Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Streda 22.1.2025
sk
Zora
, Zoran
cz
Slavomír, Slavomíra

Globálna pandémia koronavírusu postavila celý svet pred výzvu, aká v moderných dejinách nemá obdobu. Veľa štátov zostalo zaskočených a ich odpoveď na krízu bola zmesou štandardných protiepidemiologických postupov a čistej improvizácie.

Vlády dostali jedinečnú možnosť otestovať svoju tvorivosť, ktorej výsledkom boli buď šikovné riešenia, alebo úplné stupidity. Niektorí autoritárski vodcovia sa dostali do konfliktov s vlastným kabinetom a rozhodli sa spraviť presný opak toho, čo im odporúčali odborníci z ministerstva zdravotníctva (Brazília – Bolsonaro, Bielorusko – Lukašenko).

V priebehu uplynulých mesiacov boli na zvládanie dopadov pandémie nasadené aj ozaj bizarné postupy. Podaktoré z nich sú aktívne aj dnes.

• Prevencia a vzdelávanie sú v časoch pandémie veľmi dôležité. Uvedomuje si to aj vláda v Bolívii, a preto do ulíc vyslala ľudí v kostýmoch koronavírusu. Ich poslaním je pokrikovať na okoloidúcich informácie o koronavíruse a spôsoboch, ako sa pred ním chrániť.

• V Bolívii si asi fakt myslia, že obyvatelia mentálne uviazli v detskom svete a všetko im treba vysvetliť ako malým škôlkarom. Ako inak sa dá vysvetliť tlačová beseda ministra Ivana Ariasa, počas ktorej ako vizuálne pomôcky použil figúrky postáv z filmu Avengers. Vírus prirovnal k Thanosovi, odhodlanie a ostražitosť bolívijského ľudu znázornili Hulk a Iron Man.

• Ako sme sa mnohí mohli presvedčiť na vlastnej koži, prežiť domácu izoláciu so svojimi najbližšími nemusí byť najjednoduchšie. Dôvodom na škriepku sa počas dlhodobej izolácie môže stať aj najmenšia drobnosť.

Ruské úrady, našťastie, mysleli na blaho svojich občanov a v príručke im poradili, aby sa na svojich blízkych nehnevali dlhšie ako 3-10 minút. Po časovom úseku vyhradenom na konflikt by sa obe strany mali udobriť.

• Sovietsky skanzen, ktorý si hovorí Bielorusko, nie je nič dlžný dlhoročnej tradícii ignorácie problémov na štýl ZSSR. Autoritársky prezident Alexander Lukašenko od začiatku považuje pandémiu za výmysel a mediálnu hystériu.

Krajina zaviedla minimálne epidemiologické opatrenia, továrne a verejné podujatia naďalej fungujú. Sám Lukašenko za najlepšie metódy boja s vírusom považuje hranie hokeja a pitie vodky.

• Ďalší štát z postsovietskeho priestoru zašiel ešte o krok ďalej a koronavírus rovno zakázal. Médiá aj jednotlivci majú v Turkmenistane zakázané používať slovo koronavírus, nenájdeme ho ani v informačných materiáloch či manuáloch pre lekárov. Za takéto riešenie situácie by sa nehanbil ani Josif Stalin.

• Mnohé vlády si lámali hlavy nad spôsobmi, ako svoje obyvateľstvo udržať v domovoch. Filipínsky prezident Rodrigo Duterte si zvolil najjednoduchšiu a rokmi osvedčenú metódu – brutálne násilie. Duterte národu oznámil, že každý, kto poruší zákaz vychádzania, bude na mieste zastrelený.

Ako krásne memento mori slúžia truhly vystavené v uliciach, ktoré sú vyzdobené nápismi „zostaň vonku alebo zostaň vnútri“.

Izrael je známy svojimi špionážnymi službami, ktoré predstavujú absolútnu svetovú špičku. Prepracovaný systém elektronického sledovania celkom prekvapivo našiel uplatnenie aj v boji s koronavírusom. Izraelská rozviedka využila svoje zručnosti pri zisťovaní kto, kde a s kým sa stretol, vďaka čomu bolo možné lokalizovať prenos vírusu.

Sám premiér Netanjahu priznal, že takéto sledovanie zrejme nie je celkom legálne, keďže ale ide o záchranu životov, je to podľa neho v poriadku.

• Niektoré štáty sveta sa rozhodli obmedziť počet ľudí v uliciach tak, že isté dni v týždni môžu vyjsť von jedine občania, ktorých číslo občianskeho preukazu sa končí na párne číslo, a ďalšie dni sú zasa na rade ľudia s nepárnymi číslami.

V Peru a v Paname sa tejto číselnej byrokracii vyhli a ľudí rozdelili jednoducho podľa pohlavia. Šesť dní v týždni si muži a ženy na striedačku predávajú privilégium vykročiť na ulicu, v nedeľu platí zákaz vychádzania pre všetkých.

• Pandémia koronavírusu je natoľko nebezpečná, že Holanďania sa museli uchýliť k monogamii. Nie je to povinnosť, ale niečo, čo vláda dôrazne odporúča. Holandské úrady občanov vyzývajú k tomu, aby si v čase koronavírusu našli jednu osobu, s ktorou sa budú venovať intímnostiam. Časté striedanie partnerov totiž môže urýchliť šírenie nákazy.

• Indická polícia pri vynucovaní lockdownu nezaobchádza v rukavičkách. Na internete sa objavilo množstvo videí, v ktorých indickí policajti šľahajú prútmi narušiteľov nariadení.

Ani v časoch krízy si žiadna krajina nechce pohnevať turistov a osoby zo zahraničia za svoje priestupky väčšinou schytajú miernejší trest. To sa stalo aj v severoindickom Rišikeši, kde desiati zahraniční turisti museli po zadržaní políciou 500-krát napísať na papier „I am sorry“.

• Obyvatelia krajín schengenského priestoru si len ťažko zvykali na stratu možnosti voľného pohybu cez hranice. Mnohé štáty, našťastie, zaviedli viaceré výnimky, vďaka ktorým sa mohli spojiť rozdelené páry či rodiny.

Dáni umožnili vstup do krajiny cudzincom, ktorí tu majú svojich partnerov. Avšak, nie je to také jednoduché! Pri vstupe s takouto zámienkou sa každý musel polícii preukázať dôkazom o svojom vzťahu – napríklad fotkou či listom.

• Nuž, partnerský život počas pandémie je skutočne náročný. Hlavne, keď máš hneď niekoľko partnerov súčasne. Zákaz vychádzania sa hlboko dotkol polygamných mužov v Kuvajte, ktorí prišli o možnosť navštevovať domácnosti svojich ďalších manželiek.

Vláda, našťastie, veľmi rýchlo zasiahla a spustila systém elektronických žiadaniek, umožňujúcich mužom presúvať sa medzi jednotlivými manželkami.


Tagy:

Peter Strhan
Venujem sa predovšetkým témam ako internetová kultúra, súčasné trendy a memes. Blízko mám aj k hudbe, vede a histórii.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.