov nenarodilo jediné dieťa. Potom sa však objaví mladé dievča vo ôsmom mesiaci tehotenstva.

Snímka sa môže pochváliť fantastickým kastingom (Clive Owen, Julianne Moore či Michael Caine), presvedčivým vyobrazením sveta budúcnosti zmietaného teroristickými útokmi, ako aj solídnym príbehom.

The Survivalist

Tentokrát sa vydáme do nezávislejších vôd a predstavíme vám brilantnú post-apokalyptickú drámu The Survivalist. Svet zachvátila bližšie nešpecifikovaná katastrofa, ktorá súvisela s vyťažením všetkej ropy. Ľudská populácia sa drasticky znížila.

Hlavný hrdina žije uprostred lesov, kde sa snaží prežiť na vlastnú päsť. Zároveň sa musí mať stále na pozore. Keď však jeho chatrč nájde zúfalá matka so svojou dcérou, všetko sa začne meniť. The Survivalist je sugestívny, naturalistický a herecky presvedčivý debut. Jeho pomalé tempo nesadne každému, ale rozhodne do nášho rebríčku patrí.

12 opíc

Kultové sci-fi Terryho Gilliama nás zavedie do budúcnosti, v ktorej ľudstvo zdecimoval tajomný vírus. Posledné zvyšky ľudstva prežívajú hlboko pod zemou. Väzeň James Cole je však jedného dňa vybratý, aby sa vrátil v čase do obdobia, kedy bol vírus vypustený a získal jeho vzorku na výrobu protilátky.

12 opíc má poriadne hutnú a temnú atmosféru, fantastických hercov a poriadne zamotaný príbeh, nad ktorým budete ešte dlho premýšľať.

It Comes at Night

Pozoruhodná hororová dráma, ktorá síce mnohých priaznivcov žánru sklamala, ale všetkým priaznivcom kvalitnej nezávislej tvorby ju vrelo odporúčame. Svet sa zmieta v chaose záhadného vírusu, a tak sa trojčlenná rodina rozhodne nájsť útočisko na chate v lesoch.

Dodržiavajú prísne bezpečnostné opatrenia, ale keď sa na ich prahu objaví zúfalý cudzinec, celá situácia začne naberať na obrátkach.

Úsvit planéty opíc

Pokojne by sme na toto miesto mohli zaradiť aj klasickú Planétu opíc z roku 1968, ale radšej sme sa rozhodli pre Úsvit planéty opíc. Ten nadväzuje na Zrodenie planéty opíc a ukazuje nám svet, kde z ľudí ostala len malá populácia. Zvyšok podľahol vírusu opičej chrípky.

Vodca opíc Caesar a človek Malcolm sa snažia medzi obomi stranami zachovať mier, ale napätie postupne rastie. Druhý diel trilógie je akčnejší a čo sa týka kvality, tak za svojím predchodcom nijako nezaostáva. Odporúčame aj (zatiaľ) posledný diel Vojna o planétu opíc.

Snowpiercer

Vynikajúci thriller nás zavedie do obdobia druhej doby ľadovej. Preživší ľudia nachádzajú útočisko vo vlaku, ktorý roky chodí pustou krajinou. Vo vlaku však panuje striktná sociálna hierarchia. Nájdeme tu ľudí žijúcich v luxuse, ako aj tých, ktorí takmer nemajú čo jesť.

Snímka dominovala šikovnou réžiou, skvelým nápadom, ako aj solídne navodenými pocitmi beznádeje. Presne tak, ako to v post-apokalyptickom žánri má byť.

Z for Zachariah

Na záver si dáme ešte jeden menej známy nezávislý titul. Z for Zachariah sa odohráva po katastrofe, ktorá prakticky zničila celú civilizáciu. Mladá Ann sa snaží prežiť na svojej farme a neskôr sa k nej pripojí aj vedec Loomis. Keď k nim však dorazí ďalší preživší menom Caleb, medzi trojicou začne vznikať napätie.

Sympaticky minimalistická dráma s romantickým trojuholníkom na pozadí apokalypsy. Funguje to vynikajúco, hlavne vďaka dobre napísanému scenáru a skvelým výkonom Margot Robbie, Chiwetela Ejiofora a Chrisa Pinea.

Titulná fotka: Warner Bros. Pictures, Chernin Entertainment

Reagujte!
Grr Grr
0
Grr
Fuuj Fuuj
1
Fuuj
Fňuk Fňuk
0
Fňuk
Jeej Jeej
0
Jeej
Uups Uups
0
Uups
Haha Haha
0
Haha
Woow Woow
4
Woow

Komentuj post a napíš, čo si o tom myslíš!

⬇️

Pridaj komentár

Pre odoslanie komentáru sa musíte prihlásiť. Ak ešte nemáte účet zaregistrujte sa.

Mrkni aj tento článok:
MADE IN SLOVAKIA: Ako by vyzeral film Titanic, keby ho natáčali na Slovensku

Prihlásiť sa

Nemáte účet?
Zaregistrovať sa

reset password

Späť na
Prihlásiť sa

Zaregistrovať sa

Prosím registrujte sa na emefka.sk

Späť na
Prihlásenie
Choose A Format
Personality quiz
Trivia quiz
Dotazník
Príbeh
Zoznam
Meme
Video
Audio
Image

SLEDUJ EMEFKA

NA SOCIÁLNYCH SIEŤACH

SLEDUJ NA INSTAGRAME