Sobota 21.5.2022
sk
Zina
cz
Monika

Dlhá dovolenka. Egypt sa zaviazal postarať sa o Rusov a Ukrajincov, ktorí uviazli na jeho území

Určite by ale všetci z nich radšej sedeli doma a v mieri.


Veľká vojna, aká zúri práve na Ukrajine, má svoje následky aj ďaleko za hranicami krajiny. Taká je realita globalizovaného sveta, kde dianie v jednom štáte môže rôznym spôsobom ovplyvniť celý svet. Veľkým výzvam čelí sektor dopravy, ktorý sa musí vysporiadať s masami utečencov a aj obmedzeniami, vyplývajúcimi zo zavedených sankcií.

Ruská invázia na Ukrajinu znamenala bolestivú ranu pre leteckú dopravu. Od prvých bojov sa ukrajinské nebo uzavrelo pre civilné lety. Následne EÚ a niekoľko ďalších štátov v Európe zakázalo vstup ruských lietadiel do ich vzdušného priestoru. Rusko týmto krajinám odpovedalo obdobným krokom.

Ukrajinskí a ruskí dovolenkári, nachádzajúci sa v zahraničí, sa preto ocitli vo veľmi nezávideniahodnej situácii a pre väčšinu z nich sa stal návrat domov veľmi komplikovaný, až nemožný. Egypt predstavuje obľúbenú dovolenkovú destináciu turistov z oboch bojujúcich krajín.

Neočakávané predĺženie dovolenky

Po vypuknutí vojny a zastavení leteckej dopravy egyptské úrady na nič nečakali a rozhodli sa konať: zaviazali sa, že všetci Rusi a Ukrajinci môžu v krajine zostať, až dokým nebude možný ich bezpečný návrat do vlasti, píše Africa News. Vláda rozhodla, že hotely musia uviaznutým turistom poskytovať služby zadarmo.

Nie je to maličkosť. Podľa ukrajinského veľvyslanca v Egypte sa v troch letoviskách Sharm el-Sheikh, Hurghada a Marsa Alam momentálne nachádza až 16-tisíc Ukrajincov. Rusov sa v krajine môže nachádzať ešte viac.

Shutterstock

Čo s toľkými ľuďmi?

Za každú takto ubytovanú osobu dostávajú hotely finančný príspevok od štátu. To však predstavuje veľkú záťaž pre už beztak dosť ťažko skúšaný štátny rozpočet. Niektoré dopravné spoločnosti ako napríklad Ukrajinské medzinárodne aerolínie preto v snahe čo najskôr vyriešiť náročnú situáciu ponúkajú Ukrajincom možnosť transportu do niektorej bezpečnej európskej krajiny.

Na prvé počutie môže takáto predĺžená dovolenka pôsobiť veľmi romanticky, väčšina uviaznutých osôb by však bola nepochybne radšej so svojimi blízkymi, ktorí zostali v domovskej krajine, prípadne pomáhala tam, kde treba. Všetci by si však určite najviac priali, aby sa vojna čo najskôr skončila.


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

strhi

Pridaj svoj komentár

Komentáre 0

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Anketa dňa
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max 15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max 5mb
    *dané pole je potrebné vyplniť