5. Cestoviny
Počas renesancie zachránili pred hladom mnohých chudobných Talianov práve cestoviny v kombinácii so zeleninou, syrom a cesnakom. Tunajší jedli cestoviny holými rukami, pretože chudoba nemala príbor. Toto jedlo sa už v 16. storočí stalo neoddeliteľnou súčasťou menu Talianov a je to tak dodnes.
Podávajú ho i mnohé luxusné reštaurácie a za pochúťku, ktorú kedysi jedli ľudia z najchudobnejších vrstiev, si dnes mnohé podniky účtujú vysoké sumy.
6. Homár
Kedysi sa aj homár považoval za jedlo nemajetných. Ak sa ním nekŕmila chudoba, tak sa používal ako hnojivo a vyrábali sa z neho návnady na ryby. Dávali ho predovšetkým otrokom, väzňom, učňom a deťom, a to tak často, že im z neho už bolo zle.
No dnes je, ako vieme, všetko inak, avšak prečo? Keď Angličania prišli na to, ako ho správne pripravovať, aby vytvorili pochúťku, jeho prestíž a tým aj cena rapídne vzrástli.
Odporúčame prečítať:
15 diskusií medzi zákazníkmi a pracovníkmi donášky jedla, ktoré ťa pobavia
7. Kaviár
Na celom svete sa kaviár považuje za delikatesu, niečo, na čom si väčšinou pochutnávajú ľudia, ktorí teda rozhodne nemajú hlboko do peňaženky. No, paradoxne, vždy nebol považovaný za synonymum bohatstva, skôr naopak.
Toto jedlo bolo v 19. storočí v Amerike úplne bežné. Tunajšie vody boli totiž bohaté na jesetera. Dokonca sa jeho ikry podávali v krčmách zadarmo, pretože ich slanosť podporila predaj piva. Nadmerný lov tejto ryby ale zapríčinil, že sa ceny kaviáru zdvihli na dnešnú úroveň.
8. Ustrice
Podobný osud ako kaviár, mali aj ustrice. V polovici 19. storočia sa ich v Amerike vyskytovalo obrovské množstvo, preto boli lacné a konzumovala ich predovšetkým chudobná vrstva. Časom sa však ich výskyt vďaka nadmernej popularite zredukoval a ceny sa zvýšili.