Šikanovanie je v dnešnom svete narastajúcim problémom a každý rok ľudia počúvajú o čoraz väčšom počte incidentov, ktoré sa týkajú šikanovania v školách kdekoľvek na svete. Šikanovanie v školách, žiaľ, nekončí. Rozširuje sa aj do sveta mimo školy a dokonca aj do virtuálneho sveta internetu, kde si mladí ľudia vytvorili trochu vlastný svet.
Šikanovanie je nepredvídateľné a niekedy nemusí mať žiaden dôvod. Je to len výkon moci nad tými, ktorí sú slabší. Dnešný deň (22. február) je venovaný Ružovému dňu, ktorý bojuje proti šikane nielen na školách.
Na slovíčko do histórie
Ružový deň (niekedy nazývaný aj Deň ružovej košele) vznikol v roku 2007 v Novom Škótsku v Kanade. Stalo sa tak po tom, čo študenti David Shepherd a Travis Price videli, ako jedného z ich spolužiakov na strednej škole šikanovali len preto, že mal v prvý deň školy na sebe ružovú košeľu.
Kvôli spojeniu ružovej so ženskými vecami bol tento chlapec 9. ročníka obťažovaný za to, že sa rozhodol nosiť túto farbu. Jeho dvaja spolužiaci nedovolili tyranom vyhrať. Dali sa dokopy a rozhodli sa študentovi prejaviť podporu a postaviť sa proti šikanovaniu tým, že na druhý deň prinútia všetkých v škole nosiť ružovú košeľu.
Deň ružovej košele bol vytvorený s cieľom potlačiť všetku šikanu a šíriť porozumenie. To, čo sa začalo v malom kúte Kanady, sa stalo svetovou udalosťou. V niektorých krajinách tento deň oslavujú až v máji, zatiaľ čo v iných práve dnes.
Dnes podporuje aj LGBTQ+ komunitu
Šikana na školách v dnešných časoch neostáva. Stretávajú sa s ňou rôzne komunity, či už ide o národnostné menšiny, ľudí s inou farbou pleti, alebo o LGBT komunitu. Ľudia po celom svete si v tento deň oblečú ružové tričko na ich podporu, aby mali pocit, že v tom nie sú sami.