Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Nedeľa 29.1.2023
sk
Gašpar
cz
Zdislava
, Zdeslava

Dnes sa začína mimoriadna schôdza o vyslovení nedôvery vláde

Bola zvolaná na návrh dvadsiatich poslancov strany SaS a desiatich poslancov za Hlas-SD.


Mimoriadna schôdza Národnej rady SR (NR SR) o vyslovení nedôvery vláde sa začne dnes o 14:00. Predseda parlamentu Boris Kollár (Sme rodina) ju zvolal na návrh dvadsiatich poslancov strany Sloboda a Solidarita (SaS) a desiatich poslancov za Hlas – sociálna demokracia (Hlas-SD). Hlasovanie o vyslovení nedôvery bude 13. decembra o 11:00.

Poslanci svoj návrh odôvodňujú tým, že vláda ohrozuje základy ústavnosti a dôvery v demokratický režim. „Vláda SR zlyháva v manažovaní vážnych kríz, ohrozuje tým obyvateľov, výsledkom čoho je stupňovanie napätia v spoločnosti, zvyšujúca sa nedôvera v inštitúcie a v systém ako taký, čo priamo ohrozuje našu demokraciu,“ píše sa v návrhu. Vláda podľa poslancov zo SaS a Hlasu-SD ignoruje odborníkov, čo sa prejavilo aj pri návrhu rozpočtu na rok 2023.

TASR

Rozpočet je podľa nich netransparentný a hazarduje s verejnými financiami, ako aj so záväzkami voči Európskej únii v nadväznosti na Plán obnovy a odolnosti SR. Vytkli mu obrovský deficit, chýbajúce výdavkové limity a negatívny dopad na samosprávy. Návrh rozpočtu navyše podľa nich dáva neprijateľný priestor ministrovi financií, aby svojvoľne rozhodoval o využití stoviek miliónov eur v rámci tzv. všeobecnej pokladničnej správy.

Vláda podľa predkladateľov nedokázala adresne pomôcť nízkopríjmovým domácnostiam, čoho dôsledkom je neustále stúpajúci počet domácností ohrozených chudobou. Zlyhala tiež pri rokovaniach so zdravotníkmi a priamo ohrozila zabezpečenie zdravotnej starostlivosti pre občanov, uviedli poslanci. Vláde vyčítajú aj rezignovanie na boj proti korupcii a spoluprácu s fašistami v parlamente. Nepáči sa im ani to, že po vražde dvoch ľudí z LGBTI+ komunity vláda nedokázala čo i len v minimálnej miere tejto skupine obyvateľov uľahčiť život. „Podaním návrhu na vyslovenie nedôvery Vláde SR očakávame vyjasnenie situácie v NR SR. Občania majú právo vedieť, akú podporu má vláda v parlamente a kto vlastne riadi našu krajinu,“ uzavreli poslanci.


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
PREMIUM
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť