Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Nedeľa 10.12.2023
sk
Radúz
cz
Julie
, Julia, Juliana

Deväť z desiatich ľudí žijúcich v európskych mestách bolo vlani spokojných so svojím tamojším životom. Vyplýva to zo správy Európskej komisie (EK) o kvalite života v európskych mestách, ktorú vydala pri príležitosti 18. ročníka Európskeho týždňa regiónov a miest. Výsledky v správe vychádzajú z 58 100 rozhovorov uskutočnených v 83 mestách, informovalo v tlačovej správe Zastúpenie EK v SR.

Mešťania využívajú viac verejnú dopravu a sú ústretovejší

V mestách žije zhruba 40 % percent populácie Európskej únie. Správa EK okrem iného ukazuje, že obyvatelia väčších európskych miest majú tendenciu menej používať autá a viac verejnú dopravu a mestá sú ústretovejšie v otázkach sociálneho začlenenia migrantov a LGBTI komunít. Respondenti v prieskume tiež uviedli, že kvalita vo východoeurópskych mestách sa za posledných päť rokov výrazne zlepšila.

Shutterstock

Slováci sú so životom v meste spokojní

Kvalitu života v slovenských mestách hodnotilo 1 400 respondentov. So životom v Bratislave bolo spokojných 92,5 % opýtaných a 94,5 % v Košiciach. Za dobré miesto na život označilo hlavné mesto 93 % respondentov, Košice až 95 %.

Respondenti boli spokojní s veľkosťou trhu práce v mestách, dostupnými cenami verejnej dopravy a kultúrou. Medzi slabé stránky zaradili prístup k zdravotným službám, ceny bývania a čistotu.

Shutterstock

Zdroj: SITA / úprava redakcie


Tagy:

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.