Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Piatok 23.2.2024
sk
Roman, Romana
cz
Svatopluk

Štrnásty február sa tradične nesie v znamení lásky. Zamestnanci v kvetinárstve musia ťahať nadčasy, bonboniéry v tvare srdca sú vypredané už pred obedom, v luxusných reštauráciách sa bez rezervácie nenajete, ani keby ste podplatili čašníka, a na každom rohu narazíte na valentínsku výzdobu. Čím ružovejšia – tým lepšia.

Tento dátum sa však viaže aj s láskou ku knihám – okrem Dňa svätého Valentína sa totiž oslavuje aj Medzinárodný deň darovania kníh. Zmyslom tohto dňa je darovať knihu – či už svojej láske, svojim priateľom, kolegom, susedom, deťom z detského domova, úplne cudziemu človeku alebo dokonca sám sebe.

Spojenie Valentína s Medzinárodným dňom darovania kníh určite nie je náhodné, a preto urobte radosť svojim milovaným a podarujte im knihu. Pretože čokoláda sa zje, kvety zvädnú, no kniha je večná.

Ak máte problém s nájdením toho pravého titulu, pripravili sme si pre vás 12 tipov na knihy, ktoré potešia každého – či už náročného knihomoľa alebo toho začínajúceho.

Maja Lunde – Modrá

Úspešná nórska spisovateľka Maja Lunde uchvátila čitateľov románom Príbeh včiel, za ktorý dostala cenu nórskych kníhkupcov. Titul Modrá je jeho voľným pokračovaním a zároveň druhou časťou pripravovaného štvordielneho cyklu, v ktorom sa autorka zamýšľa nad klimatickými zmenami na Zemi a ich následkami.

O čom kniha je:

2017: 67-ročná Signe sa vydá úplne sama so zvláštnym nákladom na riskantnú cestu plachetnicou cez oceán, kde sa má stretnúť s mužom, do ktorého bola kedysi dávno zaľúbená.

2041: David sa cíti príliš mladý nato, aby bol otcom. Juh Európy už 5 rokov sužuje katastrofálne sucho a David je nútený s dcérkou utiecť a hľadať útočisko v utečeneckom tábore. Situácia sa mení vo chvíli, keď v opustenej záhrade, ďaleko od morského pobrežia, objaví prázdnu loď.

Kniha zaujme fanúšikov dystópie, silných realistických príbehov a každého, komu nie je osud planéty ľahostajný.

Mona Rose/EMEFKA

Minnie Darke – Je to vo hviezdach

Debut austrálskej autorky Minnie Darke – Je to vo hviezdach je pôsobivý a pútavý romantický príbeh o priateľstve, náhode a o veľkých rozhodnutiach, ktoré zásadne menia dráhy našich životov.

O čom kniha je:

Nick je trochu zasnený Vodnár, ktorý odjakživa verí horoskopom. Justin je naopak skeptická racionalistka narodená v znamení Strelca. Keď sa kamaráti z detstva po rokoch opäť stretnú, Justin cíti, že by z toho mohla byť veľká láska. Bohužiaľ, vyzerá to tak, že Nick jej nadšenie nezdieľa a navyše je zadaný, a tak sa Justin rozhodne trochu upraviť horoskop v časopise, v ktorom pracuje.

Nepočítala však s tým, že Nick nie je jediný Vodnár, ktorý sa riadi tým, čo je napísané vo hviezdach…

Kniha zaujme okrem milovníkov ženských ľúbostných románov aj každého, kto sa rád nechá unášať pôsobivým odpočinkovým príbehom.

Mona Rose/EMEFKA

Magdalena Koziel-Nowak – Rok na dedine

Rok na dedine je ďalšia kniha zo série „Rok v…“ určená pre najmenšie detičky a ich rodičov. Kniha na dvanástich dvojstranách obsahuje nádherné ilustrácie, ktoré deťom priblížia život na vidieku, dozvedia sa, aké povinnosti majú deti a aké dospelí, čo sa robí na poli a ako sa starať o zvieratká. Na prvej dvojstránke sa zoznámite s hrdinami knihy a na poslednej si zahráte interaktívnu hru.

