Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Pondelok 22.4.2024
sk
Slavomír
cz
Evženie
, Evžénie
Zdroj: ©Zentropa Entertainments / MovieStillsDB

Desivé, emotívne aj vtipné. 10 originálnych filmov o konci sveta

Koniec sveta môže byť depresívny, ale aj vtipný. Aspoň v týchto filmoch.

Ako možno uchopiť tému konca sveta? Rozhodne sa dá poňať poriadne temne, depresívne, ale napodiv aj veľmi zábavne a odľahčene. V tomto článku ti predstavíme 10 filmov, ktoré síce majú spoločnú tému o tom, že život na Zemi končí, ale pristupujú k nej svojsky a originálne.

1. These Final Hours

Pozoruhodnú trilerovú drámu These Final Hours natočil Zak Hilditch. Zem zasiahol asteroid, čo znamená, že čoskoro na nej zanikne všetok život. Západné pobrežie Afriky a Európa to už majú za sebou a zvyšku ľudí ostáva maximálne dvanásť hodín. Ľudia reagujú rôzne. Panikária, naposledy si užívajú.

James (Nathan Phillips) sa náhodou stretne s malou Rose (Angourie Rice), ktorej sa rozhodne pomôcť nájsť otca. Čas sa ale kráti. These Final Hours je výborne natočený kúsok s kvalitnými hercami a poriadnou dávkou úzkostnej a bezútešnej atmosféry. Stojí za pozretie.

2. Melancholia

Melancholia od Larsa von Triera iste poteší všetkých milovníkov kvalitných artoviek. Príbeh je rozdelený na dve časti. V tej prvej sledujeme nevydarenú svadbu Justine (Kirsten Dunst) a Johna (Alexander Skarsgård) v sídle Justininej sestry Claire (Charlotte Gainsbourg). V druhej sa dozvedáme, že k zemi sa blíži planéta Melancholia.

Hoci vedci upokojujú, že ju minie, Claire sa bojí konca sveta a Justine sa zmieta v hlbokej depresii. Melancholia stavila na hypnotickú a miestami snovú atmosféru, psychologickú prekreslenosť postáv, ale aj istú interpretačnú voľnosť. Skrátka kvalitný zážitok, ktorý fanúšikov Larsa von Triera iste nesklame.

3. Last Night

Aj v sci-fi dráme s príchuťou horkej komédie Last Night od Dona McKellara sa chýli ku koncu sveta. Nie je síce presne definované, čo ho spôsobilo, ale postavy vedia, že im ostáva len posledná silvestrovská noc v roku 1999. Každý sa s nevyhnutnou smrťou vyrovnáva po svojom.

Niektorí si naposledy užívajú, iní dávajú priechod násilníckym sklonom. Režisérovi sa podarilo ústredný nápad o poslednej noci uchopiť veľmi dobre, civilne a pôsobivo. Film sa, našťastie, vyhýba prehnanému pátosu a tlačeniu na pílu, ale dokáže silno zasiahnuť.

4. Don’t Look Up

Satirické sci-fi Don’t Look Up od Adama McKaya sa krátko po premiére stalo hitom Netflixu. Dvaja astronómovia Randall Mindy (Leonardo DiCaprio) a Kate Dibiasky (Jennifer Lawrence) odhalia, že k zemi sa blíži obrovská kométa. K zrážke dôjde o šesť mesiacov, ak sa nepodniknú radikálne kroky.

Randall a Kate sa snažia presvedčiť prezidentku USA Janie Orlean (Meryl Streep), aby okamžite konala. Lenže tá ani náhodou nechápe vážnosť situácie. Filmu sa výborne podarilo zobraziť súčasnosť plnú dezinformácií, konšpirácií, vzájomnej nedôvery či bezbrehého populizmu, ktorý nás vedie do záhuby. Mrazivé, vtipné a emocionálne silné.

Mohlo by ťa zaujímať:

10 zaujímavých seriálov, ktoré nás čakajú v roku 2022

5. Silent Night

Zaujímavým kúskom je aj čierna komédia Silent Night od Camille Griffin. V centre príbehu je niekoľko priateľov, ktorí sa na Vianoce zídu v dome manželov Simona (Matthew Goode) a Nell (Keira Knightley), aby si naposledy užili spoločné chvíle. Prečo naposledy?

