Pondelok 23.5.2022
sk
Želmíra
cz
Vladimír, Vladimíra

Na Netflixe si pred pár dňami odbil premiéru zaujímavý kórejský seriál Squid Game, ktorý sa stal tak trochu nečakane obrovským hitom. O scenár a réžiu sa postaral Dong-hyeok Hwang a na jeho diele zaujme fakt, že nechce byť len bežným trilerom, ale má snahu aj o akýsi sociálny presah. O čom vlastne seriál je?

Seriál sa točí okolo 456 rôznych ľudí, ktorí majú veľké dlhy a rozhodnú sa zúčastniť podivnej súťaže, ktorá pozostáva z rôznych detských hier. To neznie vôbec hrozne, že? Problém je, že tieto detské hry nebudú nevinné, ale pôjde pri nich o prežitie. Súťažiacich čaká hneď niekoľko úloh, ktoré musia splniť. Ak sa im to nepodarí, čaká ich smrť. V prípade úspechu ale môžu získať finančnú výhru v hodnote takmer 40 miliónov dolárov.

Netflix

Zo seriálu sú nadšení kritici aj diváci

Konceptom teda ide o relatívne klasický survival triler, akých poznáme hneď niekoľko (Saw, Escape Room, Battle Royale). Seriálu nechýba napätie, originálne nápady a viacero nečakaných zvratov. A, ako inak, aj nejaká tá brutalita a krvavosť. Squid Game navyše parádne graduje a jeho veľkým plusom sú aj skvele napísané postavy a scenár ako taký. Myšlienkový presah sa tiež podaril, takže po skončení posledného dielu bude mať divák rozhodne nad čím uvažovať.

V hlavných úlohách sa predstavili Jeong-jae Lee, Hae-soo Park, Sung-tae Heo, Ha-joon Wi, Yoo-mi Lee či Yoo Gong. Po premiére sa Squid Game stretol s nadšenými kritickými reakciami. Na stránke Rotten Tomatoes 100 % pozitívnych recenzií, na Metacritic výborných 76 % (pričom všetky recenzie sú pozitívne). Kritici chvália výbornú réžiu, nápaditosť a skvelú prácu s napätím.

Netflix

Drsná a inteligentná satira

Okrem toho poukazujú na to, že seriál nie je len obyčajnou masakrovačkou, ale premysleným a inteligentným dielom. Viacerí ho prirovnali k parádnej kórejskej čiernej komédii Parazit od Bonga Joona-ho. Tá si tiež brala na paškál mnohé problémy súčasnej spoločnosti a využívala pri tom žánrové postupy trileru.

Squid Game sa krátko po premiére stal veľmi obľúbeným aj u divákov, ako prvá kórejská dráma sa dostal do TOP 10 najsledovanejších seriálov na Netflixe. Je tu tiež predpoklad, že by sa Squid Game mohol stať najsledovanejším seriálom vôbec. Momentálne prvú priečku drží erotikou nabitá dráma Bridgerton.

Okrem toho sa na internete objavilo hneď niekoľko výziev, ktoré sú priamo inšpirované úlohami v seriáli. So Squid Game sa spája aj istá kontroverzia. Tvorcovia v ňom totiž odhalili reálne telefónne číslo skutočnej ženy. Tá teraz dostáva tisíce hovorov a správ. Netflix nad situáciou vyjadril ľútosť a prisľúbil nápravu. Squid Game je na Netflixe prístupný od 17. septembra a ak si seriál doteraz nevidel, rozhodne by si nemal váhať a dať mu šancu. Nudiť sa nebudeš.

Netflix

Čítaj ďalej: Netflix zverejnil rebríček najsledovanejších filmov a seriálov


Ako hodnotíš tento článok?

Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem najmä o filmoch a seriáloch, ale cudzie mi nie sú ani články z oblasti krimi, záhad, umenia, vedy, zaujímavosti z histórie a vlastne všetkého, čo má potenciál zaujať čitateľa a rozšíriť jeho obzory. Zameriavam sa aj na písanie článkov s virálnym potenciálom

Pridaj svoj komentár

Komentáre 0

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Anketa dňa
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max 15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max 5mb
    *dané pole je potrebné vyplniť