Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Utorok 28.3.2023
sk
Soňa
cz
Soňa
, Sonja, Sonia

Dnes je Svetový deň spánku: 10 dôvodov, prečo je spánok taký dôležitý

S vekom pribúda aj potreba spať viac.


Všetci si pamätáme časy, keď sme sa cítili ako najväčší frajeri, keď sme sa chválili, ako málo sme po párty spali, alebo že sme vydržali ťahať 24 hodín bez spánku. Čím sme ale starší, uvedomujeme si, že spánok je pre náš život dôležitý a že ten deň nejde úplne tak, ako má, keď spíme málo. Poďme sa pozrieť na výhody spánku a možné riziká, ak spíme málo.

1. Spánok a zdravie srdca

Telo počas spánku uvoľňuje množstvo hormónov. Niektoré z nich udržujú zdravé srdce a cievy, preto je potom logické, že pri nedostatku spánku sa o ne pripravujeme. To môže spôsobiť napríklad vysoký krvný tlak, horšiu funkciu srdca a rôzne choroby srdca.

2. Spánok a metabolizmus

Spánok pomáha regulovať metabolizmus, t. j. spôsob, akým telo premieňa jedlo na energiu. Nedostatok spánku môže spôsobiť veľa problémov s metabolizmom, vrátane kolísania hladiny cukru v krvi. Preto ak sa niekedy čuduješ, že máš stále chuť na sladké, skús sa zamyslieť nad tým, či si v tú noc dostatočne spal.

Shutterstock

3. Spánok a stres

Spánok pomáha telu zotaviť sa z náročného dňa. Ak teda nemáš dostatok spánku, telo naďalej vylučuje stresové hormóny, a preto môžeš byť podráždený. Nedostatok spánku vie tiež vyvolať úzkosť až do doby, kým si neoddýchneš.

4. Spánok a imunitný systém

Pri spánku sa môže objaviť zápal v tele, ktorý spôsobí práve nedostatok spánku. Zápal si nemusíš ani všimnúť, no pre telo to môže mať následky. Chronický zápal môže spôsobiť problémy ako napríklad vredy, demenciu alebo rôzne ochorenia srdca.

5. Spánok a chudnutie

Ako sme už spomínali, nedostatok spánku ovplyvňuje hormonálne funkcie. To súvisí aj s chudnutím, pretože ak spíš málo, narúša to hormóny ghrelínu a leptínu. To sú hormóny, ktoré kontrolujú chuť do jedla. Ak chceš teda schudnúť alebo si udržať váhu, nezabudni na dostatočný a kvalitný spánok.

Shutterstock

6. Spánok a rovnováha

Spánok pomáha udržiavať fyzické schopnosti. Nedostatok spánku môže viesť ku krátkodobým problémom s rovnováhou. To sa nazýva posturálna nestabilita a môže sa skončiť zranením alebo pádom. Aj mierna nestabilita môže spôsobiť problémy pri športe alebo cvičení.

7. Spánok a bdelosť

Ak sa dobre vyspíš, budeš sa cítiť plný energie. Pomôže ti to sústrediť sa, budeš viac produktívny a aktívny. Tým si zabezpečíš aj to, že sa nasledujúci deň opäť dobre vyspíš.

Shutterstock

8. Spánok a pamäť

Spánok má tiež vplyv na pamäť, pretože vtedy vytvára spojenia. Spája udalosti a pocity, a tým vytvára spomienky. Na to je potrebný hlboký spánok, čiže ak sa dobre vyspíš, budeš si toho aj viac pamätať.

9. Spánok a výkonné funkcie

Výkonné funkcie zahŕňajú komplexné myslenie, tj. v škole, práci, pri riešení problémov a rozhodovaní. Aj jedna noc s horším spánkom môže ovplyvniť výkonné funkcie na nasledujúci deň.

10. Spánok a opravy

Kým spíš, telo pracuje na tom, aby opravilo určité „poškodenia“, napríklad zo stresu, choroby či ultrafialovým žiarením. Ak teda pravidelne málo spávaš, nemôžeš čakať, že budeš zdravý ako rybička. Možno chvíľu áno, no ono sa to časom ukáže.

Shutterstock

Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Nikola Kulová
Mám prehľad v dianí, tak si tu tak tvorím. Píšem o všetkom, o čom niečo viem a čo neviem, to sa naučím.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
PREMIUM
Práve sa deje