Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Štvrtok 30.3.2023
sk
Vieroslava
cz
Arnošt, Ernest

V dnešnej dobe je už skôr raritou, keď niekto nemá účet na sociálnej sieti. Človeka bez Facebooku či Instagramu druhí často považujú za podivína. Nečudo, veď získať informácie o ignorantovi sociálnych sietí je náročné. Nič nezverejňuje, nič nezdieľa, nič nelajkuje. Žije vo svojej vlastnej bubline a je mu tam dobre. Ako vlastne žijú život dinosaury súčasnosti bez Instagramu a o čo (ne)prichádzajú? 

Nemrhajú časom

Instagramoví prívrženci neraz sledujú aj niekoľko stoviek profilov. Denné prezeranie takého množstva noviniek zaberá určitý čas. Sledovanie nedávno pridaných príspevkov môže trvať niekoľko desiatok minút (haha, to isto) až hodiny. Instagram a všetky sociálne siete sú na jednej strane prostriedkom na zahnanie nudy, na druhej strane obrovským žrútom času. Prehistorickí jedinci, ktorí nemajú Instagram, majú teda o jedného zabijaka času menej. Teda, samozrejme, ak neholdujú Facebooku, pozeraniu videí na Youtube alebo inej podobnej „časožrútskej“ aplikácii.

Shutterstock

Neexistujú

Nemáš Instagram – neexistuješ. Podľa tohto internetového pravidla sú ľudia bez účtu na známej sociálnej platforme nímandi, ktorí vlastne ani neexistujú. Keďže používatelia Instagramu novinky zo svojho života zdieľajú práve v online svete, ty ako praveký ignorant technologického pokroku odhaľovania súkromia odmietaš čokoľvek zverejňovať.

Pokiaľ nerátame rozhovor zoči-voči, ostatní instagramoví nadšenci nemajú šancu sa o tebe niečo dozvedieť. Si taký malý unikát, ktorý si doposiaľ nevytvoril miesto v Instasvete. Môžeš byť špičkový chirurg alebo šikovná účtovníčka, napriek tomu môžeš poniektorým pripadať ako sivá myš, ktorá žije nudný život, pretože ho neprezentuje na internete.

Patria do múzea

„Milí žiaci, po vašej pravici môžete vidieť vyhynutý druh človeka, ktorý nemal nikdy účet na Instagrame.“ Takto budú raz možno o tebe hovoriť o niekoľko desiatok rokov budúce generácie. Pokiaľ si teraz za čudáka, ktorý sa odmieta prispôsobiť napredujúcemu trendu sociálnych sietí, nezúfaj, tvojich päť minút slávy na teba ešte len čaká. Prepíšeš všetky učebnice dejepisu a možno to dotiahneš až na maturitnú otázku.

Homo nonistagramus alebo človek, ktorý dokázal bez Instagramu prežiť celý život. Tvojím večným domovom sa stanú štyri steny múzea a obdivovateľmi zvedavci, ktorí sa s tebou chcú zvečniť a fotku ukázať celému svetu. Napokon tak dobyješ internety a život vo virtuálnej realite ťa dobehne aj po tvojom vlastnom živote.

Shutterstock

Nemajú informácie

Zuza si dala pichnúť botox, Lukáš si kúpil nové auto, Lucia sa zase rozišla… Ani vo večerných správach sa nedozvieš toľko noviniek ako za pár minút na Instagrame. Ak máš účet, si v obraze. Ak nemáš, tok informácií sa k tebe dostane neskôr ako čerstvé rožky. Ruku na srdce, bez väčšiny týchto horúcich infošiek vieš prežiť. Jedine, že by si mal pasiu v nočných morách a chceš, aby ťa v snoch mátali kačacie pery a mučiace stroje z posilňovní.

Nie sú frustrovaní

Instagram je pračudesné internetové miesto, kde je všetko nádherné a dokonalé. Partneri sa vždy len ľúbia, dámy majú ukážkové postavy a z detí sú rozkošní anjeličkovia so svätožiarou. Ako inak prezentovať svoj ukážkový život než tip top fotkami. Pardon, fotkami fejkovej reality, ktorou sú poniektoré instagramové profily doslova presýtené.

Používatelia Instagramu, ktorí sú obklopení internetovou dokonalosťou, preto zvyknú porovnávať svoj napohľad „mizerný život“ s úžasným životom osoby, ktorú sledujú, a prepadnú tak zúfalstvu či depresiám. Často tak závidia len klam. Exotická dovolenka s nohami vyloženými na pláži sa dá nafingovať, keď nastajluješ párky pred pozadie monitora s tapetou Maldív. Tí, ktorí nemajú účet na Instagrame, preto v určitom ohľade zažívajú menej situácií, keď sú nespokojní s vlastným životom.

Nezískajú zručnosti

Jedna strana mince, prečo nemať Instagram, je istá strata súkromia. Na druhej strane, držať krok s dobou znamená aj viac príležitostí. Založením účtu na Instagrame sa mnohému priučíš. Pravidelným pridávaním príspevkov vycibríš svoj zmysel pre systematickosť. Namiesto bezduchých oznamovacích viet typu „Vonku prší“ sa naučíš písať texty, ktoré majú (snáď) o niečo viac informačnej a pridanej hodnoty. Rovnako sa zasvätíš do tajov fotografie, plánovania a lepšie zvládneš svoj time management – naučíš sa, ako byť pánom svojho času.

Shutterstock

Mať Instagram nemusí byť iba na škodu, ale používanie tejto sociálnej platformy môže byť odrazovým mostíkom aj v profesijnom živote nejedného instagramového dinosaura. Na to, aby si si cez sociálne siete privyrobil, netreba byť hneď influencerom. S dostatočnými skúsenosťami a dávkou šikovnosti môžeš napríklad spravovať sociálne siete.

Opakujú to isté

Instagramové dinosaury súčasnej doby sú ako opakovacie papagáje. Často dostávajú otázky, na ktoré odpovedajú vždy rovnako. „Naozaj nemáš Instagram?“ „A nechceš si ho predsa založiť?“ Je jedno, či sa ťa na to opýta Ferko, Jožko, Vierka, Majka, odpoveď je vždy NIE. Čo sa iným môže zdať nepochopiteľné, je pre teba samozrejmé. Instagram nebude a hotovo. Ani dnes, ani zajtra. Takže ďalšie zbytočné otázky si môžu poskladať a strčiť rovno za klobúk.


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
PREMIUM
Práve sa deje