Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Nedeľa 19.1.2025
sk
Mário, Sára
, Zara
cz
Doubravka

Dnes je Svetový deň kníh: 10 zaujímavostí, o ktorých si netušil

Vedel si, že existuje názov pre vôňu kníh?


V dnešnej dobe môžeme mať pocit, že knihy číta čím ďalej, tým menej ľudí. Postupne ich nahrádza Netflix či rôzne iné rozptýlenia. Ozajstní milovníci kníh sa ale stále nájdu.

Knihy nám umožňujú preniknúť do mysle autorov, ktorí nám ukazujú svet z ich jedinečného pohľadu. Vďaka knihám môžeme spoznať nové kultúry, histórie a tradície, ale aj nové myšlienky a perspektívy. Pretože každá kniha má svoj príbeh a každý príbeh má potenciál nás ovplyvniť, nám môžu knihy pomôcť rozvíjať naše schopnosti a myslenie.

Dnešný deň (2. marec) pripadá Svetovému dňu kníh, keď si pripomíname ich dôležitosť a potrebu v našich životoch. Nejde len o voľnočasové čítanie, knihy sú stále potrebné v školách či k inému vzdelaniu.

Shutterstock

Na slovíčko do histórie

Knihy nevyzerali vždy tak, ako vyzerajú dnes – s lesklými obálkami a krémovými stranami. Keď boli systémy písania vynájdené v starovekých civilizáciách pred tisíckami rokov, používali sa hlinené tabuľky. Neskôr ľudstvo prešlo na používanie papyrusu.

V 3. storočí boli Číňania prví, ktorí vyrobili niečo, čo sa podobalo dnešným knihám v tom, že pozostávali z mnohých hrubých, zošitých bambusových strán. Potom, v polovici 15. storočia, priniesla kníhtlač Johannesa Gutenberga knihy do priemyselného veku, vďaka čomu boli ľahko dostupné každému, kto si ich chcel prečítať.

Shutterstock

Svetový deň knihy bol vytvorený 23. apríla 1995 Organizáciou Spojených národov pre vzdelávanie, vedu a kultúru (UNESCO). Spojenie medzi týmto dátumom a knihami však vzniklo v Španielsku v roku 1923, keďže ide o výročie smrti Williama Shakespeara a Inku Garcilasa de la Vegu, významného španielskeho kronikára.

Zaujímavosti, o ktorých si možno netušil

1. Existuje viac ako 129 miliónov kníh

Podľa Google bolo vydaných celkovo 129 864 880 miliónov kníh. Toto číslo už môže byť, samozrejme, vyššie. Takže keď nahlas povieš „Nemôžem nájsť dobrú knihu na čítanie“, vedz, že si máš z čoho vyberať.

2. Najdrahšia kniha, aká kedy bola zakúpená, sa predala za 30,8 milióna dolárov

Bol to Codex Leicester od Leonarda Da Vinciho a podľa Business Insider ho kúpil Bill Gates. Vysoká suma, no pravdepodobne zarobil peniaze späť do hodiny.

3. Existuje slovo pre milovanie vône starých kníh

Kto nemiluje vôňu kníh? Teraz to môžeš nejako nazvať. „Bibliosmia“ je slovo, ktoré si pravdepodobne hľadal celý život.

4. Najdlhšia veta, aká bola kedy vytlačená, má 823 slov

Podľa Barnesa a Noblea je to legitímna veta, ktorá existuje v knihe Les Miserables od Victora Huga. Okrem dĺžky vety má kniha aj neuveriteľných 1 462 strán.

5. Mená autorov kedysi nebývali vytlačené na obálkach ich kníh

Obálky prvých tlačených kníh boli považované za umelecké diela. Boli pokryté kresbami, kožou a dokonca zlatom – takže tam nebolo miesto pre meno autora.

6. Najčítanejšie knihy na svete

Do trojice najčítanejších kníh na svete patrí Svätá biblia, citáty predsedu Mao Ce-Tunga a všetkými milovaný Harry Potter.

Shutterstock

7. Alica v krajine zázrakov je založená na skutočnom 10-ročnom dievčati

Volala sa Alice Liddell a jej rodina bola blízkymi priateľmi s autorom Lewisom Carrollom. Počas výletu loďou ho požiadala, aby jej povedal príbeh – a tak sa zrodila Alica v krajine zázrakov.

Shutterstock

8. Negramotnosť je vo svete veľkým problémom

Jeden z piatich dospelých na celom svete nevie čítať ani písať, pričom najvyšší počet je v južnej a západnej Ázii a v subsaharskej Afrike.

9. Najväčšiu zbierku tvorí 1,5 milióna kníh

Podľa Guinnessovej knihy rekordov je najväčšia zbierka kníh v súkromnom vlastníctve v počte 1,5 milióna. Vlastní ich John Q. Benham, ktorý žije v Indiane v USA. Musí ich držať na mnohých rôznych miestach, pretože vo svojom dome nemá dostatok miesta. Sú v garáži, v jeho dvojposchodovej budove a dokonca aj vonku.

10. Najdlhšia kniha má desiatky tisíc strán

Divta, 33-ročná napínavá séria, je považovaná za najdlhšiu knihu podľa počtu slov s 11 206 310 slovami a 8 128 stranami. Venmurasu podľa sanskrtského eposu odohrávajúceho sa v Indii má len približne 3 640 000 slov, no má 22 400 strán.

Shutterstock

Tagy:

Nikola Kulová
Aktuálne dianie mám pod palcom, novinky tu nájdeš každý deň. Okrem toho sa venujem PR článkom a rozhovorom s inšpiratívnymi ľuďmi.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.