Digitálne zvečnenie sa mu nepozdáva: Pápež Lev XIV. odmietol lákavý návrh, Elon Musk ho kritizuje

Viera sa dostáva do konfliktu s technológiami.


Téma umelej inteligencie už neobchádza ani cirkevné prostredie. Niekde v úzadí kolektívneho nevedomia sa nachádza výjav robotického kardinála, ktorý rozpráva o tom, ako boli márne ľudské telá nekompatibilné s vierou. Vráťme sa ale späť do reality. Dôkazom témy AI vo Vatikáne je najnovšie vyhlásenie pápeža Leva XIV., ktorý jasne povedal, že nesúhlasí s myšlienkou vytvoriť jeho digitálnu napodobeninu. O téme informoval web Futurism.

ČLÁNOK POKRAČUJE POD REKLAMOU

Podľa navrhovateľov by takýto projekt umožnil veriacim viesť „online audiencie“ s virtuálnym pápežom a okamžite dostávať odpovede na množstvo otázok. Lev XIV. to však vopred odmietol – v jeho očiach je viera niečo, čo nemožno preniesť do sveta kódov a algoritmov. Digitálna kópia by podľa neho nevyhnutne podkopala autenticitu a oslabila by samotnú podstatu kresťanskej viery.

Svätý Otec dodal, že duchovná prítomnosť sa nedá simulovať technológiou a že Cirkev musí chrániť človeka pred svetom, kde by stroje mohli prevziať jeho miesto.

Pápež a jeho varovanie pred prehnanou vierou v technológie

Pápež Lev XIV. sa už v minulosti viackrát vyjadroval k temnej stránke digitálneho sveta. Pripomenul napríklad prípady, keď sa na internete objavili zmanipulované videá, ktoré ho mali zosmiešniť. Narážal na zábery, kde údajne padá zo schodov. Podľa neho je to jasný dôkaz, že moderné technológie môžu byť nielen zdrojom obdivu a inovácií, ale aj mocným nástrojom klamstva a ponižovania.

Mohlo by ťa zaujímať:

Historický moment vo Vatikáne: Týmto pápež prekvapil 120-tisíc veriacich

Otvorené diskusie o umelej inteligencii vo Vatikáne nie sú ničím novým. Už pápež František upozorňoval na riziká spojené s digitálnym prostredím a sociálnymi sieťami. Jeho nástupca však posunul túto tému ďalej a pridal vlastné varovania, ktoré vychádzajú zo súčasného rýchleho rozvoja AI.

Lev XIV. kritizuje, že debata o umelej inteligencii sa často zužuje len na otázky technologického pokroku a ekonomických výhod. V skutočnosti však podľa neho zostávajú bokom tie najdôležitejšie problémy ľudstva – hlad, chudoba, nerovnosť či klimatická kríza.

ČLÁNOK POKRAČUJE POD REKLAMOU

Osobitne pritom poukazuje na miliardárov, ktorí investujú obrovské sumy do vývoja umelej inteligencie, no ignorujú základné potreby sveta. Pápež zdôrazňuje, že cirkev nie je proti vede a technike, no odmieta víziu, v ktorej by sa stroje povýšili nad človeka a diktovali smer budúcnosti.

Shutterstock

Vyjadril sa aj Elon Musk

Na slová pápeža Leva XIV. reagoval aj Elon Musk. Po zverejnení ďalšieho úryvku z pripravovanej biografie, kde pontifik otvorene kritizuje miliardárov a ich nahromadené bohatstvo, Musk na sociálnej sieti X pridal biblický verš o „smietke v oku blížneho a brvne vo vlastnom oku“.

Bola to priam jasná narážka na pápeža a zároveň ukážka, že medzi oboma svetmi rastie napätie – na jednej strane Vatikán, ktorý varuje pred etickými a duchovnými limitmi digitálnych experimentov, a na druhej strane technologickí vizionári, pre ktorých je umelá inteligencia synonymom budúcnosti i obrovského zisku.

Už dnes však pápežove postoje rezonujú medzi teológmi aj odborníkmi na technológie. Lev XIV. trvá na tom, že technológia má slúžiť človeku, nie ho nahrádzať – a už vôbec nie sprostredkúvať vieru.

ČLÁNOK POKRAČUJE POD REKLAMOU
  1. Súhlasíš s Pápežovými vyjadreniami?

    1. Áno
    2. Nie
    1 hlas(y/ov)
    Share Your Result


Tagy:
REKLAMA
Šimon Patkoš
Svoju písaciu púť som začal už na strednej škole, no do sveta textu som sa naplno ponoril počas štúdia filmovej scenáristiky a dramaturgie na vysokej škole. Najviac sa vo svojich článkoch venujem filmovým témam, no nepohrdnem ani originálnymi historicko-kuriózno-krimi príbehmi.Okrem písania sa venujem ilustrácii a literárnej tvorbe. A aby sme si lepšie rozumeli — najlepšia vec na svete sú dve hodiny strávené v poloprázdnom kine pri dobrom filme.
Najčítanejšie
Podobné