Streda 25.5.2022
sk
Urban
cz
Viola
Zdroj: ©Shutterstock

Dnes je piatok trinásteho. Prečo je práve tento deň považovaný za nešťastný?

Nervozita z piatka trinásteho je vo svete mimoriadne rozšírená.

Stačí zlovestne vysloviť dve slová: „Piatok trinásteho!“ a aj ľudia, ktorí nie sú poverčiví, sa majú na pozore. Je to tak, piatok trinásteho je skrátka v mnohých krajinách sveta považovaný za nešťastný deň. Človek tak nejako podvedome očakáva, že práve v tento deň sa pokazí všetko, čo sa pokaziť môže.

Iste si si aj ty počas piatka trinásteho pomyslel, že sa ti v práci určite nebude dariť, vybuchneš na teste, prípadne na aute dostaneš defekt. Je to trochu podobné, ako keď si ľudia myslia, že ich čaká nešťastie, ak uvidia cez cestu prechádzať čiernu mačku. Piatok trinásteho sa objavuje raz či dvakrát, niekedy ale aj trikrát do roka. Kde sa ale viera v neho vzala?

Shutterstock

Regulárna fóbia

Možno nevieš, že piatok trinásteho, resp. chorobný strach z neho, má svoje miesto aj v psychologickej diagnostike. Odborne sa táto fóbia nazýva triskaidekafóbia. Tá nie je limitovaná výhradne na piatok trinásteho, v jej centre je skôr samotná číslovka 13. Ľudia s touto fóbiou sa vyhýbajú miestam, ktoré sú týmto číslom označené. Napríklad sa v hoteli odmietajú ubytovať v izbe č. 13, vyhýbajú sa trinástemu poschodiu a vždy, keď sa v kalendári toto číslo objaví, očakávajú to najhoršie.

Niektoré hotely dokonca pre istotu ani izby s číslom 13 vôbec nemajú. Vo výťahoch zase často chýba tlačidlo, ktorým by si sa odviezol na 13. poschodie. Namiesto toho je označené pod číslom 14, prípadne je to podlažie, ktoré nie je využívané. Môže ti to pripadať absurdné, ale faktom je, že triskaidekafóbia dokáže (ako každá fóbia) človeku poriadne znepríjemniť život a spôsobiť neuveriteľnú úzkosť. Často jej pritom podľahnú aj ľudia, ktorí sú racionálni a nemajú žiadne sklony k poverčivosti či ezoterike.

Shutterstock

Pôvod v Biblii či severských mýtoch?

Kde má ale táto viera svoje korene a prečo pripadá práve na piatok trinásteho? Na túto otázku nie je úplne jednoduché odpovedať. Zrod piatka trinásteho ako nešťastného dňa by sa dal vystopovať k viacerým rôznym zdrojom. Medzi najčastejšie spomínané teórie patrí príbeh Ježiša Krista, centrálnej postavy kresťanskej viery.

Odporúčame prečítať:

20 detí, ktorým sa podarilo neúmyselne vydesiť svojich rodičov

Z Biblie vieme, že Ježiš bol ukrižovaný práve na Veľký piatok. Mal 12 učeníkov (apoštolov), dohromady teda skupina tvorila číslo 13. A tým trinástym človekom bol Judáš Iškariotský, ktorý Ježiša zradil a vlastne tak nad ním spečatil rozsudok smrti. Viera v piatok trinásteho na základe biblických textov sa vo veľkom začala šíriť v stredoveku a prežila až dodnes.

Shutterstock

Podľa niektorých historikov má viera v nešťastnú trinástku korene aj v severských mýtoch. Konkrétne sa hovorí o mýte o 12 bohoch, ktorí sa stretli na slávnostnej večeri vo Valhalle. Boh Loki, ktorý na oslavu nebol pozvaný, sa však ako trinásty hosť votrel medzi nich a trikom prinútil nevidiaceho boha Höðra, aby šípom zastrelil boha Baldra, Odinovho syna.

