Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Nedeľa 23.6.2024
sk
Sidónia
cz
Zdeňka
, Zdena, Zdenka

Fantastický objav sa podaril len 4-ročnému dievčatku Lily Wilder z dedinky Llandough z Walesu. Portál Metro informoval, že Lily bola na prechádzke so svojím otcom a odrazu si všimla niečo, čo jej okamžite udrelo do očí. Jej otec Richard si ale nič nevšimol a ak by Lily nevykríkla: „Oci, pozri!“ zrejme by okolo daného miesta prešiel a ani by netušil, že práve minul 220 miliónov rokov starú fosíliu dinosaurej stopy!

Najprv neverili, že je stopa pravá

Richard najprv nechcel veriť, že ide o skutočnú fosíliu. Ako povedal, myslel si, že stopa „vyzerá až príliš dobre na to, aby bola pravá“. Keď si fotky stopy prezrela Sally, mama Lily, mala zase podozrenie, že ide o dielo nejakého street artového umelca. „Neboli sme si istí, či je to skutočná stopa, ale vedela som, že dinosaurie stopy už v boli nájdené v blízkosti tohto pobrežia, takže som si povedala, že sa proste spýtam ľudí,“ povedala Sally s tým, že fotku stopy hodila do jednej facebookovej skupiny, ktorá sa zameriava na hľadanie a posudzovanie fosílií.

Dinosaur discovered by a four-year-old! In what would surely be the envy of every pre-k kiddo around the world,…

Posted by The Victorian Naturalist on Monday, February 1, 2021

Pravosť potvrdili odborníci

Ľudia boli týmto nálezom šokovaní a podľa nich jednoznačne išlo o pravú stopu. Rodičia tak kontaktovali odborníkov, ktorí pravosť potvrdili a odviezli si ju do múzea Amgueddfa Cymru v Cardiffe. Archeológovia a paleontológovia sa vyjadrili, že ide o absolútne „perfektnú a nedotknutú fosíliu“. Odborníci určili, že ju zanechal dvojnohý dinosaurus, ale nie sú si istí, k akému druhu patril. Odhadli, že stopa patrí dinosaurovi asi 75 centimetrov vysokému a 2,5 metra dlhému.

Fosília im v každom prípade výrazne pomôže v bádaní a v pochopení toho, ako sa dinosaury pohybovali. „Povedal by som, že je to najlepšia dinosauria stopa, ktorá sa vo Veľkej Británii našla za posledných 10 rokov,“ povedal archeológ Karl-James Langford.

"Rare dinosaur footprint found by four-year-old girl In Barry, Wales" My first piece of journalism. Was great being…

Posted by Roshni Bhatt on Saturday, January 30, 2021

Zo svojho nálezu bola nadšená aj samotná Lily. Tá je totiž veľkou fanúšičkou dinosaurov a doma má dokonca aj hračku pterodaktyla. „Počas pandémie koronavírusu vedci z Amgueddfa Cymru zdôrazňovali dôležitosť prírody, ktorú majú ľudia priamo pod nosom, a toto je perfektný príklad,“ povedala paleontologička Cindy Howells. „Pravdaže, nie všetci máme pod nosom dinosaurie stopy, ale je tu obrovské bohatstvo prírody, ktorá je hneď vedľa nás. Stačí sa len pozorne sa dívať.“


Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem hlavne o filmoch a seriáloch.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.