Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Utorok 28.5.2024
sk
Viliam
cz
Vilém, Viliam

Disney v Hongkongu odstránil epizódu Simpsonovcov s čínskymi pracovným tábormi

Epizóda s názvom One Angry Lisa už v Hongkongu nie je dostupná.


Spoločnosť Walt Disney odstránila zo svojej streamovacej služby v Hongkongu epizódu seriálu Simpsonovi, ktorá obsahovala zmienku o „táboroch na nútené práce“ v Číne. TASR správu prevzala v utorok z agentúry Reuters a webovej stránky denníka The Guardian.

Epizóda s názvom One Angry Lisa už v Hongkongu nie je dostupná. Reuters však nedokázal zistiť, kedy bola epizóda stiahnutá, a spoločnosť Walt Disney na žiadosť o vyjadrenie bezprostredne nereagovala.

V predmetnej epizóde postava z tohto seriálu Marge Simpsonová počas lekcie cvičenia na stacionárnom bicykli pozoruje zábery Veľkého čínskeho múru, vysvetľuje Reuters. Inštrukcie k cvičeniu podľa Reuters hovoria o „zázrakoch Číny“ a „baniach na bitcoiny, táboroch nútených prác, kde deti vyrábajú smartfóny“.

Profimedia

Čína akékoľvek správy o pracovných táboroch na svojom území popiera. Ľudskoprávne skupiny a vlády západných krajín však Peking už dlhodobo obviňujú z porušovania práv národnostnej menšiny moslimských Ujgurov, obývajúcej autonómnu oblasť Sin-ťiang na severozápade Činskej ľudovej republiky.

Peking je všeobecne obviňovaný, že v prevýchovných táboroch násilne zadržiava viac ako milión turkických Ujgurov. Čína však tvrdí, že v Sin-ťiangu prevádzkuje len strediská odborného vzdelávania, určené na boj proti extrémizmu a terorizmu.

Streamovacia služba Disney+ začala v Hongkongu fungovať v novembri 2021 a krátko nato stiahla epizódu Simpsonovcov, v ktorej táto kreslená americká rodina navštívi pekinské Námestie nebeského pokoja (Tchien-an-men), pripomína Reuters.

Čínska vláda však v roku 2020 v reakcii na rozsiahle protesty v Hongkongu z predchádzajúceho roka prijala zákon o národnej bezpečnosti. Zákonodarná rada hongkonského parlamentu v roku 2021 schválila zákon o filmovej cenzúre s cieľom chrániť národnú bezpečnosť. Ten sa však podľa vtedajších vyjadrení predstaviteľov na streamovacie služby nevťahoval, pripomína Reuters.


Tagy:

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.