O čom kniha je:

Zdravím vás! S celou mojou myšou rodinou bývame na dedine – na farme u Barbory a Petra Líškovcov. Pri každodennej práci na poli a v záhrade im pomáhajú deti Tomáš, Majka a Ferko, a aj babka Hela a strýc Ďuro. Máme tu i zvieratá: koňa, kravu, ovce, prasce, morky, husi, kačky, psíka Maxa, mačku a kocúra. Často nás navštevuje pani Malinová, ktorá všade chodí na bicykli, aj so svojou vnučkou Sašou.

Po sladký med a ďalšie dobroty sem chodí majiteľka ekologického baru a dvakrát za rok sem zavítajú aj dovolenkári, ktorí si chcú oddýchnuť od mestského ruchu a nadýchať sa čerstvého vzduchu.

V Lehote udávajú rytmus života ročné obdobia. V zime strýc Ďuro povozí na sánkach hostí z mesta. Na jar treba poorať pole a zasiať. V lete vrcholí práca kosením lúk, hrabaním sena a žatvou. Na jeseň treba vykopať zemiaky, ktoré potom najlepšie chutia upečené v pahrebe.

Kniha zaujme malé detičky a milovníkov detských ilustrovaných kníh. Na obrázkoch sa dá krásne precvičiť vnímavosť a schopnosť rozprávať príbehy.

Mona Rose/EMEFKA

Taylor Jenkins Reid – Sedem manželov Evelyn Hugovej

Úspešná americká spisovateľka, esejistka a televízna scenáristka Taylor Jenkins Reid prichádza na slovenský trh so svojou novinkou Sedem manželov Evelyn Hugovej. Jej knihy majú u čitateľov obrovský úspech, so svojou prvotinou Forever, Interrupted dokonca prerazila aj vo svete filmu.

O čom kniha je:

Starnúca hollywoodska hviezda Evelyn Hugo už roky žije v ústraní. Teraz sa konečne odhodlala odhaliť pravdu o svojom škandalóznom živote. Svoj príbeh sa rozhodla zveriť do rúk neskúsenej reportérke Monique. Nikto, ani samotná Monique, nerozumie prečo. Prečo ona? Prečo práve teraz?

Keď dorazí do herečkinho luxusného bytu na Manhattane, Evelyn jej rozpovie svoj životný príbeh: od začiatkov v Los Angeles v päťdesiatych rokoch cez sedem manželstiev až po rozhodnutie odísť zo šoubiznisu v osemdesiatych rokoch. Evelynino rozprávanie odhalí jej nemilosrdnú ambicióznosť, nečakané priateľstvá i veľkú zakázanú lásku…

Kniha zaujme čitateľov spoločenských románov a tých, ktorí majú radi pútavý dej s prekvapivou romantickou linkou.

Mona Rose/EMEFKA

Joël Dicker – Zmiznutie Stephanie Mailerovej

Zmiznutie Stephanie Mailerovej je tretí román švajčiarskeho spisovateľa Joëla Dickera. Medzinárodne sa preslávil svojím druhým románom Pravda o afére Harryho Queberta, za ktorý dostal Veľkú cenu Francúzskej akadémie aj Cenu gymnazistov a kniha postúpila do užšieho výberu prestížnej Goncourtovej ceny.

O čom kniha je:

V júli 1994 otriasla pokojným prímorským mestečkom Orpha v New Yorku vražda primátora a jeho rodiny ako aj náhodnej svedkyne zločinu, mladej bežkyne. Štátna polícia vypátra vraha pomerne rýchlo, za čo si vyslúži vyznamenanie. Po dvadsiatich rokoch, začiatkom leta 2014, novinárka Stephanie Mailerová tvrdí, že obvinili nevinného človeka. Vzápätí za záhadných okolností zmizne…

Kniha zaujme fanúšikov detektívnych príbehov, ktorí ocenia popri detektívnej linke aj krásny literárny jazyk.

