Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Nedeľa 23.6.2024
sk
Sidónia
cz
Zdeňka
, Zdena, Zdenka

Dnes je Deň ruží. Vieš, ktorá farba ruže čo znamená?

Odteraz budeš vedieť, akú farbu ruží máš kupovať a akú radšej nekupuj.


Kvety sa už odjakživa používajú ako spôsob vyjadrenia citov a ruže sú symbolom najvášnivejších a najintímnejších druhov lásky. Vďaka ich obľúbenosti si ruže zaslúžili aj sviatok Deň ruží, ktorý pripadá k dnešnému dňu (7. február). Osláv ho spolu s nami a kúp svojej polovičke kytičku ruží podľa významu ich farieb. Kým sme niekedy mohli v obchodoch vídavať najmä červené ruže, dnes sa kvetinárstva pýšia rôznymi farbami.

Všetci vieme, že ruže sú červené a fialky sú modré. V skutočnosti môžu byť ruže aj ružové, fialové, oranžové, no dokonca aj čierne. Čo tieto jednotlivé farby ruží znamenajú?

Pri výbere ruží by si mal vziať do úvahy, čo každý odtieň znamená, pretože význam farby ruží sa môže pohybovať od lásky a obdivu až po priateľstvo a dokonca aj smútok.

Červené ruže: láska

Červené ruže sú najtradičnejším valentínskym kvetom a majú na to dobrý dôvod. Táto farba predstavuje romantiku, lásku, krásu a dokonalosť. Hovorí sa, že tmavočervená farba ruží predstavuje pokoru a nevedomú krásu.

Oranžové ruže: vzrušenie

Oranžová farba ruží predstavuje život, energiu, vášeň a vzrušenie. Daruj preto tieto ruže niekomu neodolateľnému. Jemnejšie odtiene, ako napríklad broskyňová, sa používajú na vyjadrenie úprimnosti alebo vďačnosti, zatiaľ čo pastelová oranžová sa považuje za skromnú farbu.

ruža, čo znamená farba ruže, kvety, fakty a zaujímavosti
Shutterstock

Žlté ruže: priateľstvo

Túto farbu daruj priateľovi. Symbolizujú radosť a priateľstvo. Môžu byť darované ako znak spomienky či náklonnosti. Ak si vo vzťahu, možno by si sa mal držať od žltých ruží ďalej. Niektorí tvrdia, že predstavujú žiarlivosť a neveru.

Biele ruže: čistota

Obľúbenou farbou ruží na svadby sú práve biele ruže. Majú rôzne významy, vrátane čistoty, nevinnosti, pokory a milosti. Z historického hľadiska táto farba znamenala nevinnosť a panenstvo.

Ružové ruže: obdiv

Ženskosť predstavuje ružová farba. Vyjadrujú obdiv k rafinovanosti a elegancii. Tmavšie odtiene ružovej vyvolávajú pocit uznania, zatiaľ čo bledoružové sa používajú na vyjadrenie vďačnosti alebo jemnosti. Kým červená prejavuje skôr vášnivú lásku, ružovú si predstav napríklad ako znak obdivu.

Takto sa vyrába obľúbený nanuk Slovákov. Video z výrobnej linky šokovalo internet

Odporúčame prečítať:

Takto sa vyrába obľúbený nanuk Slovákov. Zábery z výrobnej linky zarazili internet

Modré ruže: tajomstvo

Na rozdiel od väčšiny ostatných farieb ruží, modré ruže v prírode neexistujú. Začali preto predstavovať tajomstvo, nemožné alebo nedosiahnuteľné. Ak chceš dať niekomu vedieť, že je jediný svojho druhu, potom je kytica modrých ruží dobrou voľbou.

Fialové ruže: vášeň

Levanduľovú farbu ruží daruj niekomu ako znak toho, že si z neho očarený. Predstavujú tiež túžbu a lásku na prvý pohľad. Fialové ruže môžu byť bránou k trvalejším pocitom lásky.

Čierne ruže: mysterióznosť

Čierne ruže sú asi najkomplikovanejšie na rozlúštenie. Počas stáročí sa vo fiktívnych príbehoch často objavujú a predstavujú všetko od tajomstva a mystiky až po smrť a smútok. Aj keď niektoré z ich významov môžu byť negatívne, sú tiež jedinečné a v správnom usporiadaní môžu vyzerať úplne šik. Robí to z nich robí dobrú voľbu pre netradičných ľudí.

ruža, čo znamená farba ruže, kvety, fakty a zaujímavosti
Shutterstock

Na slovíčko do histórie

Ruže sa už z historického pôvodu využívali ako konfety na svadbách či oslavách. Počas 15. storočia sa stali symbolom vojny, keď sa farbami ruží označovali rôzne rody. V 17. storočí sa o nich dokonca začalo uvažovať ako o platidle, no nakoniec sa tak nestalo. História ruží sa začala písať až v 18. storočí, keď sa ich ujala Čína. Tam sa začali pestovať také ruže, ktorým sa začalo dariť aj v Európe.

A ako vyzerá súčasnosť ruží? Dnes existuje už vyše 150 druhov ruží. Využívajú sa v kozmetike, v parfumoch, krémoch a dokonca aj v potravinách. Kým kedysi existovalo iba zopár druhov, dnes už nám vedia vyrobiť ružu vo farbe, akej si predstavujeme. Deje sa tak vďaka dosadeniu prírodných farbív.

ruža, čo znamená farba ruže, kvety, fakty a zaujímavosti
Shutterstock

Zaujímavosti o ružiach, o ktorých si možno nevedel

Samotné rastliny sú staré niekoľko miliónov rokov. Odhaduje sa, že by mohlo ísť až o číslo 35 miliónov.

Ruže sú najpredávanejším kvetom na svete. Iba na Valentína sa ich predá okolo 200 miliónov po celom svete. Vo Francúzsku sa ich celoročne predá 600 miliónov.

Odporúčame prečítať:

KVÍZ: Zisti, ako dobre sa vyznáš v pokrmoch z talianskej kuchyne

V Indii v meste Parshan rastie najvyššia ruža. Dnes meria okolo 7 metrov.

Predaj a pestovanie ruží predstavovalo pre mnohé krajiny hlavný zdroj príjmov. Napríklad také Bulharsko nimi zaplatilo všetky výdavky po 2. svetovej vojne. 

Vplyv výťažkov z ruží na krásu objavila už Kleopatra. Extrakt si pridávala do krémov a používala ho aj ako parfum.

Ruže sa dnes využívajú už aj v gastronómii. Pripravuje sa z nich napríklad známy turecký med alebo marmeláda.

Prečo je ruža tak veľmi obľúbená? Podľa vedcov vylučuje hormón fenylethylamín, známejší ako tzv. „droga zamilovaných“.

ruža, čo znamená farba ruže, kvety, fakty a zaujímavosti
Shutterstock

Tagy:

Nikola Kulová
Aktuálne dianie mám pod palcom, novinky tu nájdeš každý deň. Okrem toho sa venujem PR článkom a rozhovorom s inšpiratívnymi ľuďmi.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.