Bezpečnosť nadovšetko. Aj keď veľa chlapov kondómy neobľubuje, mali by sme si pripomínať ich dôležitosť pri pohlavnom styku. Kondómy nielenže chránia pred tehotenstvom, no sú tiež najlepším spôsobom, ako zabrániť prenosu pohlavných chorôb. Dnešný deň (13. február) pripadá Medzinárodnému dňu kondómov, keď si pripomíname ich dôležitosť.
Na slovíčko do histórie
Myšlienka kondómov je tu už od staroveku, pričom prvé zmienky v literatúre pochádzajú z obdobia okolo roku 3000 pred Kristom. V tom čase sa o kráľovi Minosovi tradovalo, že používal akýsi kondóm vyrobený z močového mechúra kozy ako ochranu pri ženách, s ktorými mal pohlavný styk.
Evolúcia kondómu prešla rôznymi zmenami, ako napríklad ľanové kondómy používané starovekými Egypťanmi, zvieracie črevá alebo močové mechúre používané starými Rimanmi. Dokonca jeden kmeň, ktorý obýval Novú Guineu, vymyslel špeciálny kondóm, ktorý bol vyrobený z rastliny.
V roku 1855 boli vynájdené gumené kondómy a v nasledujúcich rokoch sa začali sériovo vyrábať. Veľký pokrok vo výrobe priniesol vývoj výroby kondómov z latexu, čo bolo pohodlnejšie a efektívnejšie.
Medzinárodný deň kondómov založila nezisková organizácia AIDS Healthcare Foundation, ktorá vznikla v 80. rokoch minulého storočia ako reakcia na epidémiu AIDS. Prvý Medzinárodný deň kondómov bol predstavený v roku 2009 ako nový spôsob, ako pomôcť ľuďom pripomenúť si dôležitosť praktizovania bezpečného milovania. Tento deň je zámerne situovaný deň pred Valentínom ako pripomienka toho, že romantika by mala znamenať aj hru na istotu.
Fakty, o ktorých si možno ešte nevedel
Kondómy našich predkov
Aj naši predkovia sa zaujímali o bezpečný pohlavný styk. Podľa výskumníkov možno najskorší známy dôkaz pokrytia pohlavného údu vidieť na jaskynných maľbách. V jednej z francúzskych jaskýň sa objavili nástenné maľby muža, ktorý zrejme používa ochranu. Vek tohto obrazu sa odhaduje na 15 000 rokov. Nie je však jasné, čo sa používalo na „ochranu“, ale je zaujímavé vedieť, že naši predkovia boli dosť múdri na to, aby používali kondóm.
Obľubou našich predkov boli ľanové kondómy
Prvé zdokumentované kondómy boli zaznamenané v ranom období nášho letopočtu a boli vyrobené z kúskov ľanu, ktoré boli ručne zošité. Niektoré z týchto kondómov boli navrhnuté tak, aby sedeli na celý pohlavný úd a iné len na jeho špičku. Ľanové kondómy boli opäť populárne v rokoch 1400 až 1700.
Kondómy na Valentína
Podľa prieskumov o pohlavnom styku má až 68 % ľudí najviac pohlavného styku na Valentína. Preto Deň kondómov v niektorých krajinách pripadá aj na dátum 14.2, ktorý je dňom sv. Valentína. Štúdia tiež zistila, že každú sekundu sa počas Valentína použije v priemere 87 kondómov. Len na Valentína to predstavuje neuveriteľných 7 516 800 kondómov.
Pozor na dátum exspirácie!
Je nám jasné, že prvá vec, na ktorú pred stykom myslíte, nie je práve exspiračná doba kondómov. Je však potrebné na to myslieť, pretože exspiračná doba kondómov je 4 roky. Aby sa neovplyvnilo ich používanie, musia byť uložené na chladnom a suchom mieste. Zadné vrecko peňaženky to nie je.
Naraz dva kondómy? To ti nepomôže, skôr uškodí
Mnoho ľudí si myslí, že ak bude používať dva kondómy naraz, bude mať väčšiu ochranu. Nie je tomu tak, pretože užívaním viacerých kondómov dochádza k treniu, čo môže spôsobiť ich pretrhnutie.