Zdroj: ©TASR

Dievčatá, alkohol aj polnočný pohreb. Aké sú korene fašiangov na Slovensku?

Začínajú spevom a tancom, končia žiaľom.

Cez víkend bude na Slovensku v mnohých dedinách poriadne veselo. Ľudia sa budú zabávať, piť a tancovať, ale aj smútiť. Údajne už v 9. storočí za čias Veľkej Moravy sa u nás používal termín mjasopust – koniec jedenia mäsa pred pôstom. V Česku sa pomenovanie zachovalo dodnes ako masopust, Slováci prebrali nemecký názov fašiangy z nemeckého der Fasching.

Ako píše portál RadímeAKO, fašiangy sa začínajú na sviatok Troch kráľov, čo je 6. január. Fašiangová nedeľa v tomto roku pripadá na 20. február 2023, fašiangový pondelok na 21. február 2023 a fašiangový utorok vychádza na 22. marca. O deň neskôr nasleduje Popolcová streda.

Šišky, alkohol, miestni hasiči a bitky

Fašiangové zvyky a tradície majú silné korene aj na dedinách v okolí Žiliny. Väčšinou sa o ne starajú miestni hasiči, mnohí z nich sú prezlečení za masky, ktoré putujú v sprievode celou obcou. Klopú na dvere, pýtajú slaninu a volajú do tanca. Najdôležitejšia je dobrá nálada, ktorá ťa má sprevádzať aj zvyšok dňa.

Nesmie chýbať fašiangová zábava v kultúrnom dome, kde sa dokáže atmosféra poriadne vygradovať rôznymi smermi. Väčšinou sa nalieva len niekoľko druhov alkoholu, ktoré by si spočítal na jednej ruke. Ak viac, môžeme hovoriť o luxuse. Samozrejme, záleží od dediny a prístupu tamojších.

fašiangy, Slovensko, zvyky, tradície, dedina, obec, kultúra
TASR

Najťažšou skúškou pre domácich obyvateľov býva zistenie, že sa v ich kulturáku objavili ľudia, ktorých nepoznajú. V takom prípade existujú len dva scenáre – vrúcne privítanie alebo potenciálna bitka. Pri druhej možnosti sa aj pomaly zabudne, že treba pochovať basu. Darmo, bitka je (pre niekoho) atraktívnejšia. Veľa drámy, málo spomienok, ráno opica – o rok repete.

Prečo slávime fašiangy?

V skratke ide o oslavy predjaria, no pôvod fašiangových osláv vychádza až z tradícií rímskeho náboženstva. Zvyky a taktiež masky pramenia z predkresťanských slovanských obradov a osláv konca zimy. Podobajú sa na ruský sviatok, ktorý sa označuje ako Maslenica.

Valentín, tip na darček

Mohlo by ťa zaujímať:

Tipy na valentínske darčeky, ktorými potešíš svoju polovičku

Na tieto ľudové oslavy neskôr nadviazala aj cirkev. Hoci sa ju najskôr skúšala neúspešne potlačiť, neskôr si tradíciu prevzala a prispôsobila podľa svojho. V Čechách a aj na Slovensku majú fašiangy dlhú tradíciu, ktorú dokladajú písomné záznamy z 13. storočia.

Fašiangy v minulosti symbolizovali čas hodovania a pôžitku medzi dvoma rôznymi pôstnymi dobami. Ľudia sa mali poriadne najesť aj napiť, to sprevádzali zábavy, zabíjačky, oslavy, ale aj svadby. Potom nasledoval 40-dňový pôst pred Veľkou nocou, ktorý mal značiť presný opak. Fašiangové obdobie sa v minulosti začínalo už po sviatku Troch kráľov, v súčasnosti ich oslavujeme až v priebehu posledných troch dní.

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane


Tagy:

Najčítanejšie
Podobné