Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Streda 22.1.2025
sk
Zora
, Zoran
cz
Slavomír, Slavomíra

Čína je vo všeobecnosti známa nielen obrovským preľudnením, ale aj mnohými pravidlami, ktoré sú úzko späté s jej politickým režimom. Či už je to cenzúra, ktorá sa dotýka od filmov, cez internet až po slobodu slova, alebo iné zákony, ktoré nám nedávajú zmysel.

unsplash.com (https://unsplash.com/photos/aku7Zlj_x_o)

Aby toho nebolo na ľudí málo, vláda si na nich vymyslela systém sociálnych kreditov. Chvíľu máš pocit, že sleduješ seriál Black Mirror, no v Číne je tento desivý počin realitou. Ľudia sú neustále na očiach kamier, takmer akoby žili v reality show. Tie ich neustále sledujú, aby mohli analyzovať každú ich aktivitu, na základe ktorej im je pridelený sociálny status.

Záleží na každom detaile. Ak si nakupuješ v obchode alkohol, tvoje skóre trpí, ak nakupuješ drahé produkty, aplikácia na randenie ti automaticky generuje bohaté budúce polovičky. Niekto by si možno povedal, že to má svoje výhody, no pod pozlátkom sa skrýva prehnité jadro.

 

Systém sociálnych kreditov nie je novinka

Ten je v Číne zavedený už do roku 2014. Vtedy zahŕňal len niekoľko miliónov ľudí, no do roku 2020 by mal byť systém plne funkčný. Okrem “obyčajných“ občanov budú mať sociálny kredit aj vládni funkcionári a podniky. Momentálne je systém ešte stále vo vývoji a príslušné orgány pracujú na centralizácii lokálnych databáz.

Neustále pod dohľadom

Každý skutok, ktorý ľudia v Číne vykonajú, je okamžite zhodnotený a odčítaný alebo pričítaný k ich sociálnemu statusu. Výška tvojho sociálneho statusu určuje, či dostaneš lístky na vlak, lietadlo alebo už aj tak cenzurovaný internet. Sociálny kredit ovplyvňuje aj to či platíš účty načas, hráš príliš dlho videohry, plytváš peniazmi na frivolné nákupy a ako často si aktívny na sociálnych sieťach.

pexels.com (https://www.pexels.com/photo/camera-cctv-control-monitoring-274895/)

Za tvoj sociálny status môžeš byť potrestaný nielen ty, ale aj tvoje deti. Sedemnásť ľudí, ktorí minulý rok odmietli vykonávať vojenskú službu dostali zákaz, prihlásiť sa na vysokú školu. Ľudia s nízkym sociálnym kreditom napríklad nemôžu svoje deti umiestniť do drahých súkromných škôl.

Sociálny status ovplyvňuje všetko

Ľudia, ktorí sú na základe ich sociálneho statusu vyhodnotení ako nedôveryhodní, nemôžu zastávať posty manažérov vo veľkých firmách alebo bankách. Jednoducho, všetky tvoje skutky sú buď odmenené, alebo potrestané. Jednej žene sa podarilo zarezervovať hotel bez toho, aby ho vôbec zaplatila, lebo mala dobré skóre vo svojom sociálnom statuse.

Čierna listina

Sudcovia ťa môžu po svojom rozhodnutí umiestniť na čiernu listinu za rôzne prečiny. Právnik, ktorý sa na liste ocitol v roku 2015, nebol schopný, kúpiť si letenku domov z pracovnej cesty, rovnako nemohol požiadať o žiadne kreditné karty. Okrem čiernej listiny existuje aj listina, pre ľudí s výborným sociálnym statusom. Ich výhodou je, že majú k dispozícii viac partnerov, s ktorými si môžu vyjsť na rande.

giphy.com (https://giphy.com/gifs/7TkE4ojDQ0WIqEkiYt)

Niečo je zhnité v štáte dánskom

Aj keď to možno na prvý pohľad vyzerá, že tento systém sociálnych statusov má výhody, opak je pravdou. Kým sa správaš tak, aké sú očakávania vlády, tak sa tešíš vysokému skóre. Liu Hu je investigatívnym novinárom. V iných štátoch by bol pravdepodobne oslavovaný, no v Číne tomu tak nie je. Hu totiž odhalil niekoľko závažných vrážd a korupciu na vysokých postoch. Hovorí však, že ho vláda považuje za nepriateľa. Sociálny kredit stratil a ocitol sa na okraji spoločnosti, keďže bol obvinený zo zločinu.

Rovnako aj on sa ocitol na čiernej listine, samozrejme, neprávom. Zničilo to jeho kariéru, izolovalo ho to od spoločnosti, a teraz sa bojí, ako to ovplyvní budúcnosť jeho rodiny. Jeho sociálny kredit bol uzatvorený pre cestovanie, preto ostal zavretý doma, v jeho rodnom meste. Všetky jeho profily na sociálnych sieťach, kde publikoval svoje články, boli vymazané. Aj napriek tomu, že mal na účtoch cez dva milióny sledovateľov, cenzúra bola silnejšia. Hu je jeden z obyvateľov Číny, ktorý sa snaží svet pred nočnou morou, zvanou sociálny kredit, varovať. O Číňanoch hovorí, že o svete skoro nič nevedia, žijú v ilúzii, ich uši sú hluché a oči slepé.

giphy.com (https://giphy.com/gifs/black-mirror-nDKjSdu40x0TS)

Hrozivé sci-fi, ktoré sme videli vo filmoch a seriáloch, ľudia v Číne prežívajú denne na svojej vlastnej koži. Neustále pod dohľadom vlády, ktorých predĺžené oči a ruky rozhodujú o ich životoch. Systém sa možno zdá ako dobrý nástroj, ktorý zamedzí kriminalite a nežiadúcemu správaniu občanov, je však otázne, čo všetko sa v zozname nežiadúceho správania nachádza.

Zdroj: abc.netbusinessinsider.com
Titulná fotka: youtube.com


Tagy:

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.