Dnes oslavujeme MDM – Medzinárodný deň matiek

Nezabudnite dnes na svoje maminky – je totiž Medzinárodný deň matiek.


Deň matiek je ten deň, keď sa vzdáva pocta všetkým matkám a materstvu. Pripomíname si ich jedinečnosť a nenahraditeľnosť. Zatiaľ však nie je taký medializovaný a komerčný ako Valentín alebo MDŽ a nerúti sa na nás tento sviatok z každého obchodu, alebo reklamy. Napriek tomu má dlhú históriu a nemali by sme naňho zabúdať. Naše mamy si to určite zaslúžia.

Medzinárodný deň matiek sa takmer všade oslavuje druhú májovú nedeľu. Oslavuje ho viac ako 46 krajín sveta. U nás je tento sviatok pomerne nový. Začali sme ho oslavovať až po roku 1989. Svoje mamy obdarúvame rôznymi pozdravmi, kvetmi, sladkosťami či menšími vlastnoručne vyrobenými darčekmi. Kedysi sme darčeky pre mamu vyrábali v škole alebo škôlke, dnes jej svoju lásku môžeme prejaviť tak, že ju necháme dlhšie spať, spravíme jej raňajky, umyjeme za ňu riad, alebo jej vymyslíme nejaký program, pri ktorom spolu strávime dlhší čas.

Pôvod tohto dňa siaha až do antiky. Už v starovekom Grécku oslavovali ženu ako darkyňu života 250 rokov pred naším letopočtom. Uskutočňovali sa na jej počesť slávnosti, s ktorými sa tiež viazala bohyňa, matka všetkých bohov, Rhey a slávnosti trvali obyčajne od 15. do 18. marca. V Starovekom Ríme sa oslavoval sviatok Matronalia, ktorý bol zasvätený bohyni Juno. Toto všetko sú predchodcovia dňa matiek v odlišnej podobe ako ho poznáme dnes.

Dnešnú podobu Dňa matiek pripomína tzv. Nedeľa matiek, ktorú oslavovali v 16. storočí v Anglicku. Pripadala na štvrtú nedeľu počas veľkonočného pôstu, keď malo služobníctvo povolené odísť od svojich pánov a mohli stráviť deň so svojimi matkami.

Na súčasnej podobe Dňa matiek má podiel Američanka Anna Marie Jarvisová, ktorá v ženskom spolku v roku 1907 navrhla vzdať hold svojej mame a všetkým matkám sveta. Tento menší nátlak žien spôsobil, že Kongres USA vyhlásil 8. mája 1914 druhú májovú nedeľu za Deň matiek. Prezident Woodrow Wilson podpísal neskôr dokument, v ktorom bol Deň matiek definovaný ako celoamerický národný sviatok. Dátum druhej májovej nedele sa rozhodli prijať za svoj takmer všetky krajiny na svete.

V našich končinách sa sviatok začal sláviť v roku 1923, kedy sa o to pričinila Alica Masaryková, dcéra prezidenta Československa T.G. Masaryka, ktorá bola zároveň emancipovanou predsedníčkou Československého červeného kríža. V 50. rokoch bol sviatok nahradený marcovým Medzinárodným dňom žien. Tradícia Dňa matiek v dnešnej podobe sa u nás obnovila po roku 1989. Odvtedy sa opäť slávi druhú májovú nedeľu.

Vo Fínsku sa deň matiek označuje výrazom: „äitienpäivä“. Tento deň bol vo Fínsku ustanovený na konci 20. rokov minulého storočia a ako oficiálny vlajkový deň v roku 1947. Aj vo Fínsku sú tradičný darčekom pre matky kvety a mamičky majú raňajky podávané priamo do postele. Počas dňa navštevujú deti svojich starých rodičov, prípadne si pripomenú blízkych návštevou cintorína.

V Latinskej Amerike sa oslavuje o niekoľko dní neskôr, napríklad v Argentíne až v septembri.

V Španielsku a v Portugalsku oslavujú Deň matiek až v decembri.

V Škótsku tento sviatok pripadá na 26. marca, kedy sú obchody plné darčekov pre mamičky. Ako pri každom sviatku, aj pri tomto si dávajú pohľadnice s predtlačou, na ktoré dopisujú rôzne osobné želania. Neposielajú si ich, ale dávajú priamo do rúk, aby tak znásobili osobitosť a dôležitosť obdarovávanej osoby.

Nezabudnite ani na ďalšie blížiace sa sviatky. Na medzinárodný deň detí (1.6.), Ďeň otcov (tretia júnová nedeľa) a opäť o rok Medzinárodný deň žien (8.3.).

My sme mamám vďační najmä za nevyčerpateľnú studnicu vtipov a meme:

 

Zdroj: najky.webnoviny.sk

Zdroj: bratm.najky.webnoviny.sk

Zdroj: wikipedia.org, follower.sk, aktuality.sk

Páčil sa ti tento článok? Mal by si aj ty chuť písať o mnohých zaujímavých témach? Budeme radi ak doplníš náš kolektív. Dozvedieť sa viac!

Ľudia práve čítajú

Microsoft sa po 32 rokoch lúči so Skicárom - v najnovšom update ho už nenájdeme

Otvoriť článok
Reagujte!
Grr Grr
0
Grr
Fuuj Fuuj
0
Fuuj
Fňuk Fňuk
1
Fňuk
Jeej Jeej
10
Jeej
Uups Uups
1
Uups
Haha Haha
71
Haha
Woow Woow
1
Woow

Komentuj post a napíš, čo si o tom myslíš!

⬇️

Pridaj komentár

Pre odoslanie komentáru sa musíte prihlásiť. Ak ešte nemáte účet zaregistrujte sa.

Dnes oslavujeme MDM – Medzinárodný deň matiek

Prihlásiť sa

Prihláste sa prosím pomocou svojho prihlasovacieho mena a hesla. Prihlasovacie údaje na stránky emefka.sk a memehub.sk sú rovnaké.
Ak ešte nemáte účet zaregistrujte sa.

reset password

Späť na
Prihlásiť sa
Choose A Format
Personality quiz
Trivia quiz
Dotazník
Príbeh
Zoznam
Meme
Video
Audio
Image

SLEDUJ EMEFKA

NA SOCIÁLNYCH SIEŤACH

SLEDUJ NA INSTAGRAME