Svetom sa totiž šíri prírodná katastrofa, ktorá čoskoro všetkých zabije. Tvorcovia celkom zručne miešajú apokalyptickú depresiu s čiernym humorom, obsadenie je skvelé (okrem zmienených hercov aj Roman Griffin Davis, Lucy Punch, Annabelle Wallis či Lily-Rose Depp) a filmu nechýba aj niekoľko mrazivých scén. Nenápadný kúsok, ale stojí za skúšku.

6. Seeking a Friend for the End of the World

Sci-fi dramédia Seeking a Friend for the End of the World od Lorene Scafaria rozpráva príbeh poisťovacieho agenta Dogea (Steve Carell), ktorý sa rozhodne nájsť svoju dávnu stredoškolskú lásku. Pridá sa k nemu aj jeho pôvabná susedka Penny (Keira Knightley). Obaja vyrážajú na cestu, čas sa im ale kráti.

O tri týždne do Zeme narazí asteroid a pošle celé ľudstvo do hrobu. Treba povedať, že z vďačného námetu sa v tomto prípade dalo vydolovať viac, ale v zásade ide o celkom zábavnú záležitosť. Takže prečo nie?

7. Ticho na zemi

Sci-fi drámu Ticho na zemi natočil Geoff Murphy. Hlavným hrdinom je Zac Hobson (Bruno Lawrence), ktorý sa jedného dňa prebudí a zistí, že je posledným človekom na Zemi. Počas noci došlo k nejakému incidentu, ktorý vymazal z povrchu Zeme celé ľudstvo.

Prečo ale prežil práve on? A je naozaj jediný, kto prežil? Ticho na zemi sa môže pochváliť veľmi dobrým nápadom, sústredenou réžiou a sympaticky neokázalým spracovaním. Príbeh stojí hlavne na dobre napísanom scenári a parádnej atmosfére. Tichu na zemi sa rozhodne oplatí dať šancu.

8. To je koniec!

Aj o konci sveta sa dá natočiť poriadne bláznivá a absurdná komédia. Dôkazom toho je snímka To je koniec! od Setha Rogena a Evana Goldberga. Seth Rogen, James Franco, Jay Baruchel či Danny McBride (a plno ďalších celebrít) v nej hrajú samých seba.

Všetci sa zídu na jednej divokej párty, ktorá je ale narušená nepríjemným faktom: blíži sa koniec sveta! Čo teda robiť?! Štýl humor iste nesadne každému, ale film je aj tak solídna zábava, v ktorej sa mihne plno známych tvárí (Rihanna, Michael Cera, Emma Watson, Paul Rudd či členovia kapely Backstreet Boys).

Mohlo by ťa zaujímať:

20 zaujímavých faktov o obľúbených disneyovkách, ktoré si doteraz nevedel

9. Cesta

Cesta od Johna Hillcoata zrejme patrí k najdepresívnejším filmom o konci sveta vôbec. Nedozvieme sa, čo skazu sveta spôsobilo, vidíme len následky. Došlo k tomu približne pred desiatimi rokmi a z ľudstva ostali len trosky. Hlavnými hrdinami sú otec (Viggo Mortensen) a jeho syn (Kodi Smith-McPhee), ktorí sa snažia prežiť v zničenej krajine.

Nebezpečenstvo na nich ale číha na každom kroku. Cesta je pomalá, temná a mrazivá snímka, ktorá sa ti zažerie pod kožu a vyobrazuje svet po katastrofe tak realisticky, až je to miestami nepríjemné. Žiadne klišé hollywoodskych apokalyptických popcornoviek sa tu rozhodne nekoná!

10. Take Shelter

Geniálna nezávislá dráma Take Shelter od Jeffa Nicholsa je skutočne zaujímavým príspevkom do subžánru apokalyptických snímok. Príbeh rozpráva o Curtisovi (Michael Shannon), ktorý žije vcelku pokojný život s manželkou Samanthou (Jessica Chastain) a dcérou. Začnú ho však trápiť ťaživé nočné mory o apokalypse, ktorá má čoskoro zachvátiť svet.

Zlé sny sa čoskoro menia na halucinácie a Curtis pod ich vplyvom začína na dvore budovať bezpečnostný kryt. Trpí duševnou poruchou, alebo cíti niečo, čo ostatní ignorujú? Take Shelter je psychologicky majstrovsky prepracovaná dráma s fantastickým Shannonom v hlavnej úlohe. Mnoho miest na teba bude pôsobiť poriadne úzkostne a depresívne a záver si budeš môcť interpretovať po svojom. Pecka.

Tento clanok ti prinasa CINEMAX
Tento clanok ti prinasa CINEMAX

Tagy:

Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem hlavne o filmoch a seriáloch.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.