Neexistuje človek, ktorý by nemal rád palacinky. Sú jedným z najobľúbenejších dezertov nielen na Slovensku, ale aj po celom svete. Ich príprava je pomerne jednoduchá a vyžaduje iba niekoľko základných surovín. Dnes ich už vieme nájsť v rôznych podobách – na sladko či na slano. Je to jednoducho jedlo, s ktorým sa nedá nič pokaziť.
Na slovíčko do histórie
Palacinky sa podobajú na zemiakové placky, ktoré sa vyrábali už v starovekom Grécku a Ríme. Tieto placky sa podávali ako súčasť slávnostných hostín a osláv. V stredoveku sa v Európe stali populárnymi ,,tenké“ placky (dnešné palacinky), ktoré sa vyrábali z pšeničnej múky, vajec a mlieka. Boli toho času nazývané „palachinta“, a boli populárne v Maďarsku a na Slovensku.
Deň palaciniek má korene v spojení s Popolcovou stredou, ktorá sa oslavuje ako prvý deň pôstu. Pretože pôst má byť obdobím zdržanlivosti, už v roku 600 n. l. pápež Gregor vyhlásil, že kresťania by sa mali počas celého pôstneho obdobia počnúc Popolcovou stredou zdržať jedenia mäsa alebo iných živočíšnych produktov.
Sviatok palaciniek sa v podstate vyvinul z praktickej potreby spotrebovať všetky zvyšné vajcia, maslo, mlieko alebo iné živočíšne produkty, ktoré mali ľudia doma pred začiatkom pôstu. A tak rodiny začali premýšľať, čo by mohli rýchlo a jednoducho pripraviť, aby tieto suroviny spotrebovali.
Zaujímavosti, o ktorých si možno nevedel
- Najväčšia upečená palacinka vážila 3 tony a mala približne 15 metrov.
- Rekord v pretáčaní palaciniek je 349 za dve minúty.
- Najdrahšia palacinka na svete sa vyrába z 24-karátového zlata a strukov madagaskarskej vanilky a predáva sa v Anglicku za 200 dolárov.
- V Keni sú palacinky alternatívou chleba pri raňajkách.
- Indonézske palacinky sa vyrábajú z kokosového mlieka a ryžovej múky.
- Japonské palacinky sa vyrábajú z vajec, múky a kapusty.
- Francúzi si niečo želajú predtým, ako prevrátia palacinku. Jednou rukou prevracajú palacinku a v druhej držia mincu.
- Rekord za najviac podaných palaciniek za osem hodín je podľa Guinnessovej knihy rekordov 34 818.