UFO môžeme definovať ako vesmírny úkaz, ktorý jeho pozorovatelia označili za mimozemský a mal by byť dôkazom toho, že vo vesmíre nie sme sami. Zrejme minimum z nás verí v to, že niečo také reálne existuje, no aj táto bájna vesmírna loď má v kalendári svoj deň.
Svetový deň UFO sa oslavuje od roku 2001 ako Deň neidentifikovateľných lietajúcich objektov. Vyhlásil ho Haktan Akdogan, zakladateľ Výskumného strediska vesmírnych vied. Tento deň bol určený na výročie udalosti, keď 2. júla v roku 1947 na farme v americkom štáte Nové Mexiko údajne spadlo UFO.
Podľa historiek sa vtedy našli trosky vesmírnej lode a mŕtvi mimozemšťania. Nikto z nás síce nevie, ako blízko to je pravde, avšak predstava UFA verne utkvela v našej pamäti a stala sa inšpiráciou na postavenie mnohých originálnych a fascinujúcich stavieb. Okrem nášho slovenského, ktoré sídli v Bratislave, sa ich nachádza niekoľko aj vo svete.
Toto sú niektoré z architektonických diel, pri ktorých sa ich stavitelia nechali inšpirovať mýtickou vesmírnou loďou.
Múzeum moderného umenia, Niterói, Rio de Janeiro
Budovu v tvare lietajúceho taniera navrhol architekt Oscar Niemeyer a múzeum svoje dvere návštevníkom otvorilo v roku 1996.
Palm Springs, USA
Futuristický kaštieľ bol postavený v roku 1980 a preslávil sa aj ako príbytok známeho amerického herca s britskými koreňmi Boba Hopa. V roku 2016 bol predaný za 13 miliónov dolárov novému majiteľovi.
Projekt talianskeho dizajnéra Pierpaola Lazzariniho
Projekt zatiaľ nebol zrealizovaný, domy na vode by však mali mať priemer 12,5 metra.
Wulkow, Nemecko
Dvojposchodové UFO slúžiace ako penzión bolo postavené v roku 1993.
Ekologické domy, USA
Takéto „eko friendly“ domy sa nachádzajú na viacerých miestach v Amerike. Sú vyhrievané vďaka solárnej energii.
Žlté UFO, Múzeum moderného umenia, Fínsko
Tento objekt pomenovaný aj ako „Future house“ bol navrhnutý úspešným fínskym návrhárom a architektom Mattim Suuronenom.
Shine house, Canberra
Ústredie austrálskej akadémie bolo postavené v roku 1959.
UFO house, Florida
Miestni ho nazývajú aj ako „alien house“ a v súvislosti s jeho pôvodom sa tradujú rôzne historky. Podľa majetkových záznamov však vznikol v roku 1974, v čase, keď architektov priveľmi ovplyvňovala téma kozmu.
Bratislava, reštaurácia UFO
Jedna z najznámejších stavieb na Slovensku bola uvedená do prevádzky v roku 1972, pričom sa s jej výstavbou začalo už v roku 1967.
Gondola nad riekou Moskva, Rusko
Tisíc tonová gondola v tvare UFA slúži ako reštaurácia a lákadlom je pre krásny výhľad, ktorý sa z nej návštevníkom naskytuje.
Stavby v meste Rizhao, Čína
37 objektov ležiacich v provincii Šan-tung sa využívajú ako toalety, obchody či ambulancie.
Budova v tvare UFA, Wu-chan, Čína
Aj neslávne známe čínske mesto Wu-chan, v ktorom ako v prvom prepukla pandémia koronavírusu, disponuje architektonickým skvostom pripomínajúcim vesmírnu loď.
Zdroj: Profimedia