Mona Rose/EMEFKA

Patrick Ness – Noc žeriava

Noc žeriava je spoločenský román pre dospelých od celosvetovo uznávaného amerického spisovateľa Patricka Nessa, ktorý má na konte už desiatku románov. Medzi jeho najznámejšie diela určite patrí trilógia Nespútaný chaos, román pre deti s tematikou smrti – Sedem minút po polnoci, ktorý sa dočkal aj filmového spracovania, alebo nezvyčajný young adult román My ostatní tu len tak žijeme.

O čom kniha je:

Desať rokov rozvedený štyridsaťosemročný George Duncan je osamelejší, ako si je sám ochotný priznať. Vlastní obchod s tlačiarenskými službami, kde zo starých kníh vyrezáva malé sošky. Jedného dňa sa v jeho obchodíku zjaví tajomná Kumiko s ponukou na spoluprácu.

Ona tvorí nádherné obrazy z najjemnejšieho peria a s Georgeovými papierovými soškami majú šancu stvoriť niečo jedinečné. Ich obrazy totiž v sebe skrývajú čaro, ktoré dokáže prehovoriť bežným smrteľníkom do duše. Kumiko má silu zmeniť jeho život od základov a George nedokáže odolať jej kráse a tajuplnej povahe.

Príbeh je inšpirovaný prastarými japonskými mýtmi o vzťahoch medzi rodičmi a dospelými deťmi, medzi rozvedenými partnermi aj medzi kamarátmi a kolegami.

Kniha zaujme náročnejších čitateľov spoločenských románov a milovníkov magických príbehov o vášni a sebaobetovaní.

Mona Rose/EMEFKA

Liane Moriarty – Deväť neznámych

Deväť neznámych je najnovší román úspešnej austrálskej autorky Liane Moriarty. Preslávila sa najmä románom Veľké malé klamstvá, ktorý sa dočkal aj seriálovej adaptácie od stanice HBO s Nicole Kidman a Reese Witherspoon v hlavných úlohách.

O čom kniha je:

Deväť ľudí sa stretne v kúpeľoch. Niektorí prišli, aby schudli, iní sa chcú znova naštartovať, ďalší sú tam z dôvodov, ktoré nechcú priznať ani sami sebe. Vedia, že aj popri všetkom luxuse, rozmaznávaní a meditácii budú musieť tvrdo pracovať. Ale nikto z nich si nedokázal predstaviť, aké náročné budú najbližšie dni.

Rozvedená Frances Weltyová, v lepších časoch autorka bestsellerov, príde do Tranquillum Housu s boľavým chrbtom, so zlomeným srdcom a s bolestivou rankou od papiera. Kúpeľní hostia ju okamžite upútajú. Väčšina z nich na prvý pohľad nevyzerá, že potrebuje zdravotnú starostlivosť.

Ale najväčšmi ju fascinuje Maša, zvláštna, charizmatická riaditeľka kúpeľov, v ktorých sa však začnú diať akési záhadné udalosti. Má táto žena odpovede na otázky, po ktorých Frances pátra? Treba odvrhnúť pochybnosti a oddať sa všetkému, čo sa tu ponúka, alebo radšej utiecť, kým sa dá?

Zakrátko si túto otázku kladú všetci klienti v Tranquillum House.

Kniha zaujme čitateľov, ktorí obľubujú spletité ľudské osudy a tajomnú príbehovú linku.

Mona Rose/EMEFKA

John Boyne – Neviditeľné besy srdca

Humoristický román o zakázaných citoch s názvom Neviditeľné besy srdca napísal úspešný írsky autor John Boyne. Slovenskému čitateľovi je známy najmä vďaka knihe Chlapec v pásikavom pyžame, podľa ktorej bol natočený aj úspešný film. V slovenčine vyšli aj jeho ďalšie romány pre deti: Chlapec na vrchole hory, Noe na úteku či Úžasná cesta Barnabyho Brocketa okolo sveta. 

