Sú len dva typy ľudí. Tí, ktorým pivo chutí, a tí, ktorým nie. Dnes majú dôvod na oslavu jeho milovníci, pretože ako uvádza Štatistický úrad SR, dnes je Medzinárodný deň piva. Navyše je piatok, čiže ideálny čas si ho ísť večer dať s kamošmi do tvojho obľúbeného baru. Ale daj si pozor, aby ste to s partiou neprehnali. Rána potom bývajú ťažké.
Kraľujú naši susedia
Najviac piva vypijú naši českí bratia. V priemere každý Čech až 135 litrov ročne. Za nimi nasledujú Rakúšania so 100 litrami a Nemci s 95 litrami na jedného obyvateľa. My sme sa podľa štatistík z roku 2020 nachádzali na 10. mieste. Najmenej piva vypijú v stredomorských krajinách, a to v Grécku (28 litrov), Taliansku (31 litrov) a vo Francúzsku (33 litrov).
Zatiahli sme ručnú brzdu
Môže za to koronavírus, ktorý minulý rok zapríčinil prepad spotreby piva na tridsaťročné minimum. Každý Slovák tak v roku 2021 vypil v priemere 60,2 litra piva, čo je až o sedemnásť pív menej ako v roku 2020. Rekordný bol rok 1990, keď sme skonzumovali v priemere necelých 96 litrov piva za rok na občana. Potom sme 25 rokov klesali.
Pred pandémiou pre pivo svitalo na lepšie časy, čo sa však rýchlo zmenilo. „Dva roky pandémie priniesli prudký pokles spotreby piva. Prepad o viac ako 10 % sa za posledných 30 rokov prejavil len dvakrát, po nástupe finančnej krízy v roku 2010 a potom rekordne vlani, keď spoločnosť druhý rok bojovala s pandémiou COVID-19,“ uviedol Róbert Vlačuha, riaditeľ odboru štatistiky životnej úrovne obyvateľstva ŠÚ SR.
Menej dovážame, ale aj vyvážame
Viac ako tri štvrtiny dovezeného piva na Slovensko bolo vyrobené v Českej republike. Nasledovalo pivo vyrobené v Poľsku, Maďarsku, Nemecku a v Holandsku. Medziročne sa množstvo vyvezeného piva zo Slovenska prepadlo o vyše tretinu. Zo Slovenskej republiky sa vyviezlo 22 miliónov litrov alkoholického a 8 miliónov litrov nealkoholického piva.
Najviac piva zo Slovenska smerovalo práve do Čiech, na Ukrajinu, Maďarska, Poľska a do Ruska. Je zaujímavé, že väčšinu vývozu piva do krajiny s najvyššou spotrebou piva na obyvateľa, čiže k našim bratom, predstavuje nealkoholické pivo.
Pivo sa začalo oslavovať nedávno
Ako uvádza štatistický úrad, Medzinárodný deň piva nevznikol až tak dávno. História horkastého nápoja siaha pár tisíc rokov pred náš letopočet, jeho oslavný deň založil podnikateľ a pivný nadšenec Jesse Avshalomov s priateľmi zo Santa Cruz v Kalifornii (USA) až v roku 2007.
Prvý raz sa tento deň slávil v roku 2008. Hlavné ciele a dôvody na oslavu tohto dňa zakladatelia zhrnuli do troch bodov – radosť priateľov zo spoločného vychutnávania si piva, ocenenie práce ľudí, čo pivo vyrábajú, podávajú a taktiež poznávanie piva z iných krajín.
Priemerná cena piva v Európe
Najviac si musia buchnúť po vačku obyvatelia severských krajín. Ale keďže majú vyššie platy, búchať si musíme my, keď k nim prídeme. Na prvom mieste sa nachádza nórska metropola Oslo. Za ním nasleduje Reykjavík a Londýn. Do prvej desiatky sa ešte dostali mestá ako Helsinki, Paríž, Štokholm, Kodaň, Bern, Dublin a Amsterdam.
Naše hlavné mesto sa nachádza v spodnej časti rebríčka, pričom za jedno čapované pivo zaplatíte v Bratislave 2,05 €. Podobne je na tom Praha alebo Lisabon. Najlacnejšie pivo by ste si dali v Kyjeve, ale Ukrajina má v súčasnosti iné starosti ako ceny piva. Lacno je tiež v Kišiňove a Minsku. Ceny v jednotlivých krajinách si môžeš pozrieť v priloženom grafe, ktorý sme zostavili na základe aktuálnych dát z webu Numbeo.