Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Utorok 25.6.2024
sk
Tadeáš
, Olívia
cz
Ivan
Zdroj: ©Shutterstock

Diabol je ľavák a zlo prichádza zľava. Život ľavákov v minulosti bol neľútostný

Ľavorukí boli a sú výnimoční.

Zdá sa, že uprednostňovanie pravej ruky je vnútorná a inštinktívna viera rozšírená naprieč kultúrami. Napríklad v starovekom Egypte a Mezopotámii mali dve ruky ich bohov protichodné sily. Pravá disponovala liečivými schopnosťami, ľavou sa privolávali kliatby a katastrofy. Na zachovaných egyptských maľbách sú nepriatelia vyobrazení ako ľaváci, zatiaľ čo Egypťania takmer vždy používajú druhú ruku.

Homosexuál, satan a kriminálnik

Ľudia starovekého Grécka, vrátane najznámejších intelektuálov ako Aristoteles, Sokrates či Platón, spájali pravú ruku s čestnosťou, bezúhonnosťou, dobrotou a ľavú s nečistotou, nemorálnym, kriminálnym správaním a zlom.

Najmä stredoveká katolícka cirkev mala fanatické predsudky o „ľavičiaroch“. Náboženskí fanatici vyhrotili zlo ľaváctva tvrdením, že obcujú so satanášom. Žena mohla byť obvinená z čarodejníctva len pre ľavorukosť. Cirkev robila všetko preto, aby vykynožila údajné zlo páchané týmito ľuďmi.

V hodine dvanástej upustila od zámeru ich systematického vyhladzovania. Napriek tomu boli pravidelne obviňovaní zo zločinov, uctievania antikrista a bosoráctva. Počas španielskej inkvizície boli ľaváci častejšie mučení.

V rôznych obdobiach histórie používanie tejto ruky vnímali ako nepríjemný zvyk, znak temnoty, neurózy, rebélie, delikvencie a homosexuality. Mnohé umelecké stvárnenia pekelníka znázorňujú ako ľaváka. Niektoré povery pretrvávajú dodnes.

Diabol je ľavák a zlo prichádza zľava. Život ľavákov v minulosti bol neľútostný
Shutterstock

Náboženské predsudky

Židovská i kresťanská viera sú svojou povahou a praktikami silne „pravicové“. U katolíkov, anglikánov, protestantov a iných vierovyznaní kňaz podáva hostiu žehná výhradne pravicou. Pravá ruka sa v Biblii spomína 100-krát kladne, ľavá len 25-krát a vždy negatívne.

„Potom povie aj tým, čo budú zľava: ,Odíďte odo mňa, zlorečení, do večného ohňa, ktorý je pripravený diablovi a jeho anjelom!'“ Matúš 25:41

Citáty ako tento prilievajú do ohňa nenávisti. Biblia apeluje na skutočnosti, že ľavá strana patrí diablovi, ktorý ňou krstí svojich prívržencov, zdraví čarodejnice a cez ľavé rameno nás všetkých sleduje. Ak chceš vidieť jeho spoločníka, pozri sa vľavo. Všetko dobré je vyhradené pravej strane.

moderné technológie, problémy, vtipné ilustrácie

Mohlo by ťa zaujímať:

5 problémov, ktoré musíš denne riešiť kvôli moderným technológiám 

V islamských krajinách majú ľudia zakázané jesť ľavou rukou, ktorá sa považuje za nečistú, pretože sa používa na čistenie tela po toalete.

Jedinou z mála kultúr, ktoré videli ľavačku v pozitívnom svetle, boli Kelti. Spájali ju so ženskosťou a plodnosťou. I keď je to slabá útecha. Tiež Inkovia si mysleli, že ľaváci sú schopní liečiť a majú magické schopnosti. Severoamerický kmeň Zuni verí, že ľavorukosť znamená šťastie.

Diabol je ľavák a zlo prichádza zľava. Život ľavákov v minulosti bol neľútostný
Shutterstock

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane


Tagy:

Monika Suchá
Píšem prstami, myslím hlučným vnútorným hlasom. Atakujem zaujímavými témami, ktoré musia prilákať najskôr mňa, kým ich vyzradím druhým. Konvenčne do nich badurkujem ironický a sarkastický tone of voice.Vo voľnom čase neznášam decká, obľubujem pondelky, bad days sú nedeľky. Rada si umývam zuby a šparchám sa vatovými tyčinkami v uškách. Také uspokojujúce.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.