O čom kniha je:

Tehotná šestnásťročná Catherine Gogginová sa vyberie za novým životom do Dublinu. Z rodnej dediny ju vyhnal farár, a tak nemá veľmi na výber. Sama a bez prostriedkov zverí narodené dieťa mníškam a verí, že tým synovi zaistila lepší život.

Adoptívni rodičia pomenujú chlapca Cyril, nedokážu si s ním však vybudovať žiadny vzťah. Vďaka nim sa neskôr stretne s Julianom Woodbeadom, ktorý mu zmení život, pretože sa doňho zaľúbi.

Tak sa niekedy v polovici minulého storočia začína strastiplná tragikomická odysea homosexuála v katolíckom Írsku, ktorá sa končí takmer až v súčasnosti.

Kniha zaujme fanúšikov rodinných ság a každého, kto nedá dopustiť na tragikomické romány.

Mona Rose/EMEFKA

Lizzy Barber – Volám sa Anna

Britská autorka Lizzy Barber debutovala krimi románom Volám sa Anna, ktorý sa stal víťazom súťaže debutových krimi románov, ktorú vyhlasuje Daily Mail. V súčasnosti pracuje na svojom druhom románe.

O čom kniha je:

Čo ak bol celý váš život klamstvo?

Anna žije so svojou matkou, dodržiava pravidlá, ktoré jej stanovila, správa sa cnostne a pravidelne chodí do kostola. Na svoje osemnáste narodeniny sa však vzbúri a navštívi zábavný park, v ktorom nikdy predtým nebola. Keď tam príde, zdá sa jej všetko akési známe.

Rosie vyrastala v tieni nezvestnej sestry, ktorú si takmer nepamätá. Jej rodina je zničená bezvýsledným pátraním, a tak sa Rosie rozhodne odhaliť pravdu.

Kniha zaujme milovníkov nenáročných detektívnych príbehov a všetkých, ktorí si radi pri knihe odpočinú a nechajú sa unášať príbehom.

Mona Rose/EMEFKA

Preston Norton – Neandertálec otvára dvere do neznáma

Preston Norton – ženatý bisexuál, ktorý sa úspešne bráni zdravému stravovaniu – prešiel viacerými povolaniami. Učil angličtinu v siedmom a deviatom ročníku, pracoval ako mentor pre drogovo závislých a občas sa živil kosením trávnikov (v ľubovoľnom poradí). Vďaka tomu má k tínedžerom blízko a v jeho knihe Neandertálec otvára dvere do neznáma sa venuje problematike dospievania.

O čom kniha je:

Cliff Hubbard žije s rodičmi v obytnom prívese, cíti sa ako obrovská nula a navyše ho v škole prezývajú Neandertálec. Meria totiž dva metre a váži stodvadsaťpäť kíl. Od bratovej samovraždy to s ním ide dolu vodou.

Áron je najväčší macher školy, pekný a obľúbený futbalista, utrpí však ťažký úraz a po zotavení tvrdí, že sa mu v bezvedomí ukázal Boh a dal mu zoznam úloh, ktoré treba splniť, aby sa ich škola stala príjemnejším miestom. Toto absurdné tvrdenie Áron korunuje ďalším, ešte absurdnejším: Boh mu vraj povedal, že s plnením zoznamu mu pomôže jedine Neandertálec, ten ho však z celej duše nenávidí.

Cliff však na svoje vlastné prekvapenie súhlasí a pustí sa spoločne s Áronom do plnenia jednotlivých úloh. Na zozname majú okrem iného aj pomstychtivého angličtinára, tajomného školského hackera, miestnych dílerov drog a násilníka šikanujúceho spolužiakov.

Prvý raz od bratovej smrti sa Cliff necíti odstrčený, no náprava pomerov v škole je náročnejšia, ako si s Áronom predstavovali. Okrem toho sa zdá, že ich misia sa nepredstaviteľným spôsobom týka aj Cliffovej rodiny.

Kniha zaujme milovníkov young adult literatúry a všetkých, ktorých zaujíma problematika dospievania.

