Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Sobota 23.9.2023
sk
Zdenka
cz
Berta
, Bertina

Dnes je Deň detí. Koľko ich na Slovensku máme?

Deti do 14 rokov veku tvorili v čase sčítania spolu necelých 16 percent zo všetkých obyvateľov Slovenska.


Na Slovensku bolo ku dňu sčítania viac ako 867-tisíc detí vo veku do 14 rokov. Informuje o tom v tlačovej správe hovorkyňa Sčítania obyvateľstva, domov a bytov (SODB) 2021 Jasmína Stauder s tým, že viac je chlapcov, a to 444 276 (cez 51 percent), čo je prirodzeným dôsledkom historicky potvrdeného faktu, že sa rodí viac chlapcov ako dievčat. Údaje zverejnil Štatistický úrad (ŠÚ) SR pri príležitosti Medzinárodného dňa detí 1. júna.

Deti do 14 rokov veku tvorili v čase sčítania spolu necelých 16 percent zo všetkých obyvateľov Slovenska. Najviac detí v tomto veku malo trvalý pobyt na území Prešovského kraja, kde ich bolo takmer 148-tisíc. Tieto deti tvorili viac ako 18 percent zo všetkých obyvateľov kraja, čo je najvyšší podiel spomedzi všetkých krajov.

Za ním nasleduje Košický kraj (137 101 – 17,53 percenta) a Bratislavský kraj (120 991 – 16,82 percenta). Naopak, najnižší počet detí do 14 rokov býva v Trenčianskom kraji (81 497). Spomedzi okresov tvorili deti najvyšší podiel v okresoch Kežmarok (23,8 percenta), Sabinov (22,6 percenta) a Námestovo (21,6 percenta). Až šesť okresov malo podiel detskej predproduktívnej zložky vyšší ako 20 percent, čo znamená, že pätina populácie týchto okresov bola mladšia ako 15 rokov. Naopak, najnižší podiel detí vo veku 0 – 14 rokov dosiahol okres Myjava (12,6 percenta).

Shutterstock

Spomedzi obcí bolo v čase sčítania deväť takých, kde deti do 14 rokov tvorili viac ako 40 percent z celkového počtu obyvateľov. Najvyššie relatívne zastúpenie detí vo veku 0 až 14 rokov bolo v obciach: Chminianske Jakubovany (45,8 percent), Lomnička (44,8 percenta) a Podhorany (okres Kežmarok) (44,4 percenta). V šiestich obciach na Slovensku nemalo trvalý pobyt žiadne dieťa vo veku do 14 rokov.

Takmer 60,5 percenta domácností so závislými deťmi v SR tvoria rodiny založené manželstvom. Kohabitujúce páry tvoria takmer 11,4 percenta z rodín so závislými deťmi. Závislé dieťa je ekonomicky neaktívna osoba mladšia ako 25 rokov vo vzťahu syn/matka k inému členovi rodinnej domácnosti. Zvyšných takmer 28,2 percenta z rodín so závislými deťmi tvoria domácnosti osamelých rodičov.

Medzinárodný deň detí sa oslavuje každoročne 1. júna. Myšlienka dať deťom slávnostný deň plný radosti vznikla na Svetovej konferencii pre blaho detí (World Conference for the Wellbeing of Children) v Ženeve v roku 1925. Po konferencii viacero vlád zaviedlo vo svojich krajinách takýto deň s cieľom potešiť deti a poukázať na problémy detí vo svete, na ich práva a potreby. Po prvý krát bol Deň detí oslavovaný v San Francisku v spomínanom roku 1925, na Slovensku sa slávi od roku 1952.


Tagy:

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.