Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Štvrtok 25.4.2024
sk
Marek
, Marko, Markus
cz
Marek
Zdroj: ©Shutterstock

Dnes je Svetový deň hrochov: Fakty o hrochoch, ktoré si možno nevedel

Vodné zviera a nevie plávať? Pozri si prehľad ďalších zaujímavostí.

Máš chuť sa čvachtať v bahennom kúpeli, nič nerobiť a veľa zívať? To je presne to, čo robia hrochy. Radšej to ale nerob v blízkosti hrocha, pretože je pre človeka nebezpečný. Dnešný deň (15. február) pripadá Svetovému dňu hrochov. Čo si o ňom ešte nevedel?

Na slovíčko do histórie

Odborníci sa domnievajú, že novodobý hroch sa vyvinul v Afrike asi pred 8 miliónmi rokov. Hoci sa podobajú na kone a ošípané, tieto polovodné cicavce sú v skutočnosti najbližšie príbuzné veľrybám, delfínom a sviňuchám.

V súčasnosti existujú iba dva druhy, hroch bahenný a hroch menší. Niekoľko ďalších, dnes už vyhynutých druhov, bolo možné nájsť v Európe a na Madagaskare už pred 1000 rokmi. Hrochy sú teraz najčastejšie v krajinách ako Zambia a Tanzánia.

Zaujímavosti, o ktorých si možno nevedel

Jedno z najväčších zvierat na planéte

Hroch je popri slonovi a nosorožcovi jedno z najväčších zvierat na planéte. Priemerný dospelý samec môže vážiť až takmer 3200 kilogramov, u samice je to takmer 1400 kg, čo je zhruba hmotnosť nákladného auta.

Nevedia plávať

Hoci hrocha nájdeme stále pri vode, v skutočnosti nevedia plávať. Strávia hodiny v riekach a jazerách, no zostávajú v plytkej vode. Vyhľadávajú piesočné riečne dná a brehy, na ktorých stoja. Sú to prevažne nočné zvieratá, ale počas horúčav musia nájsť spôsob, ako sa chrániť pred poludňajším slnkom. Bahno a voda pôsobia ako bariéra na upokojenie pokožky a reguláciu teploty.

hroch, deň hrochov, fakty, zaujímavosti
Shutterstock

Dokážu zadržať dych až na päť minút

To, čo hrochom chýba v plaveckých schopnostiach, kompenzujú schopnosťou zadržať dych na dlhú dobu. Robia to vtedy, keď cítia nebezpečenstvo. Hrochy sú dokonca schopné spať pod vodou pomocou rovnakého reflexného inštinktu.

Sú veľmi hlasné

Hrochy sú veľmi hlasné a používajú sériu zvukov na vzájomnú komunikáciu vo svojich skupinách. Tieto zvuky sú celkom odlišné a boli opísané ako trúbenie, vrčanie, kňučanie a pískanie. Občas to pripomína aj zvuk ľudského smiechu. Je ich počuť skoro až na dva kilometre ďaleko.

Sú polygamné a nebezpečné

Nie je známe, že by sa hrochy párili na celý život a samec môže mať za jeden život až 10 párov. Počas jednej sezóny sa samec zvyčajne spári s viac ako jednou samicou, aby si zabezpečil potomstvo. Po narodení mláďat zostanú všetky spolu na jeho území, kde ich môže chrániť a ukrývať pred inými konkurenčnými samcami a predátormi.

hroch, deň hrochov, fakty, zaujímavosti
Shutterstock

Sú to nebezpečné a nepredvídateľné zvieratá najmä preto, že potrebujú chrániť svoje územie. Pôjdu po každom, kto vstúpi do ich priestoru. Na súši používajú svoje výkaly, aby ukázali ich územie aj iným zvieratám.


Tagy:

Nikola Kulová
Aktuálne dianie mám pod palcom, novinky tu nájdeš každý deň. Okrem toho sa venujem PR článkom a rozhovorom s inšpiratívnymi ľuďmi.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.