Streda 6.7.2022
sk
Patrik, Patrícia
cz
Den upálení mistra Jana Husa

Je známym faktom, že ak rodina drží pohromade a vzťahy v nej sú dobré, tak to veľmi priaznivo vplýva na jej jednotlivých členov. Platí to aj v prípade starých rodičov a ich vnúčat. Už v minulosti jedna vedecká štúdia potvrdila, že starí rodičia, ktorí často trávia čas s vnúčatami, sa zvyknú v priemere dožívať vyššieho veku. Pozitívny efekt to však má aj na samotné deti.

Podľa novej štúdie, o ktorú sa postarali múdre hlavy z Oxfordskej univerzity, totiž vyplýva, že deti, ktoré trávia veľa času so svojimi starými rodičmi a majú s nimi silné vzťahy, zvyknú mať vo svojom živote menej zdravotných problémov.

Vedci v tomto prípade narážali na psychické ochorenia, ako je depresia či úzkosti. Zhodujú sa, že deti, ktoré majú so starými rodičmi pevné puto, sú celkovo šťastnejšie.

Pixabay (https://pixabay.com/sk/photos/kaviare%C5%88-dedko-vnuk-rodina-%C4%BEudia-845527/)

Platí to aj v opačnom garde. Už sme sa síce zmienili, že starí rodičia sa vďaka svojim vnúčatám zvyknú dožívať dlhšieho veku, ale priaznivo to vplýva aj na ich psychické zdravie. Je teda menej pravdepodobné, že upadnú do depresie, či budú pociťovať úzkosť. Ako však správa upozorňuje, neplatí to vždy.

Napríklad, keď sú starí rodičia úplne odkázaní na pomoc iných, vtedy je možné, že sa u nich objavia depresívne symptómy. Štúdia tiež dodáva, že po tom, čo deti odrastú, majú tendenciu sa svojim starým rodičom vzďaľovať a menej ich navštevujú. To, samozrejme, tiež môže vyústiť do pocitov úzkosti či hlbokého smútku.

Podľa vedcov je teda mimoriadne dôležité, aby deti trávili čas so svojimi starými rodičmi a aby sa ich vzájomné vzťahy rozvíjali.

Pixabay (https://pixabay.com/sk/photos/dedko-dedo-die%C5%A5a-l%C3%A1ska-tajomstvo-1434575/)

Okrem zdravotných benefitov to totiž prináša aj mnoho radosti a lásky. Skúsenosti našich starých rodičov sú predsa veľmi cenné a priučiť sa od nich môžu aj deti odlišnej generácie. Preto je dôležité tieto vzťahy v rodinách pestovať.


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem najmä o filmoch a seriáloch, ale cudzie mi nie sú ani články z oblasti krimi, záhad, umenia, vedy, zaujímavosti z histórie a vlastne všetkého, čo má potenciál zaujať čitateľa a rozšíriť jeho obzory. Zameriavam sa aj na písanie článkov s virálnym potenciálom
Najčítanejšie
Podobné

Pridaj svoj komentár

Komentáre 0

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Anketa dňa
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max 15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max 5mb
    *dané pole je potrebné vyplniť