Mona Rose/EMEFKA

Francis Scott Fitzgerald – Pre teba aj zomriem a iné stratené texty

Pre teba aj zomriem a iné stratené texty je zbierka poviedok s poslednými dokončenými a nepublikovanými textmi F. Scotta Fitzgeralda, legendárneho amerického autora románu Veľký Gatsby, ktorý nikdy nemal toľko čitateľov ako dnes.

O čom kniha je:

Zbierku posledných nepublikovaných a nezaradených poviedok F. Scotta Fitzgeralda editorsky pripravila Anne Margaret Danielová. Fitzgerald neplánoval vydať tieto poviedky ako zbierku. Väčšinu z nich rozosielal v tridsiatych rokoch dvadsiateho storočia ako príspevky do veľkých časopisov, kde ich ešte za jeho života prijali, ale napokon nepublikovali.

Sú medzi nimi poviedky zo spisovateľovej ranej tvorby aj z obdobia krátko pred koncom života. Pochádzajú z rozličných prameňov, z knižníc a zo súkromných zbierok, ako aj od Fitzgeraldových príbuzných.

Zbierka nesie podtitul A iné stratené texty, pretože boli až dosiaľ nedostupné. Viaceré z osemnástich príbehov neexistovali vo fyzickej podobe a vynorili sa až v neskoršom období.

Všetky boli v tom či onom zmysle stratené: stratili sa počas náročných životných útrap, ktoré Fitzegralda postihli v polovici tridsiatych rokov; stratili sa čitateľom, lebo vtedajší redaktori nechápali, čo sa pokúša napísať, alebo to odmietali prijať; stratili sa, lebo s archiváliami to tak býva a poklady sú niekedy schopné celé stáročia trpezlivo čakať v knižniciach.

Kniha zaujme milovníkov klasickej literatúry a hlavne obdivovateľov Francisa Scotta Fitzgeralda.

Mona Rose/EMEFKA

L. M. Montgomery – Anna zo Zeleného domu

Annu Shirleyovú z knihy Lucy Maud Montgomeryovej poznajú čitatelia na celom svete. Svetoznámy román Anna zo Zeleného domu vydalo vydavateľstvo Slovart v roku 2019 v novom šate a navyše prvýkrát v kompletnom necenzurovanom preklade.

O čom kniha je:

Červenovlasá jedenásťročná sirota Anna sa omylom dostane do opatery postarších súrodencov Mateja a Marilly. Mateja si získa okamžite svojím hĺbavým štebotaním, Marillu o čosi neskôr ťažkým osudom a svojským správaním. Okrem bujnej fantázie a živého ducha má výbušnú povahu a neustále kopí chybu na chybu.

Nájsť si priateľov a podmaniť srdcia vrstovníkov i susedov sa jej celkom iste podarí. Bláznivé dobrodružstvá Anny zo Zeleného domu, ktoré pri tom zažije, vyčaria úsmev na tvári aj tomu najväčšiemu mrzútovi.

Kniha zaujme fanúšikov klasiky, bláznivej a dobrodružnej literatúry a najmä milovníkov Anny Shirleyovej.

Mona Rose/EMEFKA

Či už vás zaujala knižka z našich tipov alebo ste rozhodnutí podarovať tú, ktorá je vášmu srdcu najbližšie, je len na vás. Pripomeňte vašim blízkym, čo pre vás znamenajú, pretože každý správny knihomoľ vie, že keď darujete knihu – darujete lásku, úsmev, nádej, poznanie a príjemne strávený čas. Nezabudnite, že 14. februára nie je len Valentín, ale aj Medzinárodný deň darovania kníh.


Monika Ružová
Som vášnivá knihomoľka, šialená zberateľka kníh, Funko Pop figúriek a nadšená filmová a seriálová fanúšička. Čítam všetko od Young Adult, fantasy cez trilery a horory až po spoločenské romány a detské knihy. V mojich článkoch na EMEFKA sa teda zameriavam práve na literatúru a svet s ňou spojený.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.