Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Utorok 30.5.2023
sk
Ferdinand
cz
Ferdinand
Zdroj: ©Shutterstock

Diabol je ľavák a zlo prichádza zľava. Život ľavákov v minulosti bol neľútostný

Ľavorukí boli a sú výnimoční.

Zdá sa, že uprednostňovanie pravej ruky je vnútorná a inštinktívna viera rozšírená naprieč kultúrami. Napríklad v starovekom Egypte a Mezopotámii mali dve ruky ich bohov protichodné sily. Pravá disponovala liečivými schopnosťami, ľavou sa privolávali kliatby a katastrofy. Na zachovaných egyptských maľbách sú nepriatelia vyobrazení ako ľaváci, zatiaľ čo Egypťania takmer vždy používajú druhú ruku.

Homosexuál, satan a kriminálnik

Ľudia starovekého Grécka, vrátane najznámejších intelektuálov ako Aristoteles, Sokrates či Platón, spájali pravú ruku s čestnosťou, bezúhonnosťou, dobrotou a ľavú s nečistotou, nemorálnym, kriminálnym správaním a zlom.

Najmä stredoveká katolícka cirkev mala fanatické predsudky o „ľavičiaroch“. Náboženskí fanatici vyhrotili zlo ľaváctva tvrdením, že obcujú so satanášom. Žena mohla byť obvinená z čarodejníctva len pre ľavorukosť. Cirkev robila všetko preto, aby vykynožila údajné zlo páchané týmito ľuďmi.

V hodine dvanástej upustila od zámeru ich systematického vyhladzovania. Napriek tomu boli pravidelne obviňovaní zo zločinov, uctievania antikrista a bosoráctva. Počas španielskej inkvizície boli ľaváci častejšie mučení.

V rôznych obdobiach histórie používanie tejto ruky vnímali ako nepríjemný zvyk, znak temnoty, neurózy, rebélie, delikvencie a homosexuality. Mnohé umelecké stvárnenia pekelníka znázorňujú ako ľaváka. Niektoré povery pretrvávajú dodnes.

Diabol je ľavák a zlo prichádza zľava. Život ľavákov v minulosti bol neľútostný
Shutterstock

Náboženské predsudky

Židovská i kresťanská viera sú svojou povahou a praktikami silne „pravicové“. U katolíkov, anglikánov, protestantov a iných vierovyznaní kňaz podáva hostiu žehná výhradne pravicou. Pravá ruka sa v Biblii spomína 100-krát kladne, ľavá len 25-krát a vždy negatívne.

„Potom povie aj tým, čo budú zľava: ,Odíďte odo mňa, zlorečení, do večného ohňa, ktorý je pripravený diablovi a jeho anjelom!'“ Matúš 25:41

Citáty ako tento prilievajú do ohňa nenávisti. Biblia apeluje na skutočnosti, že ľavá strana patrí diablovi, ktorý ňou krstí svojich prívržencov, zdraví čarodejnice a cez ľavé rameno nás všetkých sleduje. Ak chceš vidieť jeho spoločníka, pozri sa vľavo. Všetko dobré je vyhradené pravej strane.

moderné technológie, problémy, vtipné ilustrácie

Mohlo by ťa zaujímať:

5 problémov, ktoré musíš denne riešiť kvôli moderným technológiám 

V islamských krajinách majú ľudia zakázané jesť ľavou rukou, ktorá sa považuje za nečistú, pretože sa používa na čistenie tela po toalete.

Jedinou z mála kultúr, ktoré videli ľavačku v pozitívnom svetle, boli Kelti. Spájali ju so ženskosťou a plodnosťou. I keď je to slabá útecha. Tiež Inkovia si mysleli, že ľaváci sú schopní liečiť a majú magické schopnosti. Severoamerický kmeň Zuni verí, že ľavorukosť znamená šťastie.

Diabol je ľavák a zlo prichádza zľava. Život ľavákov v minulosti bol neľútostný
Shutterstock

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Monika Suchá
Píšem prstami, myslím hlučným vnútorným hlasom. Atakujem zaujímavými témami, ktoré musia prilákať najskôr mňa, kým ich vyzradím druhým. Konvenčne do nich badurkujem ironický a sarkastický tone of voice.Vo voľnom čase neznášam decká, obľubujem pondelky, bad days sú nedeľky. Rada si umývam zuby a šparchám sa vatovými tyčinkami v uškách. Také uspokojujúce.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
PREMIUM
Práve sa deje