Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Štvrtok 23.3.2023
sk
Adrián
cz
Ivona
, Yvona

Dnes sa začína marcová schôdza parlamentu s takmer 160 bodmi

Matovič predložil návrh, aby štát vyplatil odmenu vo výške 500 eur každému občanovi, ktorý sa zúčastní na septembrových predčasných voľbách.


Takmer 160 bodov programu má 88. schôdza Národnej rady SR, ktorá sa začne dnes o 13:00. V programe schôdze je okrem iného návrh Igora Matoviča (OĽaNO) na zníženie platu poslancov parlamentu z trojnásobku na priemernú nominálnu mesačnú mzdu zamestnanca v hospodárstve SR za predchádzajúci kalendárny rok. Príspevok k platu by im mohla podľa jeho návrhu vyplácať politická strana, ktorá ich nominovala. Strana by musela zverejňovať aj dôvody, pre ktoré príspevky vyplatila.

Matovič na marcovú schôdzu predložil aj návrh, aby štát vyplatil odmenu vo výške 500 eur každému občanovi, ktorý sa zúčastní na septembrových predčasných voľbách. V prípade predpokladanej účasti troch miliónov ľudí by náklady štátu dosiahli zhruba 1,5 miliardy eur.

TASR

Skupina poslancov strany Sloboda a Solidarita (SaS) navrhuje úpravu zákona o rokovacom poriadku Národnej rady SR. Žiadajú, aby predsedajúci mohol vystúpiť s faktickou poznámkou bez odovzdania vedenia schôdze inému predsedajúcemu. Zároveň navrhujú zrušiť zákaz používať obrazovú prezentáciu počas vystúpenia v rozprave. Ide najmä o tabuľky, grafy či grafiky, ktoré môžu podľa nich doplniť vystúpenie v rozprave.

Obmedziť chcú tiež neopodstatnené využívanie inštitútu skráteného legislatívneho konania. Chcú, aby návrh vlády na skrátené legislatívne konanie povinne posudzoval ústavnoprávny výbor. V ďalšom návrhu žiada SaS do rokovacieho poriadku zakotviť, že mandát poslanca nezaniká, iba sa neuplatňuje aj v prípade, že poslanec čerpá materskú alebo otcovskú dovolenku.

Poslanci budú tiež schvaľovať novelu zákona, ktorá zvyšuje poplatky za znečisťovanie ovzdušia. Podľa envirorezortu sú totiž v súčasnosti neprimerane nízke a nezohľadňujú infláciu. V priebehu piatich rokov by sa mali podľa návrhu zdvojnásobiť a do roku 2030 by sa mali zdvojnásobiť opätovne. Ministerstvo životného prostredia navrhuje aj zvýšenie hranice minimálnej sadzby pre vznik poplatkovej povinnosti z doterajších 34 eur na 500 eur. Opatrením chce znížiť počet poplatníkov a dosiahnuť, aby poplatky platili významní znečisťovatelia ovzdušia.


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
PREMIUM
Práve sa deje