Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Utorok 18.6.2024
sk
Vratislav
cz
Milan, Milana

Dlhá dovolenka. Egypt sa zaviazal postarať sa o Rusov a Ukrajincov, ktorí uviazli na jeho území

Určite by ale všetci z nich radšej sedeli doma a v mieri.


Veľká vojna, aká zúri práve na Ukrajine, má svoje následky aj ďaleko za hranicami krajiny. Taká je realita globalizovaného sveta, kde dianie v jednom štáte môže rôznym spôsobom ovplyvniť celý svet. Veľkým výzvam čelí sektor dopravy, ktorý sa musí vysporiadať s masami utečencov a aj obmedzeniami, vyplývajúcimi zo zavedených sankcií.

Ruská invázia na Ukrajinu znamenala bolestivú ranu pre leteckú dopravu. Od prvých bojov sa ukrajinské nebo uzavrelo pre civilné lety. Následne EÚ a niekoľko ďalších štátov v Európe zakázalo vstup ruských lietadiel do ich vzdušného priestoru. Rusko týmto krajinám odpovedalo obdobným krokom.

Ukrajinskí a ruskí dovolenkári, nachádzajúci sa v zahraničí, sa preto ocitli vo veľmi nezávideniahodnej situácii a pre väčšinu z nich sa stal návrat domov veľmi komplikovaný, až nemožný. Egypt predstavuje obľúbenú dovolenkovú destináciu turistov z oboch bojujúcich krajín.

Neočakávané predĺženie dovolenky

Po vypuknutí vojny a zastavení leteckej dopravy egyptské úrady na nič nečakali a rozhodli sa konať: zaviazali sa, že všetci Rusi a Ukrajinci môžu v krajine zostať, až dokým nebude možný ich bezpečný návrat do vlasti, píše Africa News. Vláda rozhodla, že hotely musia uviaznutým turistom poskytovať služby zadarmo.

Nie je to maličkosť. Podľa ukrajinského veľvyslanca v Egypte sa v troch letoviskách Sharm el-Sheikh, Hurghada a Marsa Alam momentálne nachádza až 16-tisíc Ukrajincov. Rusov sa v krajine môže nachádzať ešte viac.

Shutterstock

Čo s toľkými ľuďmi?

Za každú takto ubytovanú osobu dostávajú hotely finančný príspevok od štátu. To však predstavuje veľkú záťaž pre už beztak dosť ťažko skúšaný štátny rozpočet. Niektoré dopravné spoločnosti ako napríklad Ukrajinské medzinárodne aerolínie preto v snahe čo najskôr vyriešiť náročnú situáciu ponúkajú Ukrajincom možnosť transportu do niektorej bezpečnej európskej krajiny.

Na prvé počutie môže takáto predĺžená dovolenka pôsobiť veľmi romanticky, väčšina uviaznutých osôb by však bola nepochybne radšej so svojimi blízkymi, ktorí zostali v domovskej krajine, prípadne pomáhala tam, kde treba. Všetci by si však určite najviac priali, aby sa vojna čo najskôr skončila.


Tagy:

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.