Desivý príbeh americkej histórie: Duch čarodejnice mal zabiť človeka!

Legenda o Bellskej čarodejnici patrí k najznámejším záhadám americkej histórie.

Zdroj: Rosie Fraser / Unsplash

Bellská čarodejnica či Strašenie Bellskej čarodejnice, tieto názvy odkazujú na jednu z najznámejších legiend amerického folklóru. Zaujímavosťou je, že hoci ide o legendu, čiastočne vychádza zo zdokumentovaných skutočných udalostí. V niektorých zdrojoch sa môžete dokonca dočítať, že ide o jediný zdokumentovaný prípad v histórii, keď duch spôsobil smrť človeka

Aj dnes nájdete mnoho bádateľov, ktorí sa snažia celý príbeh analyzovať zo všetkých strán. Niektorí tvrdia, že ide o skutočný prejav paranormálnej aktivity, iní sú vo svojich záveroch oveľa skeptickejší. O čom však legenda o Bellskej čarodejnici vlastne je?

Bette Midler Witch GIF - Find & Share on GIPHY

Celý prípad sa začal písať v roku 1817 na farme Johna Bella a jeho rodiny. Jej členovia videli onoho roku potulovať sa na farme záhadné zvieratá. Samotný Bell mal vidieť zvláštne zviera pripomínajúce psa. Keď po zvierati vystrelil, bez stopy zmizlo.

Nezvyčajne veľkého psa mal na farme vidieť aj Dean, otrok a sluha rodiny Bellovcov. Podobné zážitky mali aj ďalší členovia rodiny, menovite Johnov syn Drew, ktorý videl neznámeho obrovského vtáka. Johnova dcéra Betsy videla zjavenie mladej ženy v zelených šatách, ktorá visela zo stromu.

Tieto nezvyčajné výjavy nejakú dobu trvali, ale napokon ustali a rodina si chvíľu myslela, že je po všetkom. Ten skutočný teror sa však ešte len mal rozpútať. Začalo to záhadnými zvukmi, ktoré sa ozývali v dome. Išlo o rôzne búchanie, klopanie na stenách či štekot neviditeľných psov a rinčanie reťazí ťahaných po dlážke.

Kresba Betsy Bell

Wikimedia Commons

Vraždila čarodejnica?

Deň odo dňa sa tieto udalosti zhoršovali a podľa legendy mal napokon duch strhávať rodine Bellovcov prikrývky z postelí a otvorene ich napádať. Deti sa napríklad sťažovali, že ich neviditeľná sila ťahá za vlasy. Zdalo sa, že entita sa zamerala najmä na mladú Betsy Bell. Tá bola ťahaná za vlasy, visela nehybne vo vzduchu, pričom bolo vidieť, ako ju niekto neviditeľný facká.

Zúfalá rodina požiadal o pomoc priateľa menom James Johnston. Ten po noci strávenej na Bellovej farme potvrdil, že bol svedkom nadprirodzených udalostí a vyhlásil, že sa v dome nachádza zlý duch. Aby toho nebolo málo, členovia rodiny neskôr zistili, že duch je schopný rozprávať. Keď sa ho opýtali, kto je, dostalo sa im odpovede: „Som duch. Kedysi som bola šťastná, teraz som zlá.“

Once Upon A Time Film GIF - Find & Share on GIPHY

Ženský hlas následne dodal, že sa volá Kate Batts. Z ďalších odpovedí vyplynulo, že ide o ženu, ktorá bola obvinená z čarodejníctva a pochovaná v neďalekých lesoch, ale jej hrob bol narušený a kosti zničené.

Následne vyhlásila, že si prišla pre Johna Bella, ktorého nazývala „Starý Jack“. Nadprirodzené úkazy mala rodina znášať celé tri roky, pričom vyvrcholením bola smrť Johna Bella. Podľa legendy ho otrávil duch čarodejnice. Tá napokon prisľúbila, že sa o sedem rokov vráti, čo aj dodržala. Na farme sa opäť začali ozývať záhadné zvuky, ale po čase ustali a zdalo sa, že prízrak čarodejnice raz a navždy zmizol.

Pravda či fikcia?

Legenda si žila vlastným životom a jej dozvuky sa ozývali aj v 20. storočí, keď sa mala obávaná čarodejnica vrátiť. Opäť sa rozbehol kolotoč ďalších „zaručene pravdivých tvrdení“ a zdalo sa, že Bellská čarodejnica sa už stala neoddeliteľnou súčasťou života poverčivých obyvateľov.

Celý prípad, samozrejme, veľmi zaujímal aj vyšetrovateľov paranormálnych javov či skeptikov. Legenda mala bezpochyby reálne jadro, keďže John Bell a jeho rodina určite existovali. Podľa mnohých bádateľov však ide skutočne len o legendu živenú bujnou fantáziou obyvateľov.

Bell Witch Historic Marker

Odraz v kultúre

Nech je, ako chce, príbeh o Bellskej čarodejnici sa stal silnou súčasťou americkej kultúry a histórie. Učia sa o nej dokonca aj deti na základných školách. Takzvaná jaskyňa Bellskej čarodejnice sa stala populárnym miestom pre turistov a „lovcov duchov“.

Podľa jednej z legiend sa práve v tejto jaskyni mala čarodejnica Kate Betts počas svojho života ukrývať. Mnoho ľudí tvrdilo, že v jaskyni boli svedkami nadprirodzených úkazov, ako to však už chodí, relevantný dôkaz chýba.

Harry Potter Eye Roll GIF - Find & Share on GIPHY

Bellská čarodejnica sa stala aj základom pre viacero filmov. Otvorene ju ako svoj inšpiračný zdroj uvádzali režiséri Daniel Myrick a Eduardo Sánchez, teda tvorcovia kultového hororu Záhada Blair Witch.

V roku 2005 vznikla snímka Americká kliatba, ktorá sa zamerala na pôvodný príbeh Johna Bella a jeho rodiny. Zatiaľ posledným filmom, ktorý si vzal inšpiráciu z tejto legendy, je The Bell Witch Haunting z roku 2013.

Zdroj: bellwitch.org, skeptoid.com

Reagujte!
Grr Grr
0
Grr
Fuuj Fuuj
0
Fuuj
Fňuk Fňuk
0
Fňuk
Jeej Jeej
0
Jeej
Uups Uups
0
Uups
Haha Haha
0
Haha
Woow Woow
12
Woow

Komentuj post a napíš, čo si o tom myslíš!

⬇️

Pridaj komentár

Pre odoslanie komentáru sa musíte prihlásiť. Ak ešte nemáte účet zaregistrujte sa.

Mrkni aj tento článok:
Slovákov sme sa opýtali na bežné veci, ktoré nikdy v živote nerobili


Prihlásiť sa

Nemáte účet?
Zaregistrovať sa

reset password

Späť na
Prihlásiť sa

Zaregistrovať sa

Prosím registrujte sa na emefka.sk

Späť na
Prihlásenie
Choose A Format
Personality quiz
Trivia quiz
Dotazník
Príbeh
Zoznam
Meme
Video
Audio
Image

SLEDUJ EMEFKA

NA SOCIÁLNYCH SIEŤACH

SLEDUJ NA INSTAGRAME