Treba ale tiež zmieniť, že v častiach sveta, kde kresťanstvo nedominovalo, nie je piatok trinásteho vnímaný ako negatívny deň. To ale – paradoxne – čiastočne platí aj pre štáty, v ktorých má kresťanská viera hlbokú tradíciu. Napríklad v takom Španielsku či Latinskej Amerike je za nešťastný deň považovaný utorok trinásteho. Sikhovia zase číslo 13 považujú za šťastné číslo a rovnako pozitívny význam má aj v židovskej kabale.

Odporúčame prečítať:

10 hercov, ktorým sa podarilo vymaniť z tieňa svojich najslávnejších postáv

Trinástky sa báli už v antike

Faktom ale je, že číslo 13 bolo odjakživa väčšinou považované za podozrivé či rovno nešťastné. Obávali sa ho napríklad už antickí Rimania. Dlho sa verilo, že vôbec prvý dochovaný zápis, ktorý pred trinástkou varuje, je známy Chammurapiho zákonník. Ten vznikol cca v roku 1800 pred naším letopočtom.

Hovorilo sa, že zákon s číslom 13 v zákonníku chýba, čo si mnohí vykladali tak, že už starovekí Babylončania verili, že trinástka nič dobré neprináša. V skutočnosti ale trinásty zákon v zákonníku nájdeme, v prvých vydaniach sa ho len prekladatelia L. W. King a Richard Hooker rozhodli odstrániť.

Shutterstock

Skutočné nešťastné udalosti

Strach z čísla 13 je stále pomerne hojne rozšírený a v mnohých ľuďoch spôsobuje nervozitu. Poznáme ale z histórie nejaké prípady, keď práve v tento deň došlo k nejakej katastrofe či nešťastiu? Pár ich rozhodne máme. V piatok 13. októbra 1307 napríklad francúzsky kráľ Filip IV. začal masívnu perzekúciu templárov. Stovky ich bolo zatknutých, mučených a popravených. Panovník tým de facto spôsobil úplný zánik templárskych rytierov. Ich nasledovníci tak piatok trinásteho celkom logicky považovali za ohavný a nešťastný deň.

Obavy sa napríklad spájali aj so slávnym letom Apollo 13. Astrologička Sybil Leek vtedy varovala, že kvôli číslovke 13 v názve budú dvaja astronauti čeliť vážnemu nebezpečenstvu. Jej predpoveď sa vlastne naplnila, keďže po štarte raketoplánu došlo k skratu na elektrickom prívode k motoru, kyslíková nádrž vybuchla a poškodila servisný modul.

Shutterstock

Astronauti sa teda naozaj ocitli v neľahkej situácii, ktorá ich mohla stáť život. Svoju cieľovú misiu nesplnili, ale úspechom bolo už to, že sa ich podarilo živých dostať späť na Zem. Ďalšia udalosť, ktorá sa spája s piatkom trinásteho, sa odohrala v roku 1989, keď došlo ku krachu na trhu s akciami. Tento deň sa začal označovať aj ako „čierny piatok“.

Podľa skeptikov ale nejde o žiadny dôkaz toho, že by bol piatok trinásteho naozaj nešťastný deň. Na základe analýz určili, že frekvencia negatívnych udalostí v tento deň nie je vôbec vyššia ako v ostatné bežné dni. Vieru v nešťastný piatok trinásteho tak považujú za iracionálne povery, prípadne príznaky úzkostnej poruchy. Na záver už len zmienime, že tento rok piatok trinásteho pripadol na mesiac august. Tešíš sa?

Piatok trinásteho vo filmoch

Piatok trinásteho sa stal aj témou viacerých filmov, tým najznámejším je zrejme legendárna hororová séria Piatok 13., ktorej hlavným predstaviteľom je psychopatický maskovaný vrah Jason Voorhees. Prvý diel vznikol v roku 1980 a následne sme sa dočkali ešte deviatich pokračovaní, jedného crossoveru Freddy vs. Jason a jedného remaku.

Okrem toho sa piatok trinásteho stal aj témou komédie Friday the Thirteenth z roku 1933.

New Line Cinema / MovieStillsDB

Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Pridaj svoj komentár

Komentáre 0

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Anketa dňa
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max 15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max 5mb
    *dané pole je potrebné vyplniť