Despacito v tom nie je samo alebo otravné letné hity rokov minulých

Akými hitmi dreli rádia naše uši predtým, ako celý priestor zhrabol Luis Fonsi s jeho odrhovačkou?

Najhoršie na tom je, že tie hity samé o sebe ani nie sú také príšerné. Ale keď nám ich rádiá servírujú v takých frekvenciách, ako je u nich zvykom, tak už ich máš po mesiaci skutočne plné zuby.

Pred rokom 2009

Temptation je songom z hudobnej dielne iránskeho speváka Arasha z roku 2005, na ktorej sa zub času však akosi nepodpísal a rádiá ho s obľubou dávkujú našim sluchám hádam ešte dodnes. Ešte kvalitnejší výkon ako ten spevácky nám táto pieseň a jej video prináša v podobne tanečného, lebo pohybové kreácie šťastného ocka dvojičiek a dievčatka navlečeného v žltom saku a ladiacej šiltovke sú prinajmenšom hodné letmého úsmevu. Očividne mu teda plodenie potomstva ide lepšie ako nepodarená realizácia jednoduchých choreografií.

Ako to vyzerá, keď textár súrne potrebuje napísať hit, no myšlienka na akýkoľvek použiteľný refrén nie a nie prísť. Ešteže máme citoslovcia – jeden z najužitočnejších slovných druhov, ktoré pravidelne zachraňujú kariéry v hudobnom priemysle už desaťročia.

Ako inak zohaviť už tak nepopulárne plemeno kabelkového psíka ako rádiovou odrhovačkou? Ale všetci musíme uznať, že toto je jedna z tých pesničiek, ktoré vás serú do nepríčetna už len faktom, že niekto takú kravinu vôbec vyprodukoval… no nakoniec to aj tak nie sme schopní prestať počúvať.

2009

Elena Alexandra Apostoleanu v hudobnej brandži viac známa pod menom Inna bola za čias mojej ranej puberty veľká vec. Hoci jej prvé tri hity, ktorými vo svete prerazila, – Hot, Love a Déjà vu – zneli principiálne všetky rovnako, aj tak sme si na nich celkom slušne fičali.

2010

Skladba, v ktorej jeden kučeravý americký spevák s umeleckým menom po štvrtej planéte slnečnej sústavy hovorí zo srdca asi každému z nás. Pretože kto z nás si občas neželá utierať si zadok päťsto eurovkami a neriešiť, z čoho zajtra zaplatiť účet za vodu či plyn. Jediný rozdiel je asi v tom, že Bruno od tejto sladkej predstavy nie je až tak ďaleko – aj vďaka tomuto songu. Takže ešte pár takých (ktoré už na konte od roku 2010 má) a môže po zbytok života žiť ako v Lazy Songu.

2011

Rok 2011 bol, čo sa letných hitov týka, skutočne plodným obdobím. Okrem toho, že slovenské pseudorapové duo v podobe počiatočnej choroby a amerického národného športu uverejnilo najväčší skvost ich hudobnej kariéry – Ukáž mi -, ktorý sa celý točí okolo najväčšej prednosti interpretov (a hoci sa nás v jednom verši snažia presvedčiť, že tou prednosťou skutočne je mikrofón, všetci vieme, kde je pravda), bola o letné hity obohatená aj zahraničná hudobná scéna.

Pitbull so spevákom Marcom Antonym vypustili do sveta celkom schopný popový singel Rain Over Me, kde americký raper zase raz mieša španielčinu s angličtinou, takže poslucháč sa občas pristihne pri úvahe, či je k*kot alebo ten chlap proste nehovorí rečou jeho kmeňa. Pieseň Balada od brazílskeho speváka Gusttava Lima je typickou letnou odrhovačkou, ktorá vás po desiatich sekundách chytí ako chrípka a neviete sa jej zbaviť ani napriek tomu, že už vám z nej decentne drbe a „čečerečeče“ vám znie v hlave dvadsaťštyri sedem.

Redfoo a SkyBlu, dvaja americký raperi, výsledkom ktorých spolupráce je skupina LMFAO a s ňou aj niekoľko totálne šialených hitov, ktoré roztancujú davy a zároveň vás donútia spýtať sa seba samých, na čom to vlastne fičia a nech sa láskavo podelia. Jednom z týchto songov je aj ten s názvom Sexy and I Know It, ktorý sa minimálne raz otrel o ucho každému z nás. Ak už vám aj názov nič nehovorí, tak kučeravý týpek tancujúci v lesklých slipoch s leoparďou potlačou hádam bude.

Repertoár letných hitov z tohto roku zakončuje rumunská speváčka Alexandra Stan s hitom Mr. Saxobeat, ku ktorému sa toho veľa napísať nedá, lebo aj klip z väzenského prostredia má väčšiu hĺbku ako ten text. Ale čo si budeme hovoriť, hity zložené z dvoch stále sa opakujúcich viet sa na nás nalepia najlepšie.

2012

Z roku 2012 pochádza aj najväčší letný hit, aký sa kedy na našej domácej pôde vyprodukoval, a hrdo niesol názov „Žijeme len raz“. Keď ho človek počul prvý raz aj to bol celkom príjemný pocit – jednoducho taká pohodová pesnička na horúce dni pri znečistenom jazere a s langošom v ruke. Ale po tom, čo sa toho zmocnili slovenské rádiá a začali túto letnú vypaľovačku hrať vo frekvencii sedemnásťkrát za hodinu, začalo to byť trochu o hubu. Najväčším zážitkom celého videoklipu bol moment, kedy si Ego tresne hlavu a len by som rada pripomenula, že polovica národa stále čaká na tú kofolu.

