Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Pondelok 24.6.2024
sk
Ján
cz
Jan

Svet sa o tajomnom Slender Manovi dozvedel v roku 2009. Práve vtedy totiž Eric Knudsen nahral pod pseudonymom Victor Surge na internet niekoľko fotiek, do ktorých pozadia pomocou Photoshopu vložil znepokojivú bytosť z vlastnej fantázie.

Tá dostala meno Slender Man. Knudsen zároveň poskytol niekoľko vymyslených úryvkov z denníkov. Tie mali údajne pochádzať od ľudí, ktorí zmizli, keď sa snažili Slender Mana vypátrať.

Mystifikácia sa stala popkultúrnym fenoménom

Slender Man je popisovaný ako vysoký muž v obleku a bez tváre. Z chrbta mu vyrastá viacero chápadiel. Je známy tým, že prenasleduje deti a unáša ich. Sám Knudsen zrejme vôbec netušil, aký ohlas jeho mystifikačná hra spôsobí. Ľudia sa pre Slender Mana nadchli, venovali mu celé videohry, fan fikcie a pridávali sa k vytváraniu jeho mytológie.

Niektorí boli dokonca presvedčení o tom, že Slender Man je skutočný.

LuxAmber/Wikimedia Commons (https://en.wikipedia.org/wiki/Slender_Man#/media/File:%D0%A2%D0%BE%D0%BD%D0%BA%D0%B8%D0%B9_%D1%87%D0%B5%D0%BB%D0%BE%D0%B2%D0%B5%D0%BA.jpg)

To platilo aj pre Anissu Weier a Morgan Geyser, dve 12-ročné kamarátky. Boli Slender Manom posadnuté, v ich zápisníkoch sa neskôr našlo viacero kresieb s jeho podobizňou a obe nadšene hltali príbehy so Slender Manom na internete.

Toto všetko napokon viedlo k tomu, že sa túžili stať jeho pomocníčkami. Podľa Morgan Geyser sa to však mohlo stať jedine tak, keď Slender Manovi prinesú ľudskú obeť. Tým zároveň zabránia tomu, aby démonický prízrak bez tváre ublížil im a ich rodinám.

Profimedia

Útok v lesoch

Ako svoju obeť si vyhliadli kamarátku, 12-ročnú Payton Leutner. V predvečer plánovaného útoku všetky tri dievčatá prespávali v dome rodiny Morgan Geyser, kde zároveň oslavovali jej narodeniny. Podľa výpovedí plánovali Payton zabiť už v ten večer, ale napokon od svojho plánu upustili, keďže Geyser sa cítila unavená a ako sama povedala, chcela dať obeti „ešte jeden deň života“.

Na druhý deň (31. mája 2014) vylákala dvojica dievčat svoju kamarátku do blízkeho lesíka David’s Park. Chvíľu sa hrali na skrývačku, ale napokon Payton zhodili na zem, vytiahli ukrytý kuchynský nôž a zasadili jej celkom 19 bodných rán do nôh, hrude a paží. Payton povedali, nech ostane na mieste, a obe útočníčky utiekli.

Profimedia

Mladé dievča sa však dokázalo pomaly vyplaziť z lesa k blízkej asfaltovej ceste. Mala šťastie, pretože okolo práve prechádzal cyklista Greg Steinberg, ktorý okamžite zavolal záchranku a políciu. Payton bola rýchlo prevezená do nemocnice, kde lekári zistili, že dve rany smerovali na hlavné vnútorné orgány a jedna rana minula srdce len o menej ako milimeter.

Ako však vyhlásili, keď Payton Leutner dorazila do nemocnice, bola „len krok od smrti“. Dievča sa našťastie podarilo zachrániť.

Zatknutie

Po Morgan Geyser a Anisse Weier sa rozbehlo pátranie. Polícia ich napokon našla na diaľnici, smerovali do lesa Chequamegon–Nicolet National Forest, kde sa podľa nich malo nachádzať sídlo Slender Mana a kde mali už navždy žiť po jeho boku. Nôž, ktorým zaútočili na Payton, mali stále so sebou. Obe dievčatá boli zadržané a predvedené na výsluch.

Policajti s hrôzou počúvali rozprávanie o Slender Manovi. Chlad, s akým obe dievčatá popisovali svoje plány a samotný útok, ich šokoval. „Musíš byť nemilosrdná, buď chladnokrvná,“ povedala tesne pred útokom Geyser smerom k Weier. „Nič som necítila, bolo to ako dýchanie,“ vypovedala pred políciou Geyser.

Geyser podľa polície necítila voči obeti žiadnu empatiu. Weier, na druhej strane, ľutovala svoj čin, ale jedným dychom dodávala, že bol „nevyhnutný“, inak by Slender Man ublížil ich rodinám.

Profimedia

Rozsudok

Počas súdu vypovedalo viacero psychológov a psychiatrov, ktorí u oboch dievčat diagnostikovali závažné duševné choroby. Megan Geyser podľa nich trpí schizofréniou a musí sa podrobiť liečbe.

Anissa Weier má podľa odborníkov silnú psychózou a tiež odporúčali jej hospitalizáciu. Zdôraznili tiež, že priateľstvo oboch dievčat vytvorilo „fatálnu kombináciu zdieľaného bludu“, teda viery, že Slender Man je skutočný.

Súd v roku 2017 Morgan Geyser a Anissu Weier uznal vinnými, ale nezodpovednými za svoje činy, a odsúdil ich na dlhé roky na pobyt v psychiatrickej liečebni. Anissa Weier bola odsúdená na 25 rokov až doživotie a Morgan Geyser na 40 rokov až doživotie (teda maximálny možný trest).

Profimedia

Payton Leutner má veľa plánov

Obeť celého útoku, Payton Leutner, sa z nemocnice vrátila po siedmich dňoch po útoku a nasledujúci september sa vrátila do školy. Podľa vlastných slov však dlho trpela úzkosťou a post-traumatickou stresovou poruchou a prvýkrát o celom útoku dokázala prehovoriť len minulý rok.

Povedala, že jej cesta za uzdravením bola dlhá, ale naučila sa akceptovať jazvy, ktoré si so sebou nesie a ponesie až do konca života. Povedala tiež, že Anissu Weier za kamarátku nikdy nepovažovala, ale Morgan Geyser dôverovala, hoci jej posadnutosť Slender Manom nezdieľala.

Profimedia

Ona osobne sa podivného muža bez tváre skôr bála a správanie Geyser ju postupne začalo znepokojovať. Nikdy by si však nemyslela, že by od jej kamarátky hrozilo nebezpečenstvo.

Čo by jej teraz Payton povedala? Asi by som jej poďakovala. Povedala by som: ‚Len preto, že si urobila, čo si urobila, mám teraz život, ktorý mám. Milujem život a mám s ním veľké plány. Keď som mala 12-rokov, tak som ich nemala. Teraz ich mám, vďaka všetkému, čím som prešla.’“

Payton Leutner tento rok úspešne skončí strednú školu a na jeseň plánuje začať študovať na vysokej škole. Rada by pracovala v lekárskom odbore, v čom ju podľa nej inšpiroval práve jej príbeh.

Dodala tiež, že v prípade Slender Mana, ale aj iných vecí, na ktoré deti môžu naraziť na internete, je najdôležitejšia diskusia s rodičmi. „Rodičia musia s deťmi hovoriť priamo. Musia im vysvetliť, že to nie je skutočné. Nie je to pravdivé,“ dodala.

https://www.instagram.com/p/B4Jh6p-A22m/


Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem hlavne o filmoch a seriáloch.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.