Streda 25.5.2022
sk
Urban
cz
Viola
Zdroj: ©Shutterstock

Disneyland plný ľudského popola? 10 smutných faktov, ktoré by si radšej nevedel

Vedel si, že vedcom sa podarilo zabiť najstaršieho živočícha na svete?

Chcel si mať dnes pekný deň? Tak to máš riadnu smolu. Pripravili sme si pre teba totiž desiatku smutných, nepríjemných a absurdných faktov, ktoré by si možno radšej ani nevedel, a veríme, že ťa nenechajú chladným. Ktorý ťa šokoval najviac?

1. Vedci omylom zabili najstaršieho živočícha na svete

V roku 2006 objavila skupina vedcov na Islande veľmi starú mušľu. Domnievali sa, že môže ísť o najstaršieho živočícha na svete, a aby si túto hypotézu overili, rozhodli sa ju otvoriť. Mali pravdu – mušľa mala viac ako 500 rokov a naozaj bola najstarším živočíchom, na akého ľudstvo kedy narazilo. Problémom však bolo, že po otvorení mušľa zahynula.

2. Resuscitácia nie je taká účinná

V skutočnosti ide len o chabé 2 percentá dospelých ľudí, ktorí sa po resuscitácii plne zotavia, a len 18 percent seniorov prežije celkovo. Doktor David Newman z jednej z newyorských nemocníc tvrdí, že si pamätá každého pacienta, ktorý počas jeho 20-ročnej praxe opustil nemocnicu po resuscitácii živý a zdravý. A to práve preto, že ich bolo tak žalostne málo.

Shutterstock

3. Najmladšia prvorodička na svete mala len päť rokov

Lina Medina, ktorá 14. mája 1939 priviedla na svet chlapčeka, je najmladšou známou matkou v histórii. Chlapček dostal meno Gerardo, po lekárovi, ktorý ho priviedol na svet. Rodičia priviedli 5-ročnú Linu k lekárovi, pretože sa im zdalo, že sa jej akosi nadmerne zväčšuje brucho. Vtedy vysvitlo, že je v siedmom mesiaci tehotenstva. Otec je dodnes neznámy.

Mohlo by ťa zaujímať:

Všetkého veľa škodí. Aké množstvo rôznych potravín môže človeka zabiť?

4. Bábätkám v maternici rastú fúzy

V štvrtom mesiaci tehotenstva, keď má plod niečo vyše trinástich centimetrov, bábätku narastú fúzy. Nad hornou perou sa vytvorí pás ochlpenia, ktoré sa napokon rozvinie na celé telo. Tieto jemné chĺpky nesú názov lanugo a ostávajú na tele nenarodeného dieťaťa niekoľko týždňov. Potom samé vypadajú.

Shutterstock

5. Disneyland je plný roztrúseného ľudského popola

Niektorí ľudia sa nechodia do Disneylandu zabaviť, namiesto toho tam roztrúsia popol svojho mŕtveho príbuzného. Je to proti pravidlám zábavného parku a porušuje to miestne zákony, tým sa však väčšina nenechá odradiť. Podľa otrávených zamestnancov, ktorí to musia nakoniec celé upratať, sa to stáva minimálne raz do mesiaca.

6. Tvoja mačka ťa môže doviesť do šialenstva

Toxoplazma obyčajná je nepochybne jedným z najbizarnejších parazitov vôbec. Žije a množí sa v čreve mačky, z ktorého sa stolicou môže preniesť prakticky na hocijakého cicavca – aj na človeka. A keď sa nám dostane do mozgu, spôsobí riadnu šarapatu. Mení naše správanie, vyvoláva agresívne tendencie, sklony k násiliu, depresii a celé to môže vyvrcholiť samovražednými sklonmi.

Shutterstock

7. Šesť percent šoférov bez váhania na ceste zabije zviera

Niekoľko rokov dozadu podrobila NASA vodičov áut zaujímavému experimentu. Na kraj cesty – tam, kde nikomu nezavadzali, neprekážali a nikoho neohrozovali – nastražili gumené zvieratká, ktoré vyzerali ako živé. Následne čakali, ako na ne okoloidúce autá zareagujú. Výsledky boli šokujúce.

Z tisícky áut, ktoré prefrčali okolo gumenej korytnačky, hada či pavúka, našťastie, 94 percent urobilo presne to, čo by normálny človek urobiť mal. Jednoducho pokračovali v jazde a zvieratá nechali tak. Tých zvyšných šesť percent však nie – tí vybočili zo svojho pruhu, len aby zviera prešli.

Mohlo by ťa zaujímať:

Krokodílie slzy či boj s veternými mlynmi. Odkiaľ sa vzali známe slovné spojenia?

8. Bývalý anglický kráľ Henrich VIII. vybuchol v rakve

Henrich VIII. Tudor zasadol na anglický trón 21. apríla 1509 a vládol až do svojej smrti. Okrem nešťastného partnerského života ho ľudia poznali aj podľa veľkého pupka – na svojom vrchole vážil takmer 200 kilogramov. O to nechutnejšie je, že toto veľké telo po smrti vybuchlo v rakve.

Počas prevozu do kaplnky Sv. Georga, kde mali bývalého panovníka uložiť na večný odpočinok, sa stalo niečo absurdné. Pravdepodobne zohralo úlohu teplo a pôsobiace baktérie, vďaka ktorým telo Henricha VIII. vybuchlo a rozletelo sa po okolí na márne kúsky. Našťastie bola neďaleko svorka hladných potulných psov, ktorá neporiadok upratala.

Profimedia

9. Vtáky vrážajú do okien, lebo útočia na vlastný odraz

Hoci niektoré vtáky vletia do okna omylom, pretože ho nevidia, iné majú svoj dôvod. Útočia na svoj vlastný odraz (o ktorom, pochopiteľne, nevedia, že je to len odraz). Deje sa to najmä v jarných mesiacoch, keď je ich teritoriálnosť na vrchole.

10. Obezita je momentálne väčším problémom ako hlad

Prevažná väčšina ľudí žijúcich v krajinách tretieho sveta trpí hladom a spolu tvoria viac ako 10 percent celkovej populácie. Obéznych ľudí je však ešte viac. Štatistiky hovoria, že viac ako dve miliardy dospelých ľudí na celom svete trpia nadváhou či obezitou.

Shutterstock

Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Pridaj svoj komentár

Komentáre 0

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Anketa dňa
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max 15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max 5mb
    *dané pole je potrebné vyplniť