Čínski vedci vytvorili systém umelej inteligencie, ktorý sa stará o embryá rastúce v umelom lone, informuje portál LADbible. Tieto „robotické opatrovateľky“ sa už údajne starajú o niekoľko zvieracích plodov.
Odborníci tvrdia, že cieľom je vytvoriť technológiu, ktorá by umožnila vyvinúť dieťa v laboratóriu bez toho, aby ženy museli otehotnieť. Podľa nich je tento spôsob vývoja embryí dokonca ešte efektívnejší, než keby sa vyvíjali v ženskom lone.
Riešenie zdravotných problémov
„Stále existuje veľa nevyriešených záhad o fyziológii typického ľudského embryonálneho vývoja,“ píše sa v správe. Vedci dodali, že takáto technológia nám pomôže pochopiť pôvod života a „embryonálny vývoj ľudí“. Mohla by tiež poskytnúť riešenie vrodených postihnutí a iných zdravotných problémov.
„V súčasnosti majú ľudia, ktorí sa narodili v 22. týždni tehotenstva, malú až nulovú nádej na prežitie. A tí, ktorí sa narodili v 23. týždni, budú pravdepodobne trpieť rôznymi postihnutiami,“ upozornili vedci. Práve tomu by sa ale za pomoci umelej inteligencie dalo efektívne predísť.
„Predčasne narodeným deťom môže používanie zapečateného ‚biovaku‘, ktorý napodobňuje maternicu matky, pomôcť prežiť a zlepšiť kvalitu života.“