chal
Tak povedia Rómovia jesť. V slovenskom prostredí naďabíme na slovíčka chálovať alebo chálovačka.
kar
Tak sa nazýva mužský orgán. Keď sa učíme cudzí jazyk, je to jedna z prvých vecí, čo nás zaujíma. V rómčine je toto slovko krátke, jednoduché a úderné. Jednoducho 10/10.
kérka
V drsnom väzenskom svete predstavujú tetovania dôležitú súčasť imidžu. Československé väznice sa stali miestom, kde bieli prebrali rómsky termín pre tetovania a neskôr ho rozšírili ďaleko za múry nápravnovýchovných zariadení. Ešte pred pár rokmi sa kérka výrazne viac používala v češtine, v súčasnosti ale zohráva stále silnejšiu rolu aj v slovenskom jazyku.
love
Ďalšie z veľmi známych rómskych slov. Aj keď ide o náhodnú podobu s anglickým slovom, pre väčšinu ľudí peniaze naozaj predstavujú najväčšiu životnú lásku.
more
Dalo by sa povedať, že ide o oslovenie podobné slovenskému človeče/kámo. V praxi často zohráva rolu slovnej vaty – menej zdatný rečník more v jednej vete použije aj päťkrát bez toho, aby sa dostal k podstate veci…
mindž
Nezabúda sa ani na ženský orgán. V bohatej zásobe intenzívnych a pestrých rómskych nadávok a prekliatí zohráva veľmi podstatnú úlohu. Slováci si obľúbili tvar mindžovať, ktorým označujú táranie či hundranie.
V posledných desiatich rokoch vzrastá na Slovensku záujem o rómsky jazyk. Prešovská univerzita v roku 2011 zriadila Ústav rómskych štúdií a dnes ponúka študijný odbor rómsky jazyk a literatúra. V obchodoch dostať slovníky a učebnice rómčiny. Šikovnú online pomôcku predstavuje web ciganskyslovnik.sk.