Pivo dělá hezká těla, zaženie smäd, zasýti, doplní vitamín B, neobsahuje cholesterol, v podstate je to zelenina… To sa oplatí. Za to si predsa zaslúži jeden deň v roku, kedy si ho môžeme uctiť my, pivopiči a uznávači päťdesiatich odtieňov zlatej. Každý prvý augustový piatok v roku by si si teda mal podľa zakladateľov tohto sviatku vychutnať pivo s priateľmi, oceniť prácu ľudí, čo pivo servírujú či vyrábajú, a napokon spoznávať pivá z iných krajín, národov a kultúr spolu s kamarátmi. Tak sa pakuj na jedného čapáka od smädu a druhého na chuť.
Najrýchlejší pič piva
Steven Petrosino už od roku 1977 drží Guinnessov rekord v pití litrového piva na čas. Predstav si, jeden liter piva dal jak pán za 1,3 sekundy. Zatiaľ čo teba by po piatich glgoch začala páliť záha, škrabať v hrdle a pravdepodobne by si z množstva bubliniek začal plakať, tento týpek by bol už dávno hotový. Ale o čom to potom je, keď si nemôžeš vychutnať tú mierne horkastú sladovú chuť v kombinácii s chmeľovými tónmi koriandru, hrozienok či klinčekov a jemne hrejivú a korenistú koncovku dúšok po dúšku? Dobre, jediné čo cítiš, je prosto pivo, ale ty nepotrebuješ tieto rečičky, aby ti sakramentsky chutilo.
KúpkKANYE v pive
Aj ty si do piva buchnutý tak, že by si sa v ňom najradšej vykúpal? Tak si predstav, že v Londýne sa stala katastrofa ako z tvojho najsladšieho sna. V roku 1814 v londýnskom pivovare The Horse Shoe Brewery praskol tank s horúcim kvasiacim pivom, a tak sa do ulíc vybralo milé malé 5-metrové tsunami piva. Aj teraz mám chuť zapáliť sviečku za toho 1,4 milióna litra zlatého moku, ktoré mohli obšťastniť nejedného pivopiča. Vieš si predstaviť ten puch a lá štamgast Jožo po dvojtýždňovej šnúre v krčme, čo ostal v meste ešte niekoľko mesiacov po havárii?
Pivo silnejšie než domáca „paľenka“ z Medzilaboriec
Je pre teba krčmová desinka či dvanástka za euríčko dvadsať slabotka? Ak si skutočný pivný kajšmentke a chcel by si skúsiť pivo, ktoré ti odj*be poistku po pár deci, priprav si okolo 60€ plus poštovné na túto chuťovku zo škótskeho pivovaru Brewmeister. Je to totiž najsilnejšie pivo na svete, ktoré má opitiahodných 67,5 % alkoholu! Pekným kontrastom k jeho názvu Snake Venom (Hadí jed, ak by dačo) je fakt, že chutí ako žuvačka. Len pomaly si cuckaj, lebo jedna fľaška, ktorá nemá ani pol litra sa rovná pätnástim poldeckám tvrdého.
Cenosillicafóbia
Možno si doteraz ani len netušil, že taká fóbia existuje, ale isto občas pociťuješ jej mierne príznaky, keď jedno orosené schuti exneš a smutne pozeráš na sklenené dno. Je to totiž strach z prázdneho pohára. A keďže žijeme na Slovensku, kde spotreba piva tvorí 73 litrov na hlavu za rok, najviac sa asi bojíme prázdneho krígľa z vypitého piva. Preto ako prevenciu radšej objednaj druhé skôr ako budeš v štvrťke prvého.
Pivo = potravina
Je pravda, že inými slovami sa dá pitie piva popísať ako jedenie chmeľovej polievky, no stále to berieme ako alkoholický nápoj. Preto je celkom haluz, že v Rusku sa pivo donedávna radilo medzi potraviny. Rusi boli úplne v pohode s tým, že plechovku si mohli deti pokojne kúpiť aj v stánku pred školou a bolo bežné vidieť ľudí piť pivo na ulici či zastávke. Až od roku 2013 sa oficiálne klasifikovalo ako alkohol. Chúďatá Rusi, veď pozri, koľká to bola radosť z dvoch fliaš.
Pivo v belgických školských jedálňach
Ďalší tvoj tajný sen. O čo krajšie školské časy by to boli, keby si si mohol dať k obedu v škole pivečko? I keď len 1,5-percentné, aj to by potešilo naše pivné brušká. Takéto nápoje – pivá s malým percentom alkoholu zvané „table beer“sa zvykli podávať v školských jedálňach do konca osemdesiatych rokov minulého storočia. Na začiatku 21. storočia niekoľko organizácií predložilo návrhy na opätovné zavedenie tohto zvyku, keďže tzv. stolové pivo je považované za zdravšie ako nealkoholické nápoje. Veď vravím – pivom k zdraviu!
Za všetkým hľadaj pivo. Aj za pyramídami.
Podľa archeológov vraj aj egyptské pyramídy stoja vďaka nemu, pretože robotníci dostávali výplatu vo forme piva. Dokonca existujú záznamy o tom, koľko piva stála pyramída v Gíze. Niektoré teórie zas tvrdia, že aj písmo a matematika vznikla pre to, aby bolo možné evidovať, kto koľko zrna vypestoval, kto má koľko pôdy a kto koľko vyrobil piva. Nuž, pivo hýbe svetom. Pohne aj človekom, keďže po litri piva bežíš na záchod s plným mechúrom už štvrtýkrát za polhoďku.
Na záver najväčší mýtus – z piva sa nepriberá!
Brušisko ti rastie z toho, čo k nemu tak pažravo vyjedáš.
Titulná fotka: jetmedianc.com
Zdroje: historic-uk.com, aktuality.sk, idnes.cz, opive.sk