Poznač si do kalendára, že na obed nebudeš vrhať tieň. Žiaľ, ako domáci to nezažiješ na vlastné oko, ale v meste Bengalúr, metropole indického štátu Karnátaka, sa na to už pripravujú. Na poludnie bude Slnko presne v takej pozícii, že ľudia, veci a ani domy nebudú projektovať tieň. Úkaz sa označuje ako Zero shadow day.
Pri obede zažijú vizuálnu podívanú
Deň nulového tieňa sa pozoruje iba v blízkosti rovníka alebo v oblastiach s nízkym slnečným uhlom v čase, keď je Slnko priamo nad hlavou. Vyskytuje sa dvakrát ročne medzi obratníkom Raka na 23,4° severnej šírky a obratníkom Kozorožca na 23,4° južnej šírky. Dátumy a presný čas sa líšia v závislosti od polohy.
Deklinácia Slnka sa v Indii počas roka uskutočňuje dvakrát, v rámci sviatku Uttarayan a Dakshinayan. Ide o hinduistické pomenovanie slnečných zmien (letný a zimný slnovrat). Anglickým ekvivalentom je Winter Solstice a Summer Solstice. Obe fázy trvajú šesť mesiacov. Rozdiel medzi Uttarayanom a Dakshinayanom je v tom, že prvý sa považuje za pozitívny znak, zatiaľ čo Dakshinayan za negatívny. Uttarayan je jeden z hlavných sviatkov v Indii.
Nulový tieň v Bengalúre sa tento rok objavil už 25. apríla o 12:17. Len pár dní dozadu (4. augusta) ho zažili aj Hyderabade, hlavnom meste štátu Telangana. Obyvatelia sociálne siete obsypali videami a fotkami, na ktorých nevrhajú tiene. Udalosť bola krátko videná okolo 12:23.
„Deň nulového tieňa nastáva, keď je Slnko priamo nad našimi hlavami, preto žiadny vertikálny objekt nebude vrhať tieň,“ ozrejmuje Indická astronomická spoločnosť (ASI).
15. mája boli aj obyvatelia Bombaja zaskočení, keď Oskar stratil schopnosť tieňovať. Aj tam išlo o úkaz nezvyčajnej nebeskej udalosti nultého tieňa.
Zero shadow day priamo súvisí s axiálnym sklonom Zeme a obežnou dráhou. V dôsledku týchto faktorov sa v priebehu roka mení uhol, pod ktorým lúče dopadajú na rôzne časti zemského povrchu.