Sú hry umením? Kým tituly na počítačoch a herných konzolách nám poskytujú silné príbehy s ohromujúcim audiovizuálnym spracovaním, na mobiloch je situácia značne iná. Vysoký podiel hier na smartfóny tvoria tituly, ktorých cieľom je vytvárať závislosť a ťahať z ľudí peniaze za dodatočné nákupy.
O tom, aký hrozivý dopad môžu mať tieto hry na rodinné financie, sa presvedčila rodina z Číny. Ako píše web Asia One, isté 13-ročné dievča kvôli nim v priebehu štyroch mesiacov minulo všetky rodinné úspory.
Zasiahla učiteľka
Zo školských lavíc to všetci poznáme – učitelia sa nám často zdali byť otravní, keď nám vyčítali, že príliš veľa času venujeme pogom/Pokémon kartičkám/časopisom/telefónom/akejkoľvek inej veci, čo robí dieťaťu radosť. V tomto prípade bol však postreh učiteľky namieste a pomohla odhaliť vážny problém.
Učiteľka zavolala istej pani Wangovej a upozornila ju na to, že jej 13-ročná dcéra je zrejme závislá od mobilných hier. Keď si znepokojená pani Wangová skontrolovala stav účtu, zistila, že jej zostáva len 0,5 jüanu – v prepočte asi 6 centov. Celé rodinné úspory boli fuč. Nastal čas na vážny rozhovor.
Po tom, čo pán Wang dcéru konfrontoval, dievča priznalo, že na nákup hier a dodatočné platby minulo 330-tisíc jüanov. Malá mazala všetky potvrdenia o platbách, čiže rodičia si tento masívny pohyb na účte vôbec nevšimli. Zaujímavé však je, že jej maniere neunikli spolužiakom, ktorí od nej žiadali, aby kupovala hry aj im. Ich nátlaku sa podvolila, čo Wangovcov stálo ďalších 100-tisíc.
Rodina je na mizine
Média uvádzajú, že školáčka z účtu rodičov celkovo vytiahla 449 500 jüanov, čo je v prepočte 58 175 €. Nám sa to na „životné úspory“ nemusí zdať veľa, v Číne však ide skutočne o obrovský peniaz.
Dievča sa vraj vyhováralo, že celkom nechápalo koncept peňazí a nevedelo, odkiaľ sa berú. Sociálne siete, kde prípad vzbudil vášnivú debatu, však túto výhovorku nežerú. Trinásťročnému človekovi musia byť tieto veci známe.
Ako sa slečna vôbec dostala ku karte jej mamy? Jednoducho – mama sama ju naučila ju používať a povedala jej aj PIN kód. To všetko pre prípad, že by potrebovala peniaze, keď nikto nie je doma. Dievča to využilo na to, aby kartu spárovalo so smartfónom a míňalo peniaze, ako sa mu len zachce. Dá sa preto povedať, že celý prípad je sčasti zavinený aj rodičmi. V niektorých veciach možno netreba svojmu potomstvu až natoľko dôverovať…