Takata aj Bara Bere patria presne k tým hitom, v ktorých nerozumiete ani holé hovno a aj tak si to nedokážete prestať spievať. A už sa vám z toho miestami chce aj vygrcať tie predražené kúpaliskové hranolky naspäť do taniera, no nemáte na výber, lebo nech už preladíte na akúkoľvek frekvenciu (okrem rádia Devín asi, ale to tiež nie je práve výhra) všade hrajú presne to isté.

Ego mal roku 2012 asi celkom úrodné obdobie, keďže počas leta obšťastnil našu malú krajinu pod Tatrami ešte jednou hitovečkou – tentokrát v spolupráci s Tinou. A hoci to slávou „Žijeme len raz“ neprekonalo, na slovenské pomery to bol celkom počúvateľný song.

2013

Už keď má Youtube potrebu predom ťa upozorniť na to, čo sa chystáš zočiť, asi je niečo zle. Pesnička Blurred Lines má byť featuring dvoch amerických spevákov, ale povedzme si úprimne – jediné, čo Pharrell robí je kričí „woo“ každých 10 sekúnd. Hádam mu za to aspoň dobre zaplatili.

Stereo Love bola jednou z tých piesní, ktoré nijako výrazne neovplyvnili vaše životy, no na druhú stranu ani neohrozili sluchové ústrojenstvo (čo je na letný hit celkom schopný počin). Stále sa pri nej dá zaspomínať na staré dobré časy z dávno zabudnutých letných dovoleniek. A to je fajn.

2014

Pieseň, v ktorej Pharrell konečne zohral dôležitejšiu úlohu ako kvíliča slova „woo“. Pieseň tak pozitívna, že keď ju počuješ počas príjemného letného dňa, tak sa v kútiku tvojej horkej duše pousmeješ? Možno. Pieseň tak pozitívna, že keď ju počuješ počas toho ako máš zlú náladu, stojíš v kolóne áut, ktoré by si očakával kdesi na dovolenke a nie na bratislavskom obchvate a si hladný, máš chuť vyrvať to sk*rvené rádio a vyhodiť ho von z okna? Určite.

2015

Nie. Jednoducho nie. A to pritom Kristína naozaj vie spievať, ale keď odznejú prvé tóny tohoto čohosi, ľudia hromadne opúšťajú miestnosť. A ja medzi nimi.

2016

Pieseň Sofia patrí na konto katalánskeho speváka Álvara Solera a je to jednoducho pieseň, z ktorej okrem slova Sofia skutočne nerozumieš ani prd. A hoci tú dievčinu vôbec nepoznáš, tak po tom, čo ju mali slovenské rádia niekde medzi spúšťou reklám na sprchové kúty a kultúrne podujatia potrebu pustiť asi miliónkrát, je ti úplne jedno, aká je úžasná. Už ti totiž brutálne lezie na city.

No a potom sa tu vyskytol aj hudobný počin roka z domácej pôdy a to v podobe Martina Jakubca a jeho letnej vypaľovačky „Dupni nato!“. Človek ani nevie, či je to žart alebo… Dá sa to brať aj seriózne? Prvú polovicu päťkorunového videoklipu väčšina z nás čaká, kedy blonďavá slečna konečne rozopne nohavice toho švárneho mládenca, obohatí naše životy o jeho stoporený úd a všetko sa to zmení na brakové porno. Aj v tom prípade by boli tie štyri minúty tvojho života pestrejším kultúrnym vyžitím ako takto. Bratislavské Apollo pravdepodobne plače, pretože sa nechcene stalo terčom speváckeho výhonu tohto samozvaného politika a my tiež, lebo slovenská hudobná scéna zase raz skĺzla o čosi nižšie.

2017

De – spa – cito, z tejto pesničky na hlavu už totálne j**e mi to. A tak.

Páčil sa ti tento článok? Mal by si aj ty chuť písať o mnohých zaujímavých témach? Budeme radi ak doplníš náš kolektív. Dozvedieť sa viac!
Reagujte!
Grr Grr
4
Grr
Fuuj Fuuj
38
Fuuj
Fňuk Fňuk
5
Fňuk
Jeej Jeej
10
Jeej
Uups Uups
3
Uups
Haha Haha
93
Haha
Woow Woow
5
Woow

Komentuj post a napíš, čo si o tom myslíš!

⬇️

Komentáre 1

  1. Ten krásny pocit, keď máš už 15 rokov vždy pustené len svoje cd, kazetu, prípadne naladené rádio, kde tieto srákoty nehrajú. A tak som z celého tohoto listu počul snáď len čivava a happy od farela. Sokonca aj tohtoročné despactio ma minulo ako mánia s tými točiacimi sa blbosťami v prstoch.

Pridaj komentár

Pre odoslanie komentáru sa musíte prihlásiť. Ak ešte nemáte účet zaregistrujte sa.

Mrkni aj tento článok:
20 najzaujímavejších otázok, aké padli na pohovoroch pre Google


Prihlásiť sa

Nemáte účet?
Zaregistrovať sa

reset password

Späť na
Prihlásiť sa

Zaregistrovať sa

Prosím registrujte sa na emefka.sk

Späť na
Prihlásenie
Choose A Format
Personality quiz
Trivia quiz
Dotazník
Príbeh
Zoznam
Meme
Video
Audio
Image

SLEDUJ EMEFKA

NA SOCIÁLNYCH SIEŤACH

SLEDUJ NA INSTAGRAME