Piatok trinásteho je už oddávna považovaný za deň, ktorý prináša smolu. Sú ľudia, ktorým je úplne „u prdeli“, aký je dnes deň a sú si stopercentne istí, že ako im piatok trinásteho na šťastí nepridá, tak im z neho určite ani neodoberie.
Existujú ale aj takí, ktorých celý deň sprevádza nepríjemný pocit, že sa stane niečo zlé a snažia sa byť opatrnejší ako v iné dni, čo však nikdy nie je na škodu. Do tretej skupiny môžeme zaradiť ľudí, ktorí tejto ničím vedecky nepodloženej povere veria a v „nešťastný piatok“ rozhodne nevychádzajú z domu, ak to nie je nevyhnutné (a v práci im dajú voľno). Medzi týchto ľudí patril podľa teraz.sk aj básnik Wolfgang Goethe.
No odkiaľ vlastne pochádza táto povera a čo si o nej možno vôbec nevedel?
Aký má pôvod povera o nešťastnom piatku?
Za vznikom strachu z tohto dňa môže stáť aj skutočnosť, že práve 13 ľudí sa zúčastnilo na poslednej večeri Ježiša Krista, ktorý bol podľa kresťanov zabitý na Veľký piatok.
Piatok trinásteho sa môže považovať za nešťastný aj kvôli uväzneniu Jacquesa de Molay, veľmajstra Rádu templárov a šesťdesiatich vysokopostavených rytierov. Odohralo sa to v piatok 13. októbra v roku 1307 na príkaz kráľa Francúzska Filipom IV. V tento deň chytili, uväznili a potom mučili tisíce templárov. Po ich „priznaní“ boli popravení. Odvtedy nasledovníci tento deň považovali za nešťastný.
Aj podľa pohanov a ich mýtov znamená číslo trinásť nešťastie. Hovoria, že pokiaľ existovalo 12 božstiev, svet žil v šťastí a v mieri, no akonáhle sa k nim pridalo trináste, znamenalo to pohromu pre stvorenie.
Desivá trinástka
Rozšírený je aj samotný strach z čísla trinásť. Ako uvádza teraz.sk, mnoho nemocníc nemá izbu s číslom 13, talianska lotéria úmyselne vynecháva v žrebovaní toto číslo a možno si nevedel, že ani množstvo leteckých spoločností nemá na svojich lietadlách trinástku (napr. Air France alebo United Airlines).
Bál sa ho aj Napoleon Banaparte
Strach z piatku trinásteho sa odborne nazýva paraskavedekatriafóbia alebo paraskevidekatriafóbia. Označuje sa to za špeciálnu formu triskaidekafóbie, strachu z čísla trinásť.
Nešťastného dňa sa obávali aj významné osobnosti svetových dejín. Inokedy odvážny Napoleon Bonaparte v piatky, ktorým prislúchala trinástka, odmietal bojovať, Básnik Wolfgang Goethe zostával v tento deň zásadne v posteli a britský premiér Winston Churchill zo strachu z nešťastia nikam necestoval.
Aké zlé veci sa už stali v piatok trinásteho?
Ako aj dni zapísané pod „veselšími“ alebo bezproblémovými dátumami, tak aj v piatok trinásteho sa stali nešťastia, ktoré otriasli svetom, a nie len slovenskými domácnosťami.
• V piatok 13. septembra 1996 zomrel legendárny raper Tupac na následky strelných rán
• Trinásteho januára 2012 sa potopila talianska výletná loď Costa Concordia. Pri nešťastí zomrelo 32 ľudí
• Počas druhej svetovej vojny zhodili nacisti päť bômb na Buckinghamský palác. Stalo sa to v piatok 13. septembra 1940
• 13. novembra 1970 tropický cyklón Bhola zasiahol Indiu a zabil vyše 500-tisíc ľudí
Budúci rok náš čaká piatok trinásteho dvakrát, v marci a v decembri. My veríme, že ich prežiješ v zdraví a šťastne rovnako ako aj dnešný deň. Veď je predsa zbytočné kaziť si posledný pracovný deň, vstupnú bránu do víkendu, nie?