Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Štvrtok 1.6.2023
sk
Žaneta
cz
Laura

Dnes je Deň matiek. Prečo vznikol a ako ho oslavujú v rôznych častiach sveta?

Nezabudni sa dnes poďakovať tej svojej.


Nedeľa, ktorá nie je len taká obyčajná. Dnes si každá mama bude môcť oddýchnuť od slov „Mamí, a prečo?“ a od sťažovania sa, že je na všetko sama. Aj keď niekedy nie sme ukážkovými deťmi, našim mamám ďakujeme za to, že nás vpratali do kože a vychovali takých, akí sme.

Na slovíčko do histórie

História Dňa matiek siaha až do starovekých čias, keď v rôznych kultúrach uctievali matky a bohyne plodnosti. V starovekom Grécku a Ríme boli organizované oslavy matiek, aby sa im poďakovalo za ich lásku a obetavosť. V kresťanskom svete sa potom začala oslavovať Nedeľa matiek, ktorá pripadá na štvrtú nedeľu pôstneho obdobia.

Shutterstock

Modernejšie oslavy Dňa matiek, ako ich poznáme dnes, sa začali v 19. storočí. V roku 1870 navrhla americká pacifistka a sufražetka Julia Ward Howe založiť medzinárodný deň matiek, na ktorom by sa matkám vyjadrovala vďaka za ich obetavosť. Nápad sa vtedy nestal celosvetovým fenoménom.

V roku 1907 sa v Spojených štátoch začal presadzovať konkrétny deň venovaný matkám v reakcii na smrť matky – Anny Jarvisovej. Jej dcéra, ktorá pracovala v rôznych charitatívnych organizáciách, zorganizovala v Graftone v Západnej Virgínii pamätný akt na počesť svojej matky.

Mohlo by ťa zaujímať:

Aké je to byť matkou? Tieto ilustrácie ti to prezradia a možno ťa aj trochu vydesia

S podporou miestneho farára a občianskych združení sa ich snaha rozšírila a viedla k tomu, že v roku 1914 Kongres Spojených štátov schválil vyhlásenie, ktorým sa druhá nedeľa v máji oficiálne stala Dňom matiek.

Oslava Dňa matiek sa však rýchlo rozšírila aj do iných krajín. Vo Veľkej Británii sa začal oslavovať v roku 1915, keď britská organizácia Mothering Sunday sebaobetavo podporovala ženy v službe vo vojne.

Každý ho oslavuje trochu inak

Spôsob oslavy Dňa matiek sa líši podľa krajín a kultúr. Väčšinou ide o deň, keď sa deti spolu s rodinou snažia prejaviť svoju vďaku a lásku svojim matkám. Darujeme im darčeky, kvety, venovania, pozveme ich na obedy alebo večere.

V niektorých krajinách sa v tento deň konajú aj verejné podujatia a oslavy, ako napríklad festivaly, pochody, koncerty či rôzne programy. Mnohé školy a komunitné organizácie tiež zorganizujú špeciálne podujatia, kde deti prezentujú svoje umenie a hudbu, aby mamám prejavili svoju lásku a vďaku.

Shutterstock

Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Nikola Kulová
Mám prehľad v dianí, tak si tu tak tvorím. Píšem o všetkom, o čom niečo viem a čo neviem, to sa naučím.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
PREMIUM
Práve sa deje